Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Мазепа у французьких джерелах

Мазепа у французьких джерелах

Назва:
Мазепа у французьких джерелах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,82 KB
Завантажень:
471
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Мазепа у французьких джерелах


1. Мазепа у французькій пресі
Про вибір Мазепи на нового гетьмана писала західньо-европейська преса, у тому числі й французька. Офіціоз французького уряду Газет де Франс постійно цікавився особою гетьмана. На основі "паризької газети цілий ітінарарій Мазепи, навіть з коментарями", пише І. Борщак у своїй вже згаданій розвідці "Мазепа", (с. 32).
Ґазет де Франс за 6 грудня 1687 р., ч. 38, пише: "Варшава, 7 листопада 1687... З Москви надійшли відомости, що царі затвердили начальним вождем Запорозьких козаків пана Муссапу, після того як заарештували генерала Самойловича". 1
20 грудня 1687 р. на основі інформацій з Варшави, Газет де Франс подає: "...кружляють чутки, що гетьман Самойлович, якого привезли до Москви, отруївся. Однак за іншими відомостями його взяли на тортури, щоб довідатися подробиці його зносин із татарами й дізнатися імена його співзмовників". 2
14 лютого 1688 р.: "Москвини основно розшукують співзмовників гетьмана Самойловича. Кажуть, що гетьман Мазепа, який його заступив, також арештований і має бути взятий на тортури, бо його теж обвинувачують у зносинах з татарами".
Однак два тижні пізніше, на основі допису з Варшави, Газет де Франс за 28 лютого 1688 р. пише: "...Козаки обрали гетьманом полковника (sic) Мазепу, що колись належав до почету королеви". Далі Газет де Франс подає відомості за такими датами: 19 червня 1688 р.: "Козаки відмовилися слухати гетьмана Мазепу, який з уваги на це просив царів звільнити його з цього уряду".
5 листопада 1689 р.: На основі допису з Варшави "кружляють чутки, що москвини вирушили на Крим і що гетьмана Мазепу заарештували й відвезли до Москви, бо він не виконав свого обов’язку".
9 листопада 1689 р. на основі допису з Варшави, Ґазет де Франс подає: "князь Ґоліцин, князівна Софія, кілька бояр та Мазепа, гетьман козаків, покарані на горло". День пізніше поправляє себе кореспондент із Варшави, що "Мазепу позбавили лише гетьманського уряду, який повернули Самойловичеві".
Спорадичні згадки про гетьмана відновляються у зв’язку з повстанням Петрика, якого Гезет де Франс помилково назвала Мазепою. 13 вересня 1692 р. газета пише: "у Варшаві кружляють чутки, що гетьман Мазепа з частиною своїх козаків приєднався до татар". 6 грудня 1692 газета не згадує імени Петрика, але подає, що "один із козацьких старшин підняв велике число людей зі своєї нації, приєднався до татар, напав на Московію, де спалив і знищив велику частину цієї країни".
23 березня 1702 р. Газет де Франс пише: "листи з України принесли відомості, що козаки повстали проти царя під впливом кримських татар тому, що цар ув’язнив гетьмана Мазепу, володаря козаків. Повстанці захопили та знищили фортеці, які мав цар на Дніпрі. Козаки спільно з татарами мають намір вирушити на Москву, що може причинитися до важливих наслідків у теперішній ситуації".
22 квітня 1702 р. Газет де Франс пише, "що останні вістки з України підтверджують повстання козаків... Зовсім певні вістки надійшли з України про повстання козаків проти царя, це дуже перешкоджає плянам царя щодо Лівонії".
10 квітня 1706 р. Ґазет де Франс, повідомляє: "гетьман Мазепа продовжує свій похід, але цей вождь такий таємничий, що не можна дізнатися, що саме він думає".
9 лютого 1708 р.: "гетьман Мазепа нарешті прибув 17 квітня до Білої Церкви, де його зустріли з великою урочистістю та гарматними сальвами".
25 жовтня 1708 р. Ґазет де Франс, покликуючись на інформації з Данціґу, пише, що одиноке правильне рішення, яке шведський король у тих обставинах міг зробити, це вирушити на Україну.
У зв’язку зі знищенням Батурина та масакрою цивільного населення без різниці статі й віку, у французьких часописах Gazette de France, Paris Gazette, Mercure Historique et Politique, Lettres Historique, La Chef du Cabinet та інших на першій сторінці видніли такі наголовки як "страшна масакра", "руїна України", "морд жінок і дітей мечем" "усі мешканці Батурина без різниці статі й віку вимордовані", "так поступають нелюдяні москвини", "уся Україна в крові, Меншиков показав страхіття московського варварства".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Мазепа у французьких джерелах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок