Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Математичні знання на Київській Русі

Математичні знання на Київській Русі

Назва:
Математичні знання на Київській Русі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
112,96 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
«Математичні знання на Київській Русі»

з історії математики
студента 3 курсу (алгебра)
Андрія Лавріненка

Вступ

Для культури Русі були притаманними поєднання елементів минулого та нових надбань, які висувались новопоширюваними географічними, економічними та політичними обставинами. Зауважимо, що за своїм характером культура Русі була європейського спрямування, але із значним східним впливом. Русини підтримували різнобічні зв’язки з багатьма державами, запозичуючи передусім більш розвинену культуру Візантії і через неї – надбання європейської і східної культур, виявляючи при цьому свою самобутність. Новим витком у поширенні наукових знань та освіти стало прийняття християнства. Адже після цього відбуваються значні зміни, в першу чергу, в побуті і світогляді населення, по-друге, в поширенні освітньої культури, історико-географічних, медичних знань, з’являються школи, збільшується кількість освічених людей, поширюються книжки. Яскравим свідченням цього є берестяні грамоти, написи на предметах домашнього ужитку, на стінах культових будівель, перекладна література, записи подорожників, тексти релігійного та історичного змісту тощо. Тим не менш, світська освіта була нижчою за релігійну, а остання вимагала передусім досконалого освоєння Святого Письма.
Знання з математики на Київській Русі
Знання русинів з математики не були на високому рівні, їхньому освоєнню сприяли звичні практичні потреби виробників та купців, вони базувались на основних чотирьох математичних діях: додаванні, відніманні, множенні та діленні. Також в системі лічби знали дроби, обчислення відсотків й площі.
Перші математичні знання на Київській Русі знаходимо в «Руській правді» (11 століття). З 47-ми статей, 36 містять відомості про грошову систему (1 гривня = 20 ногатам = 25 кунам = 50 різаним). В цьому та інших збірках того часу містяться задачі про відсотки на позичені гроші, подаються сільськогосподарські розрахунки, розглядаються задачі, розв’язання яких зводиться до геометричної прогресії і чисел Фібоначчі.
Надалі розглянемо систему числення, що використовувалася на Русі. В основних рисах повторювала структуру грецької системи числення, з тією лише відмінністю, що замість грецьких літер використовувалася глаголиця, а згодом кирилиця. Кирилична система числення досі використовується в книжках, написаних церковнослов’янською мовою.
Вважаємо за потрібне ознайомитись тут з грецькою системою числення для кращого розуміння спадковості від неї числення Русі та еволюції відмінностей. Грецька система числення набула популярності в Стародавній Греції починаючи з 4 століття до н. е., коли прийшла на зміну атичній. Кожна цифра (1, 2, …, 9) позначалася окремою літерою, так само по літері йшло на кожен десяток (10, 20, …, 90), аналогічно й для сотень (100, 200, …, 900). Загалом це потребувало 27 літер, тоді як остаточна грецька абетка складалася з 24 літер, тому в записі чисел були задіяні і ті літери, що поступово вийшли з мовного вжитку, як дигама ? на позначення 6, коппа ? для 90, та сампі ? для 900. Дигаму на сьогодні зазвичай записується у вигляді стигми ?. Навіть більше, в Греції її часто замінюють на сполучення ??/??.[2] Для відрізнення чисел від літер використовувалась ?????? – грецький апостроф ( ? ). В античних і середньовічних манускриптах, над числом наводилась горизонтальна риска, чому бачимо аналог у кириличній системі числення у вигляді титла.
Для запису чисел від 1000 до 999 999 використовувались ті ж літери, позначаючи вже тисячі, десятки, сотні тисяч. Для відрізнення таких чисел писалася нижня курая, наприклад, 2011 записувалось у вигляді ????? (2000 + 11).
Літера
Значення

Літера
Значення

Літера
Значення
??
1

??
10

??
100
??
2

??
20

??
200
??
3

??
30

??
300
??
4

??
40

??
400
??
5

??
50

??
500
?? або ?? або ???
6

??
60

??
600
??
7

??
70

??
700
??
8

??
80

??
800
??
9

??
90

??
900
Грецька система числення понині використовується в Греції, але тільки для порядкових числівників, подібно до використання римських цифр в інших країнах Европи та Америки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Математичні знання на Київській Русі

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок