Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЗАПОРОЗЬКІ ПЕЧАТКИ: КОШОВІ, СУДОВІ, ПАЛАНКОВІ

ЗАПОРОЗЬКІ ПЕЧАТКИ: КОШОВІ, СУДОВІ, ПАЛАНКОВІ

Назва:
ЗАПОРОЗЬКІ ПЕЧАТКИ: КОШОВІ, СУДОВІ, ПАЛАНКОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,81 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
І. М. Ситий
ЗАПОРОЗЬКІ ПЕЧАТКИ: КОШОВІ, СУДОВІ, ПАЛАНКОВІ
Українські історики чимало уваги приділяли і приділяють історії Запорозької Січі, у т.ч. клейнодам січовиків і, зокрема, печаткам. Найбільший внесок у цю справу зробили А. Скальковський, Д. Яворницький, М. Слабченко, І. Крип'якевич, Е. Каменцева, В. Фоменко, І. Ситий, О. Однороженко, Ю. Савчук [1-12] та публікатори архіву Нової Нової Запорозької Січі [1315]. Проте багато питань, що стосуються останніх, ще потребують більш ґрунтовного поглибленого вивчення. Опрацювання названої категорії печаток важливе і для вивчення історії державної печатки Гетьманщини, а також її судових та полкових печаток.
Історія печатки січовиків, як і державної печатки Гетьманщини, починається в останній третині XVI ст., коли козацтво сформувалося як стан, як реальна сила, із якою вимушені були рахуватися правителі держав, що оточували Україну. У 1576 р. польський король Стефан Баторій визнав цей факт, надавши Війську Запорозькому печатку з гербом [16, aXXIV].
На печатках кінця XVI ст. козак зображується у картуші, в стаціонарній позі, повернутий вліво, на печатках же першої половини XVlI ст. (Михайла Дорошенка, Петра Сагайдачного) козак рухається і повернутий вправо, картуш відсутній [10]. Усі печатки круглі, діаметром 27-31 мм. Напис незмінний, традиційний: "КОПИЯ ВОИСКА ЗАПОРОЗКОГО" [11, с.24-25].
У другій половині XVII ст. відбуваються певні зміни в іконографії та написі, що було обумовлено зміною геополітичної ситуації - з'явилася Гетьманщина, посилився російський вплив, почали втрачати свої позиції Річ Посполита, Кримське ханство та Османська імперія.
На жаль, втрата запорозького архіву не дозволяє повністю простежити еволюцію кошової печатки у зазначений часовий відрізок.
За непрямими даними саме у цей час виникає характерна ознака кошових печаток - зображення списа. Опосередковано це підтверджує печатка І типу Івана Брюховецького. Ймовірно, що у такий спосіб січовіки намагалися засвідчити свою окремішність від городових козаків. Торкнулося це і напису на печатці, де з'явилися слова "СЛАВНОГО" та "НИЗОВОГО". Зазначені особливості зберігалися на печатках низовиків до самого скасування Січі.
У 2007 р. Ю. Савчук опублікував зображення матриці печатки січовиків [12]. Вона мідна, кругла, діаметром 45 мм. Від ручки залишився циліндричний патрон, діаметром 36 мм і висотою 35 мм. У центрі печатки зображення козака, обернутого праворуч. Лівою рукою він тримає зверху приклад рушниці, яка лежить на його лівому плечі, а правицею опирається у бік. Козак у довгому жупані та оперезаний поясом, до якого причеплені шабля та порохівниця. Перед козаком - спис. Навколо напис: " + ПЄЧАТ : КОШОВЪКАЯ СЛАВНОГО ВОИСКА ЗАПОРО:ЗКОГО".
Звертає на себе увагу шапка козака. Вона без залома, оторочена хутром. Подібні шапки ми бачимо на головах козаків з малюнку на відомій карті України Г. Боплана. На печатках гетьманів шапка з хутровою оторочкою зустрічається лише на печатках Івана Брюховецького та Івана Скоропадського.
Окрім зазначеного, голова козака непропорційно велика по відношенню до тіла. Дисонанс посилюється зображенням невеликих рук і ніг козака.
Датується матриця за непрямими даними третьою четвертю XVII ст. На жаль, відсутні публікації документів з відбитком цього сфрагісу, тому атрибутація його хронології залишається слабким місцем. Більше того, залишається відкритим питання щодо обігу, бо у публікації зазначений добрий стан печатки. Звертає на себе увагу помилка у легенді. Який дивний збіг з помилкою у легенді печатки зразка 1700 р., про яку буде мова нижче.
У Чернігівському обласному історичному музеї ім. В.В. Тарновського (далі ЧОІМ) зберігається архів відомої козацько-старшинської родини Забіл. Три документи у ньому безпосередньо пов'язані з історією запорозького козацтва. Два з них - це подорожні листи слузі пана Івана Забіли Миколаєві на проїзд до Криму для купівлі коней. Вони були надані кошовим отаманом Війська Запорозького Низового Петром Примою з Січі 18 та 28 лютого 1700 року і засвідчені печатками [17, арк.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ЗАПОРОЗЬКІ ПЕЧАТКИ: КОШОВІ, СУДОВІ, ПАЛАНКОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок