Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Братства в боротьбі проти експансії катоцизму

Братства в боротьбі проти експансії катоцизму

Назва:
Братства в боротьбі проти експансії катоцизму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,09 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Братства в боротьбі проти експансії катоцизму

План

Вступ.........................................................................................................................3

1. Історія створення, умови активізації та сутність діяльності братств 4

2. Роль братських шкіл у встановленні освіти та пробудження національної свідомості українців 6

3. Внесок Києво-Могилянської академії у розвиток освіти України 7

4. Полемічна боротьба між унією та православ’ям 8

5. Боротьба українців проти асиміляторських заходів, за збереження національної культури 10

Висновки................................................................................................................13

Література..............................................................................................................14

Вступ

У XVI ст. велика частина українських земель (Галичина, Холмщина, Волинь, Поділля, Брацлавщина, Київщина) підпала під владу Речі Посполитої. В Україні з'явилися польські магнати, яким король роздарував землі, національна культура і православна церква зазнали жорстоких утисків. Поряд із зміцненням польської адміністрації костели почали боротьбу за перетворення українців на римо-католиків.

Наслідки Берестейської церковної унії 1596 p. були дуже тяжкими для української культури: створення з однієї православної церкви двох —— уніатської (українська католицька церква, з'єднана з Римом) і православної, яка у другій половині XVII ст. потрапила в залежність від Московського патріархату.

Поглиблюється денаціоналізація української шляхти, цілий ряд знатних родів переходить в унію або католицтво, спольщується. Православні ненавиділи уніатів як зрадників, а римо-католики не вважали православних повноправними громадянами, принижували їх. Поляки вимагали, аби православні відмовилися від своїх догм, історії, традицій. Але українська православна церква не зв'язала себе з польським урядом, а активно боролася проти експансії католицизму.

У ході боротьби українців проти католицького впливу велику роль відігравали братства.

1. Історія створення, умови активізації та сутність діяльності братств

Історія створення братств сягає давніх часів. Уже в 336 р. у м. Константинополі існувало братство світських осіб, які займалися захороненням небіжчиків, у V ст. в Олександрії діяло братство для догляду за хворими на чуму. У Італії братства з'явилися у Х – ХІІ ст. З ХІІ ст. ведуть свій початок відомості про "братчини" в Київській Русі, про "медові братства", коли братчики сходились, варили мед і спільно бенкетували, але до XV ст. вони не набули великого поширення [3].

Діяльність братств активізувалась у XV ст. Це зумовлювалося пожвавленням релігійного життя, реформаторськими рухами в Європі, економічним збагаченням мешканців міст, яким Магдебурзьке право дало можливість створювати цехові організації. Останні спочатку були суто світськими, а невдовзі набули яскраво вираженого релігійного забарвлення, їх головна мета полягала в обороні своєї батьківської віри. Найстарші з братств — Львівсько-Успенське (1439р.) та Віленсько-Кушнірське (1458р.).

Стан православної церкви на той час був не найкращий. Духовенство, особливо нижчих ланок, було малоосвічене, а його вплив на прихожан — мізерний. Вища церковна влада більше дбала про свої статки. Приблизно таку ж картину спостерігаємо і в католицькій церкві, але завдяки реформаційним рухам, що з 1568 p. істотно впливають на католицтво в Польщі, вона швидко впорядковується, починають відкриватися школи, до яких охоче йде вчитись і православна молодь.

Братства по-діловому перейняли досвід єзуїтів, активізували діяльність, почали надавати допомогу парафіяльній церкві в оздобленні й організації урочистих богослужінь, на яких роздавали старцям щедру милостиню та пригощали всіх братчиків медом і обідом. Медоваріння було державною монополією, але на храмові свята братства одержували право зварити і реалізувати мед, що також давало їм прибуток [1].

Великого значення братства надавали вихованню, формуванню моральних засад. Братчики не допускали сварок та пиятик, для всіх були обов'язкові дотримання дисципліни, повага та пошана до старших, чесність та люб'язність як до братчиків, так і до всіх людей.

Братства мали свою виборну систему. Старшим братом, головою братства, братом-скарбником, братом-ключником міг бути обраний тільки найдостойніший. За непослух братчики каралися своїм судом, якому надавались королівські привілеї.

Благодійність була нормою життя братчиків, які в різний спосіб допомагали старим, бідним, немічним, хворим, вдовам, сиротам, ув'язненим, подорожнім виходячи щоразу зі своїх можливостей. Братства мали свої шпиталі — притулки для тих, хто не мав житла. Вони утримувалися за рахунок благодійних внесків та зборів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Братства в боротьбі проти експансії катоцизму

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок