Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Безкоштовно реферат скачати: ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ

ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ / сторінка 9

Назва:
ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,47 KB
Завантажень:
32
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Перша - серед діячів культури у січні-лютому 1989 р., друга, відома під назвою "Декілька фраз", почалась наприкінці червня і продовжувалась все літо.
Значну роль у підготовці громадських поглядів також відіграли чехословацькі історики, які, незважаючи на всі заборони, намагалися донести правду про події 1968 року. Історична література, що друкувалася на Заході, справила певний вплив, на відміну від офіційної історичної науки, на зростання політичної активності у Чехословаччині наприкінці 80-х років [30, с.57].
Специфіка прояву опозиційного потенціалу румунської опозиції виходить з розуміння того факту, що в країні були слабко розвинуті традиції політичної культури. В соціалістичний період румунське суспільство зазнало найбільш жорстких, авторитарних способів правління [31, с.96].
Зрештою, антитоталітарна революція 1989 р. в Румунії кардинально відрізнялась від подій в інших східноєвропейських країнах, де мали місце так звані "ніжні", "оксамитові" революції.
В історіографії можна зустріти два різних погляди на роль і місце румунської інтелігенції в процесах суспільно-політичних перетворень другої половини 80-х рр.
Так, американський професор університету Меріленд Віктор Тисменяну вважає, що в силу історичних обставин румунській інтелігенції не вдалося розвинути критичну свідомість і стати каталізатором боротьби. "Як соціальний прошарок румунська інтелігенція стала банкрутом. У підсумку режиму вдалося насадити в країні не тільки страх, але й загальний настрій історичного песимізму, психологію національного відчаю", - зазначає дослідник. На думку В. Тисменяну, причинами пасивності інтелігенції був комплекс історичних, соціальних і психологічних чинників. Зокрема, румунська інтелігенція виявилася обманутою націоналістичними гаслами і всім тим, що сприймалось як патріотичне відродження. Крім цього, вона була підкуплена псевдоучастю у політичній грі. Вона повірила Чаушеску і тому стала соучасником його гротескного шоу [32, р.89].
Інший підхід демонструє Іон Ілієску, який в 1971 р. не підтримав ідею Чаушеску впровадити в Румунії досвід китайської "культурної революції" і виявився в опалі. Груднева революція 1989 р. висунула Ілієску в лідери Фронту національного порятунку. 20 червня 1990 року він став президентом Румунії, а через два роки був переобраний на вищий державний пост.
На думку цього політика і державного діяча, проявом опозиційного потенціалу інтелігенції стала не пряма участь у створенні громадсько-політичних організацій, а формування через культуру світоглядних імператив.
Як писав Ілієску, "інтелігенція, усамітнившись, як «у башті зі слонячої кістки», у бібліотеках, в навчальних і дослідницьких центрах, жила надією на те, що подібне становище не може зберігатися вічно, що має бути якийсь вихід. Незважаючи на глуху опозицію до влади, вона зуміла створити передову культуру, відзначену багато чисельними досягненнями найвищого рівня. Всупереч цензурі, культура повільно і поволі змінювала психологію і духовний світогляд, оперувала елементами критичної свідомості, незримо, але підточуючи ідейні підвалини і ступінь довіри до режиму" [33, с.20].
У книзі " Румунія: відродження надії" І. Ілієску із захопленням згадував: "Енергія нації, не маючи можливості виявитися в політиці, зосереджувалась на культурній сфері - галузі, де вона брала повний реванш над несприятливою історичною кон'юнктурою. Талановиті літератори, блискучі письменники, наділені рідкою сили виразними здібностями, здійснили вражаючу рентгенографію комуністичного режиму. Використовуючи іносказання і використовуючи "езопову" мову, вони розкрили в своїх творах істини, які влада відмовлялась визнавати. Вони підготували сприйняття і мислення людей до майбутніх змін." [33, с.21].
Доказом того, що румунська інтелігенція проводила активну просвітницьку роботу був той факт, що видавничі концерни на заході дивувалися накладом, що замовляли румунські видавництва на переклад творів світової літератури як художньої, так і наукової, філософської і політичної.
Отже, протягом всього комуністичного періоду існувала незалежна інтелігенція, що займала критичну позицію по відношенню до влади, часом переходячи в опозицію до неї.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок