Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Українське козацтво й Запорозька Січ у шкільних підручниках і посібниках

Українське козацтво й Запорозька Січ у шкільних підручниках і посібниках

Назва:
Українське козацтво й Запорозька Січ у шкільних підручниках і посібниках
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,62 KB
Завантажень:
26
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Науковий реферат
Українське козацтво й Запорозька Січ у шкільних підручниках і посібниках


Найбільш важливою проблемою в подальшому розвитку загальної середньої освіти є розробка нового змісту навчання, створення нового покоління підручників.
Ця складна робота передбачає активну участь вчителів і методистів в аналізі і обговоренні нині діючих навчальних програм і підручників. Важлива також оцінка учнів.
Предметом цього реферату буде навчальний матеріал в підручниках з історії України пов’язаний с темами про козацтво та Запорозьку Січ. За програмою він вивчається в 5 класі у початковому навчанні історії, в 8 і 9 класах в системному курсі.
Роль козацтва та Запорозької Січі в історії України важко переоцінити. На певному етапі історичного буття козацтво України, яке виникло стихійно, взяло на себе найважливіші завдання, що стояли перед усією нацією, виступило провідною організуючою силою в їх здійсненні. Тому знання і розуміння учнями цього матеріалу має велике виховне значення для вивчення багатовікового процесу державотворення в Україні.
Водночас шкільна освіта формує не основи наук, а забезпечує загальноосвітню підготовку, необхідну всім громадянам незалежно від їхньої майбутньої професії. Тому в тексті підручника мають бути викладені базові знання. Текст повинен допомогти вчителю і учням оволодіти засобами пізнання історії.
Підручнику належить центральна роль у впровадженні освітніх технологій. Хороший підручник сприятиме вчителю як в організації навчальної діяльності учнів і перевірці якості її виконання, так і готуватиме до дорослого життя справжнього громадянина своєї країни.
Сьогодні, коли йде активна підготовка до прийняття державного стандарту з історії і вже певним чином напрацьовані вимоги до сучасного підручника історії [1] потрібно звернути увагу на ряд важливих чинників, які повинні враховуватися при створенні навчально-методичного забезпечення в п’ятому і восьмому класах, де вивчають теми козацтва.
Об'єктом огляду стали шкільні підручники і посібники (5-9 кл.) [2]
1. Навчальний посібник Сергієнка Г.Я. і Смолія В.А. — один з перших посібників 90-х років, який буквально здійснив “революцію” в поглядах вчителів, бо виступив з переглядом багатьох постулатів взагалі і теми козацтва зокрема (визначив місце і значення козацтва в процесі формування української народності (§ 10); пов’язав причини виникнення українського козацтва з потребою утворення в Україні такої суспільної сили, яка б стала провідною верствою української народності і творцем нової власної держави, описав козацькі символи — клейноди, як визначне явище в історії державності й культури українського народу (§ 12); вперше намагався дати оцінку діяльності козацьким лідерам в епоху Руїни (§ 18-19) і т. ін. і підготував фахівців до подальшого сприйняття підручників перехідного покоління. Але посібник готувався нашвидкуруч через книжковий “голод” і через це очевидні його “слабкі” сторони (не скрізь доцільне структурування навчального матеріалу, не завжди вивірена хронологія, посібник не зміг дати цілісного сприйняття історії еволюції козацтва в цілому і Запорозької Січі, зокрема і т. ін.). Методичний апарат у підручнику з проблеми козацтва є недостатнім.
2. Науковою ґрунтовністю відзначаються посібник Гриценко І.С. та ін. і підручник Швидько Г.К.
До позитивних характеристик посібника І.С.Гриценка, які знайомлять нас з історією козаччини слід віднести кольорові ілюстрації та портрети видатних діячів нашої історії, додатки, розміщені в кінці книги у вигляді хронології основних подій та упорядкованим (за М.Грушевським) списком, що вказує на період гетьманування козацьких лідерів, тлумачний словник. Підручник Г.Швидько містить ілюстрації, термінологічний словник, історико-географічні назви українських земель ХIV-ХVIII ст., хронологію основних подій української історії, синхроністичну таблицю правителів держав з якими пов’язана історія України ХIV – ХVIII ст. Ці матеріали сприяють засвоєнню козацької тематики.
Г. К. Швидько вперше в шкільному підручнику: а) пояснює учням унікальність козацтва в Україні (§ 3); б) показує зв’язки запорожців з європейськими країнами (§ 4); в) подає козаччину як історичну передумову державності (§ 19); г) широко висвітлює міжнародну політику Б.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Українське козацтво й Запорозька Січ у шкільних підручниках і посібниках

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок