Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СОЦІАЛЬНА ТРАНСФОРМАЦІЯ ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКОЇ СЕЛЯНСЬКОЇ ОБЩИНИ НАПРИКІНЦІ ХІХ - ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ

СОЦІАЛЬНА ТРАНСФОРМАЦІЯ ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКОЇ СЕЛЯНСЬКОЇ ОБЩИНИ НАПРИКІНЦІ ХІХ - ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ

Назва:
СОЦІАЛЬНА ТРАНСФОРМАЦІЯ ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКОЇ СЕЛЯНСЬКОЇ ОБЩИНИ НАПРИКІНЦІ ХІХ - ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,92 KB
Завантажень:
170
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 94 (477.7)"18/19"
О. М. Приймак
СОЦІАЛЬНА ТРАНСФОРМАЦІЯ ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКОЇ СЕЛЯНСЬКОЇ ОБЩИНИ НАПРИКІНЦІ ХІХ - ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ
Стаття присвячена питанню соціальної трансформації південноукраїнської селянської общини наприкінці ХІХ - початку ХХ століть. Вона містить у собі аналіз ґенези поземельних, соціально-економічних та спільніших відносин в общині внаслідок зміни курсу аграрної політики. В статті приділено також увагу трансформації соціального простору південноукраїнського села на рубежі ХІХ - ХХ століть. Ключові слова: селянство, селянська община, сільський схід, соціальна трансформація, соціальна спільність, аграрна реформа, соціально-економічні відносини.
Останнім часом в системі наукових знань все більшої ваги набувають дослідження суміжного характеру. Серед останніх окреме місце належить роботам, що знаходяться на межі історичних наук та галузевих соціологій, а саме соціальної історії, історії селянства, історичної соціології, соціології села. Саме до цієї групи належить тема соціальної трансформації історичних форм самоорганізації суспільства.
Селянська община, як інститут та спільність, виступає предметом наукового дослідження соціальної історії. Аналіз її соціальної місії, функцій, норм, цінностей, внутрішньої організації, стилів когнітивної поведінки окремих груп селян матиме більш високий рівень ефективності, якщо буде проведений не лише за допомогою історичних, а й соціологічних методів наукового пізнання. Такий підхід уможливить розкриття сутності та змісту соціальних процесів, що відбувалися у такий складний для общини період як друга половина ХІХ - початок ХХ століття. Важливим, в цьому контексті, має стати пошук та характеристика як загальних тенденцій соціальної трансформації останньої, так і окремого регіонального різновиду - південноукраїнської сільської громади.
Мета статті полягає у розкритті питань соціальної трансформації селянської общини Півдня України наприкінці ХІХ - початку ХХ століття.
Слід також зауважити, що досліджувана в цій статті проблема не отримала достатньої уваги з боку науковців. Інформація про південноукраїнську общину, що міститься в історичній та соціологічній літературі, є поверховою. Серед дореволюційних видань, в цьому контексті слід виділити дві роботи: І.В. Моз- жухіна та А.А Ізмайлова. "Південний степовий регіон, - визначив перший дослідник, - тобто губернії Таврійська, Катеринославська та Херсонська мають високі покажчики закріплення надільної землі, що пов'язано зі слабкістю общинних традицій" [1, с.4]. У змісті роботи другого автора знаходимо ще й такі рядки: "... регіон позитивно відрізняється від інших тим, що общини на його території мають значні капітали та не відзначаються наявністю усталених традицій" [2, с.7].
Аналогічні положення можна зустріти й у змісті монографій радянських істориків А.М. Анфімова,
О. Кучумової, С.М. Сідельникова. Але в той час серед науковців закріпилася думка, висловлена
М. Дубровським: "Хоча покажчики виходу з общини на Півдні України й були найвищими в роки Столи- пінської реформи, вона не була остаточно знищена. Община в регіоні зачаїлася, завмерла" [3, с.167].
Певною мірою ситуація змінилася з виходом у світ в 1992 році класичної монографії П.Н. Зирянова. Вперше в історіографії автор акцентував увагу читача не на проблемах реформування аграрних відносин, а на процесах в сільській общині, що відбувалися внаслідок реалізації реформи П.А. Столипіна. Разом з цим, так як об'єктом дослідження П.Н. Зирянова була община Європейської частини Росії, стан її південноукраїнського різновиду отримав незначної уваги. Науковець відзначив лише те, що на території Південних губерній община була слабкою й не мала глибинних традицій існування та стійко кланової структури як в Росії [4, с.216]. Інший науковець професор А.І. Карагодін, також відзначав, що на Півдні України на початку ХХ століття у класичному вигляді община збереглася лише в поселеннях колишніх державних селян [5, с.96].
Тобто питання соціальної трансформації південноукраїнської общини є на сьогодні майже не розкритим.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: СОЦІАЛЬНА ТРАНСФОРМАЦІЯ ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКОЇ СЕЛЯНСЬКОЇ ОБЩИНИ НАПРИКІНЦІ ХІХ - ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок