Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Закономірності розвитку історіографічних концепцій

Закономірності розвитку історіографічних концепцій

Назва:
Закономірності розвитку історіографічних концепцій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,25 KB
Завантажень:
199
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Ми вважаємо, що процес розвитку історіографічних концепцій має певні, почасти іманентні закономірності, і принципово може прогнозуватися, хоча залежно від підходу та вихідних засновків, з більшим чи меншим степенем точності.

На наш погляд, певні переваги при аналізі перебігу історіографічних концепцій можна отримати при використанні елементів формалізації процесу, який вивчається. Одним з найбільш структурованих елементів будь-якої великої історіографічної концепції є концепція всесвітньо-історичного, або загальноісторичного розвитку (ЗІР). Концепції ЗІР містять, як правило, твердження, які досить складно інтерпретувати двозначне, тобто з`являється можливість хоча б частково уникнути добре відомої проблеми пошуку нібито «прихованого змісту» та спокуси дати своє (ще одне з десятків) «авторське бачення» того, що ж насправді волів сказати автор концепції. Отже, саме концепції ЗІР внаслідок своєї більшої орієнтованості на однозначність здаються найбільш зручними для пошуку закономірностей динаміки історіографічного процесу та вияву умов і факторів кардинальних змін у цьому процесі. Причому тут і далі йдеться саме про типи концепцій ЗІР, а не про окремі концепції окремих авторів.

При аналізі розвитку концепцій ЗІР, на наш погляд, слід брати до уваги кілька тверджень та посилань, які здаються нам слушними. Загальновідомою є відносність істини, у тому числі відносною можна вважати й істинність будь-яких концепцій ЗІР. Суспільство досягає певного рівня розвитку та майже водночас з`являється відповідна цьому рівневі та рівневі людського знання концепція ЗІР. Далі її в певний момент часу беруть до уваги, пізніше вдосконалюють, згодом на новому ступені розвитку з`являється нова концепція.

Ми дотримуємося погляду, що виникнення та закріплення в науковому обігу нових концепцій ЗІР – це об`єктивний процес. Але на час появи та зміст нової концепції впливають й індивідуальні фактори. Серед них – наявність чи відсутність ученого з енциклопедичними, як правило, знаннями тощо. Для нас очевидно, що появу більшості нових для свого часу концепцій ЗІР супроводжували такі обставини (або їх сполучення), які визначалися індивідуальністю їх творця:

людина (як правило, з енциклопедичним розумом) аналізувала відомі їй історичні факти;

відомі факти (ті, які щойно стали відомими, або які не бралися до уваги попередниками) не задовольняли сучасну, пануючу в науці, концепцію цієї людини. Інколи перевірка на відповідність фактів старим концепціям навіть не проводилась – з різних причин одразу висувалась особиста концепція – так сталося, наприклад, з християнською філософією історії Августина Блаженного та концепцією М. Я. Данилевського. У такому разі, як правило, концепція формувалась на базі власної інтуїції автора або тільки на базі знання суміжних чи інших, навіть не гуманітарних, наук (за допомогою різних видів аналогії). У випадку Августина Блаженного побудова нової концепції базувалася на загальних ідеях християнства про єдність людини з богом та апріорному запереченні будь-якого наукового змісту античних історичних концепцій, у випадку концепції ЗІР М. Я. Данилевського – на базі багатих знань у сфері біології та ідеї про людство як сукупність організмів, з якої витікала недосконалість будь-якої старої концепції, що не виходила з таких посилань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Закономірності розвитку історіографічних концепцій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок