Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат на тему: Схема історії України Антона Синявського

Загрузка...

Схема історії України Антона Синявського / сторінка 3

Назва:
Схема історії України Антона Синявського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,99 KB
Завантажень:
152
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Ця надзвичайно важлива думка, висловлена, як бачимо вперше А. Синявським, в 1892 році була самостійно повторена Михайлом Грушевським в статті "Громадський рух на Вкраїні-Русі в XIII віці", яку надруковано в пер-шому томі "Записок товариства ім. Т.Шевченка". Більш обґрунтовано зву-чить вона у його вступній лекції виголошеній 30 вересня 1894 року у Львів-ському університеті [7]. Вже як концепцію представлено її у статті "Звичайна схема руської історії і справа раціонального укладу історії східного слов`янс-тва" датованій 9 вересня 1903 року [8]. В ній М.Грушевський обґрунтував та-кі наріжні постулати національної конструкції історії України: 1. Умотивовуючи тяглість української історії, Грушевський пише: "Київський період пе-рейшов не у володимиро-московський, а в галицько-волинський XIII в., потім литовсько-польський ХІV – XVI в. Володимиро-московська держава не була ані спадкоємицею, ані наступницею київської" [8, с.14]. 2. Умотивовуючи єдність українського історичного процесу навіть у бездержавний період, Грушевський встановлює примат історії народу над історією Держави; "Історія державних організацій грає все ще забагато ролі... Головна вага повинна бути перенесена з історії держави на історію народу", оскільки чинники культурні та економічні підчас відіграють більшу роль, ніж чинник політич-ний (державний) [8, с.20]. Аналогічні погляди знаходимо і в статті А. Синявського. Продовжуючи аналітичний розгляд праці О. Барвінського, він зазначає, що суттєвою науковою проблемою для українців є ідентифікація назви нашої землі і нашого народу. "Русь було наше стародавнє ім`я, – пише він, – Україною вже в XII, XIII вв. звалася подністрянська та подніпрянська територія. Тут був осередок по-літичного й культурного життя. Україна заступила політично й культурно всі землі нашого народу; тут найдужче і найширше збудилося народне почуття" (тобто національна свідомість). Тут сформувався національний тип українця, його ментальність, яка ввібрала психологію, мову, історію, літературу, пісні, звичаї. Отже, наша власна назва, на думку А. Синявського, Русь-Україна, всі інші – Малоросія тощо, "вигадка московських канцеляристів". Походження терміну "Малоросія" – церковно-територіальне і прикладався він до Галицько-Волинської землі за князя Юрія як до малої частини великої Руси – Київщини.

Щойно в 30-х рр. XX ст. Сергій Шелухін глибоко дослідивши цю про-блему, на підставі широкого кола джерел [9] приходить до подібних виснов-ків. Академік Ярослав Ісаєвич, розглядаючи історіографічний і політичний аспект проблеми констатує, що лише вікова нерівноправність України спри-чинила до втрати історичної назви [6, с,29], повернення до якої в сучасних умовах уже не можливе [6, с.38]. Наталя Яковенко пропонує з IX і до кінця XVI ст. вживати термін Русь, у першій половині XVII ст. Русь-Україна, а вже після Хмельниччини – Україна [10, с.12]. А. С. Синявський вважає, що литовсько-польський період (за О. Барвінським) необхідно розділити на два окремі. Адже за "литовських ча-сів Русь-Україна, склавшись під Литвою в одно національне тіло, жила ши-роким самостійним життям, поступаючи в культурно-політичному розвоєві". Після 1569 року, тобто в польському періоді, в Україні починаються "анормальності", національне життя занепадає, "перевагу беруть шляхетські, полонофільські елементи нашого народу і придбавши собі політичну силу", пе-ребудовують життя українського народу за іншими соціальними і культур-ними ідеалами. Що в свою чергу викликає "народню опозицію".

Отже, по рецензенту, основний лейтмотив литовського періоду – широке самостійне життя руських князівств. Цей час найбільш важливий у плані формування національних, релігійних, політичних і економічних тенден-цій подальшої української історії. Захопивши Русь-Україну литовські князі й самі піддалися "руському`` впливу, та й держава їхня територіально була Русь. Тому то від середини XIV ст. і до 1569 року провідними історичними тенденціями Синявський вважає: а) зміни в русько-українському удільному вічовому і земському житті під впливом військово-феодальних державницьких замірів литовських князів; б) взаємовпливи двох національностей і двох культур та панування руської культури над литовською.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Схема історії України Антона Синявського

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок