Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Мазепа у звітах пруського посла в Москві

Мазепа у звітах пруського посла в Москві

Назва:
Мазепа у звітах пруського посла в Москві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,64 KB
Завантажень:
500
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Мазепа у звітах пруського посла в Москві


Значно більше уваги присвячує Мазепі та українським справам, у звітах до пруського короля, його посол у Москві, Ґеорґ Йоганн фрайгер фон Кайзерлінґ, що перебував на тому посту від 1701 до 1711 р. Кайзерлінґ був гнучким та елястичним дипломатом, жив із царем майже на приятельській стопі. Мав широкі знайомства, використовував для своїх цілей присутність на московському дворі німецьких генералів Бавера, Беллінґа, Галларда, Ґольца, Ренцеля та інших німецьких достойників, що давали йому потрібні інформації про московську політику. Кайзерлінґ умів добре спостерігати, звертаючи увагу на події, тому його звіти точні й цінні. Особливо важливі його завваги щодо Мазепи та його політики.
У свойому звіті з 21 листопада 1708 р. Кайзерлінґ присвячує велику частину переходові Мазепи на шведську сторону та можливим наслідкам цієї несподіваної події на дальший розвиток воєнних і політичних справ підчас війни. Наприкінці звіту шифром, подає дуже характеристичну оцінку Мазепи та його значення в Україні такими словами: "не треба думати, що цей чоловік, якого нарід так дуже любить як і шанує, не мав би своїх прихильників. Тим більше, що козаки дуже невдоволені цим урядом, який жорстоко з ними поводиться й часто порушує їх вольності. Тому треба думати, — якщо не ввесь нарід, то принаймні велика частина піде за прикладом свого шефа".
У звіті з 28 листопада 1708 р. Кайзерлінґ пише, — цар відразу вжив заходів, щоб "цей вогонь у зародку знищити" і тому наказав Меншикову здобути Батурин, який той у варварський спосіб знищив не щадячи ні жінок ні дітей. Крім цього, підкреслює Кайзерлінґ, цар уживає подвійної тактики, з одного боку хоче застрашити населення, а з другого боку хоче прихилити його до себе обіцянками. Знищення міста й масакра в Батурині мусили зробити велике враження на широкі маси в Україні. Цар дозволяє вибрати на гетьмана стародубівського полковника Івана Скоропадського у Глухові, при тому наказує кинути анатему на Мазепу, що зробило теж не мале враження на населення. Все те робиться, щоб з одного боку відстрашити широкі маси від Мазепи та його політики, а з другого — запевнити, що цар хоче зберегти дотеперішні вольності та привілеї. Свій звіт Кайзерлінґ закінчує заввагою, що якраз він отримав офіцийний московський комунікат відносно переходу Мазепи до шведів; він додає його до свого звіту. У цьому комунікаті згадується, що московський уряд згідний за посередництвом пруського уряду переговорювати в справі миру, якщо шведський король запропонує прийняти умови для переговорів.
У звіті з 5 грудня 1708 р. Кайзерлінґ коротко згадує про те, що шведський король, не одержавши того всього, що обіцяв йому Мазепа, дуже невдоволений та що гетьмана тримають під арештом.
Кайзерлінґ не завжди згадував про Мазепу. Напр., у звіті з 8 грудня 1708 р. висловлює свої сумніви щодо позитивного полагодження конфлікту між Москвою та Швецією за посередництвом Прусії.
Однак у звіті з 15 грудня 1708 р., Кайзерлінґ повідомляє свого короля про воєнні операції обох армій і приходить до висновку, Що взимку не буде вирішаючого бою. Обидві армії будуть жити в зимових кватирах, однак три важливі події стали некорисні для шведів: (1) Поразка корпусу генерала Левенгавпта під Лісною (29 вересня 1708); (2) Шведи не зуміли зайняти Северію та Батурин — фактори, що заважили на воєнних успіхах в Україні, тому то через цю невдачу населення не пішло за прикладом свого провідника Мазепи; (3) Навдача генерала Любекера в Інґрії. Якщо б ці події закінчились успішно, Москва опинилася б у дуже критичному стані. До цього звіту Кайзерлінґ додав скорочену копію листа Шафірова, царського підканцлера з Лебедина, датованого 15 грудня 1708 р., в якому зазначено, що Мазепа має дуже мало війська, бо решта перейшла на сторону царя.
У додатку до звіту з 2 січня 1709 р. Кайзерлінґ згадує про великі втрати шведської армії в людях, так що її теперішній стан не перевищує 20 до 21 тисячі війська. При тому зазначає, що допомога, яку Мазепа обіцяв шведському королеві, дуже мала та що властиво багато від нього втекло і залишилося в нього не більш як 500 — 600 людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Мазепа у звітах пруського посла в Москві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок