Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Історія рідного краю в нову добу в контексті національної та всесвітньої історії

Історія рідного краю в нову добу в контексті національної та всесвітньої історії

Назва:
Історія рідного краю в нову добу в контексті національної та всесвітньої історії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,71 KB
Завантажень:
455
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Історія рідного краю в нову добу в контексті національної та всесвітньої історії


“Велика” історія України цілком вибудувана на подіях, що відбувалися в конкретних регіонах. Проте “малій” історії відводиться роль простого доповнення до “великої”. Діюча шкільна програма, передбачаючи (хоча й не послідовно) проведення уроків з історії рідного краю, відводить їм другорядне місце. Ці уроки, як правило, проводяться після вивчення конкретних тем (підтем) курсу вітчизняної історії; події в регіоні механічно прив’язуються до “більшої” історії; на вивчення місцевого матеріалу відводиться 17 год. у курсі історії України. Проте існує інший шлях, коли історія рідного краю вивчається як самостійна шкільна дисципліна.
З 1 вересня 2004 року в загальноосвітніх школах Полтавської області введено курс “Історія Полтавщини”, який вивчається в 6–11 класах, для чого в кожному класі виділяється 17 годин на рік за рахунок варіативної складової змісту загальної середньої освіти. Завершується створення унікального навчально-методичного комплексу, який включає: 1) програму курсу; 2) тематичне планування; 3) комплект підручників для учнів 6–11 класів; 4) серію посібників для вчителів; 5-6) іменний звід історії Полтавщини (словникова частина та вибрані біографії); 7) комплекти кольорових репродукцій “Пам’ятки історії та культури Полтавщини”. Подібного комплексу не має жодна область України [1, с.9–23].
Зусиллями авторського колективу, що складається з академічних учених і шкільних учителів, протягом 2003–2005 років у Полтаві створена принципово нова версія регіональної історії, вписана до загальної картини часу та до українського й євразійського цивілізаційного контексту.
Контекст забезпечується: а) хронологічною симетрією; б) структуризацією змісту; в) композицією тексту; г) підбором ілюстрацій, карт, таблиць, схем, документальних свідчень; д) формулюванням запитань і завдань.
А) Контекст: Хронологія.
Всі історичні періоди висвітлюються в їх хронологічній послідовності, при цьому історія не викладається як “тріумфальний рух прогресу”. За хронологічну основу взято періодизацію всесвітньої історії. Історія краю поділена на: 1) давню (ХХ тис. до н. е. – V століття); 2) середньовічну (V – І половина XVI століття); 3-4) нову (ІІ половина XVI – ІІ половина XVIII століть, остання чверть XVIII – початок ХХ століть); 5-6) новітню (І половина ХХ століття, середина ХХ – початок ХХІ століття).
Хронологічні таблиці (>50), складені до кожного відрізку історії, не мають аналогів в Україні. Усі “історії” (всесвітні, національні, регіональні) розміщені на “своїх” територіях і витримані в однаковому масштабі часу й простору. Це дозволяє врахувати розмірність епох, визначити місце регіону у світових подіях. До лінії часу прив’язується графіка змісту. Горизонтальна шкала дає змогу простежити розгортання історичних процесів у часі, вертикальна дозволяє синхронізувати зміст цих процесів у різних регіонах чи в межах заданої величини (явища). На відміну від звичного “Запам’ятайте ці дати”, хроноскопи дозволяють простежити історичний розвиток, порівняти фази цього розвитку (початок–середина–кінець), а також “побачити” вплив осіб, передусім правителів, які визначали політику своїх країн і значною мірою поведінку людей.
Б) Контекст: Структура змісту.
Матеріал розбито на розділи, теми, параграфи, підпараграфи. Розділи позначено римськими цифрами. Кожному розділові передує шмуцтитул із назвою розділу та переліком тем. Теми позначені великими арабськими цифрами. Кожна тема починається на сторінці зліва. Поряд, на лівому полі, наведено перелік параграфів. Вони позначені двома цифрами: перша – це номер теми, до якої відноситься параграф, друга – номер власне параграфа. Кожна тема починається з інтродукції – короткого вступу, який містить виклад найсуттєвіших знань з даної теми, а також вказує на основні положення, ідеї та концепції, які будуть вивчатися.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Історія рідного краю в нову добу в контексті національної та всесвітньої історії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок