Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПРЕДСТАВНИЦЬКІ ОРГАНИ ВЛАДИ В УКРАЇНІ У ПЕРІОД "ВІДЛИГИ" (1956-1964)

ПРЕДСТАВНИЦЬКІ ОРГАНИ ВЛАДИ В УКРАЇНІ У ПЕРІОД "ВІДЛИГИ" (1956-1964)

Назва:
ПРЕДСТАВНИЦЬКІ ОРГАНИ ВЛАДИ В УКРАЇНІ У ПЕРІОД "ВІДЛИГИ" (1956-1964)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,06 KB
Завантажень:
293
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94(477)"1956/1964":328
Г. Г. Кривчик
ПРЕДСТАВНИЦЬКІ ОРГАНИ ВЛАДИ В УКРАЇНІ У ПЕРІОД "ВІДЛИГИ" (1956-1964)
Статтю присвячено спробам демократизації представницьких органів влади УРСР протягом 19531964 рр. Доведено, що хоча формально проводилась лінія на підвищення у суспільному житті ролі Рад усіх рівнів, громадських організацій і самодіяльних формувань, та насправді у кожній важливій справі все вирішував апарат партійних органів. Усім же народним обранцям залишалося лише формально ухвалювати будь-які їхні рішення, а найбільш достойним серед них - ще прикрашати собою президії різних урочистих зборів і форумів.
Ключові слова: "відлига", органи влади, демократизація, УРСР
Згідно з радянською міфологією державна влада в СРСР належала трудящим, під якими малися на увазі робітники, колгоспні селяни, трудова інтелігенція. За сталінською Конституцією 1936 р. вони реалізовували свою владу через Ради депутатів трудящих. Система Рад в СРСР включала Верховну Раду СРСР, що складалася з двох палат - Палати Союзу та Палати національностей, Верховні Ради союзних та автономних республік, місцеві (обласні, міські, районні, районні в містах, селищні й сільські) Ради депутатів трудящих.
Найвищим органом державної влади в республіці була Верховна Рада України, яка налічувала 457 депутатів, обраних на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на 4 роки. Вибори до Верховної Ради УРСР проводилися по виборчих округах за нормою 1 депутат на 100 тис. населення. Участь у виборах фактично була обов'язком для всіх громадян, що досягли 18- річного віку. До тих, хто з якихось причин відмовлявся брати участь у виборах, з боку владних структур застосовувалися різні форми впливу - від умовлянь до залякування. Втім, переважна більшість виборців брали участь у виборах із задоволенням, тим більше, що на виборчих дільницях обов'язково працював буфет, де продавалися всілякі делікатесні страви, продукти й ласощі. Тому не дивно, що явка на виборах наближалася до абсолютної. Так, у 1959 р. на виборах до Верховної Ради УРСР і місцевих Рад взяло участь 99,98% виборців [ 12, т.2, с.325].
Верховна Рада України обирала Президію Верховної Ради, яка їй була підзвітна, і Верховний Суд УРСР, утворювала уряд республіки - Раду Міністрів УРСР, відповідальну перед Верховною Радою УРСР і їй підзвітну. Президія Верховної Ради УРСР обиралася на першій сесії з числа депутатів у складі: Голова Президії, двох заступників, секретаря і 15 членів Президії. В 1954 - 1969 рр. Головою Президії Верховної Ради України був Д.Коротченко, досвідчений партійний функціонер, один з колишніх керівників партизанського руху в Україні.
Президія Верховної Ради скликала чергові та позачергові сесії, видавала укази, дає тлумачення діючих законів, мала право проводити референдуми, скасовувати постанови і розпорядження Ради Міністрів, а також рішення і розпорядження місцевих Рад у разі їх невідповідності законові. У період між сесіями Верховної Ради Президія увільняла з посад і призначала окремих членів уряду за поданням Голови Ради Міністрів УРСР з наступним внесенням на затвердження Верховної Ради УРСР. Верховна Рада УРСР утворювала постійні і тимчасові комісії. Так, Верховна Рада УРСР 5-го скликання (1959 р.) утворила такі постійні комісії: мандатну, законодавчих передбачень, бюджетну, в законодавчих справах, по промисловості і транспорту, сільському господарству, освіті і культурі, охороні здоров'я і соціального забезпечення, торгівлі і громадського харчування.
В Україні відповідно до числа адміністративно-територіальних одиниць в 1960 р. налічувалося 25 обласних, 339 міських, 604 районні, 74 районні у містах, 8,6 тис. сільських Рад депутатів трудящих. Депутатський корпус місцевих Рад налічував понад 392 тис. осіб [12, т.9, с.245]. Вони обиралися за тим самим принципом, що й депутати Верховної Ради УРСР, але строком на 2 роки. Право обирати і бути обраними до місцевої ради мали громадяни України, яким на день виборів сповнилося 18 років.
Уособлюючи державну владу в регіонах й населених пунктах, місцеві Ради несли відповідальність за культурно-політичне, господарське будівництво на своїй території, встановлювали місцеві бюджети, керували діяльністю підлеглих їм органів управління, забезпечували охорону державного лад, сприяли зміцненню обороноздатності країни, виконання законів та охорону прав громадян.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ПРЕДСТАВНИЦЬКІ ОРГАНИ ВЛАДИ В УКРАЇНІ У ПЕРІОД "ВІДЛИГИ" (1956-1964)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок