Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Колективізація на Україні

Колективізація на Україні

Назва:
Колективізація на Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,89 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат з історії України
Колективізація на Україні
 


Колективізація с/г України розпочалася ще в час другого приходу більшовиків у 1919 році. Вона зразу набрала примусового характеру: була розрахована на масове залучення селян в колгоспи. Така політика радянського уряду викликала різкий протест з боку українського селянства, що ви-лилося в масові антинародні збройні повстання. Це схаменуло радянське керівництво. Колективізація в 1920р. була припинена. Розпочинається період нової економіч-ної політики. Для неї характерним було відродження в Україні різноманітної сільськогосподарської кооперації, тобто поворот до ринку.
Однак, багато істориків допускаються грубої помил-ки, вважаючи, що кооперація в цей час стала абсолют-но головною на селі. Вже в 1923 р. Пленум ЦК КП(б)У розглянув питання про перспективи колективізації. За основну базу колективізації визнавалося незаможне селянство. Тобто, створення різноманітних колективних господарств було орієнтовано на бідне селянство. Од-ночасно наголос було зроблено на пріоритетному роз-витку саме кооперації, яка забезпечить технічну рекон-струкцію села. Однак, у той час партійне керівництво вважало, що кооперація була лише сполучною ланкою між соціалістичною промисловістю та дрібнотоварним селянським господарством, навіть будучи кооперованим селянське господарство лишається дрібнотоварним, а соціалістичне перетворення дрібнотоварного вироб-ництва пов'язане тільки з колективізацією. Таким чином, сільськогосподарська кооперація, яка дала велике зростання продукції села, була приречена на ліквіда-цію ще від часу свого відродження в умовах радянсь-кої дійсності.
Вже з 1925 р. партія бере курс на «всіляке сприяння будівництву колгоспів малоімущого і середнього се-лянства».
Головною причиною такого різкого повороту був особистий вплив Сталіна та його найближче оточення. Він поступово готував поворот назад до модернізова-ної й здійснюваної в мирних умовах політики воєнного комунізму, що обіцяла підвести економічні підвалини під створюваний режим особистої влади.
Вже на жовтень 1928 р. кількість колгоспів на Укра-їні зросла до 12042 проти 5454 у 1925 р. Цікавим є те, що питома вага товариств спільного обробітку землі (ТСО Зів) становила 71,7%. Це була найбільш проста форма об'єднання незаможного селянства. Однак, аб-солютна більшість селянства України ще не спішила ламати усталений уклад життя. У жовтні 1928 p. y рес-публіці було колективізовано менше, ніж 4% площі се-лянського землекористування.
Чому сталінське керівництво так прихильно ставилось до колгоспів? Це пояснюється дуже просто. Справа в тому, що зв'язки міста з кооперованим селом могли грунтуватися тільки на базі ринку, а ринковий товаро-обмін має тенденцію до еквівалентності. Держава зо-бов'язувалась забезпечити село відповідними товарами за доступними цінами. Колективізація засобів вироб-ництва зумовлювала відчуження кожного окремого виробника від колективно виробленої продукції. Шля-хом прямого адміністративного впливу на колгоспи держава дістала можливість визначити, скільки вироб-леної продукції слід залишити в колгоспі, скільки — вилучити. Селянські ресурси можна таким чином вільно викачувати в бюджет і будувати на цій базі промисло-вість, утримувати велику армію, управлінський апарат. Потреба в еквівалентному обміні між містом і селом відпадає.
Сталінське керівництво поступово готувало країну до ліквідації непу на селі, до знищення кооперації. Потрібна була причина, яка би виправдала цей пово-рот. Кінець непу поклала хлібозаготівельна криза (по суті «запрограмована»), яка вибухнула взимку 1927— 1928 p.p. Вона була результатом «ножиць цін» між мо-нопольно високими цінами на промислові товари і за-ниженими цінами на продукцію села (яка подібність на теперішні події в Україні). Селяни перестали прода-вати хліб державі. Причина кризи була добре видна, і на неї вказували ряд керівників партії (Бухарін, Риков, Томський), але Сталін, маючи вже абсолютну підтримку з боку своїх ставленників на всіх керівних постах, ро-бить абсолютно протилежний висновок: це результат саботажу з боку куркульства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Колективізація на Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок