Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Іов (Потьомкін), архієпископ Катеринославський, Херсонський і Таврійський, як організатор духовної освіти

Іов (Потьомкін), архієпископ Катеринославський, Херсонський і Таврійський, як організатор духовної освіти

Назва:
Іов (Потьомкін), архієпископ Катеринославський, Херсонський і Таврійський, як організатор духовної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,34 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Історіографію питання не можна охарактеризувати як представницьку. Як правило, у роботах, присвячених освітнім закладам або православній церкві регіону, якщо і міститься згадка про заходи Іова (Потьомкіна) щодо регулювання діяльності освітніх установ, то це обмежується одним-двома реченнями. Виключень небагато. Серед них – публікація В.Біднова, у якій поміщено кілька документів з історії Катеринославської духовної семінарії часів перебування на південноукраїнській кафедрі архієпископа Іова [1], робота К.Королькова, який навів ряд фактів, які стосуються семінарії того ж періоду [2], книга Ю.Скалозуба, яка, щоправда, значною мірою складається з цитат, взятих із друкованих праць попередніх дослідників [3].

Іову (Потьомкіну) довелося виконувати функції адміністратора, зобов’язаного тримати під контролем духовні заклади освіти, у досить не простий для останніх час, який характеризувався, з одного боку, проблемами, пов’язаними із традиційними хворобами освітньої системи, переважно – з браком коштів на її розвиток чи хоча б виживання, а з іншого – поширенням нових віянь. Адже ще в 1807 р. іменним указом був створений Комітет з вдосконалення духовних училищ. Наступного року він подав імператору проект реформування системи духовної освіти. На чолі відповідних освітніх закладів стала Комісія духовних училищ, підпорядкована Синоду. Мав діяти ланцюг “парафіяльне училище – повітове училище – семінарія – академія” [4]. Але мережа закладів духовної освіти розширювалась повільно. Лише у вересні 1816 р. до відома Комісії духовних училищ було доведено, що імператор висловив бажання розпочати перетворення і в третьому, після Санкт-Петербурзького і Московського, окрузі – Київському [5], до якого входила і Катеринославська єпархія. З цього моменту і до кінця архієпископства Іова (Потьомкіна) у південноукраїнському регіоні з’явилось тільки декілька духовних училищ. Причому створювались саме заклади двох нижніх ланок системи. Духовних академій у регіоні влаштовувати і не планувалось. Катеринославська семінарія залишалась єдиною представницею другої ланки. У 1817 р. почали діяти повітове та парафіяльне училище у тому ж Катеринославі – адміністративному центрі єпархії [6]. 1-го вересня наступного року відкрились Херсонські училища [7]. У 1820 р. почали функціонувати Єлисаветградські духовні училища [8].

Активність Іова була зосереджена на кількох напрямках – забезпечення фінансування, підтримання у належному стані будівель, кадрове забезпечення освітніх установ, регулювання наповнення їх учнями, вирішення питань звільнення останніх тощо.

Як вже зазначалось, питання фінансування закладів духовної освіти стояло досить гостро. Попереднику Іова, архієпископу Платону, з великими складностями вдалося виклопотати 10 тис. крб. на підтримку старих будівель Катеринославської семінарії, пропозиції ж стосовно зведення нових приміщень задоволені не були. Іов, прибувши до Катеринослава, намагався отримати дозвіл на будівельні роботи, втім, час для такої ініціативи було вибрано невдало – імперія відчувала брак коштів через війну із Наполеоном. Тому архієпископу довелося мати чимало клопоту навіть з використанням грошей, які вже були виділені. Той ремонт, який вдалося зробити, суттєво не виправив жалюгідний стан старих приміщень. Лише в 1819 р. було задоволене клопотання Іова перед академічним правлінням про дозвіл на використання решток грошей, які виділялись на утримання, на зведення будинку для вихованців Катеринославської семінарії. Наступного року будівництво було завершене. Хоча у зв'язку з трансформацією Катеринославської семінарії і виділенням з її складу нижніх класів у вигляді парафіяльного та повітового училищ останні потребували окремих приміщень, справа затягнулась на кілька років, і лише в 1823 р. для цих цілей було придбано будинок Жмелева [9].

За роки перебування Іова (Потьомкіна) в Катеринославі були збільшені розміри жалування викладацького складу семінарії. У цьому можна переконатись, порівнюючи жалування, яке виплачувалось у 1812 р. із тим, яке видавалось згідно із новими штатами, запровадженими для Катеринославської єпархії в 1817 р. [10]. Втім, і суми, які стали отримувати викладачі після 1817 р., не були достатніми. Через це було складено клопотання до Комісії духовних училищ про призначення вчителям квартирних грошей. Клопотання було задоволене. Втім, у 1820 р. разом із рішенням про незначне збільшення жалування, Петербургом було наказано скасувати виплату квартирних грошей. Матеріальний стан більшості викладачів (ми не ведемо мову про ректора) залишався важким.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Іов (Потьомкін), архієпископ Катеринославський, Херсонський і Таврійський, як організатор духовної освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок