Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НАУКОВОЇ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.

КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НАУКОВОЇ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.

Назва:
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НАУКОВОЇ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,55 KB
Завантажень:
464
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Г. В. Додонова
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НАУКОВОЇ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.
Процес накопичення та розповсюдження знань виконує прогресивну роль в історії людства. Наукова інтелігенція є носієм прогресивної функції, виступає як активний учасник суспільного життя країни і рушійною силою культурно-освітніх перетворень, що служать руху суспільства вперед.
Питання загальної історії інтелігенції й української інтелігенції зокрема, висвітлені в праці В. Лєйкіної-Свірської, в колективній праці "Нариси історії української інтелігенції (перша половина ХХ ст.)". Деякі відомості про участь професорсько-викладацького корпусу в просвітницькій, культурній діяльності надано в узагальнюючих історичних працях, присвячених історії Київського, Харківського та Одеського університетів. Але окремого дослідження, присвяченого вивченню питання культурно-просвітницької діяльності саме наукової інтелігенції не має. Фактичний матеріал стосовно участі і внеску деяких представників наукової інтелігенції в розвиток культурно-освітніх установ знаходиться в архівних фондах Державного архіву м. Києва (Ф. 16. Київський університет), Центрального державного історичного архіву в м. Києві (Ф. 442. Канцелярія Київського, Подільського та Волинського генерал-губернатора), Музею історії Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, а також в працях, які присвячені окремим особистостям (Войцехівська І., Добровольский В., Жемеров О., Селіверстов О., Михальченко С., Побірченко Н., Франчук В., Щербань Т.).
Метою статті є висвітлення участі науково-педагогічних працівників Київського, Харківського й Новоросійського університетів в культурно-просвітницькому процесі України в другій половині ХІХ - на початку ХХ ст.
Одним з перших культурно-просвітницьких починань української інтелігенції була організація недільних шкіл. Восени 1859 р. було відкрито дві перші школи для незаможних. У 1860 р. у ряді недільних шкіл заняття проводилися українською мовою. Тоді ж ад'юнкт Харківського університету О.О. Потебня створив українських буквар для недільних шкіл, який, проте, вдалося видати лише в 1899 р. [1, с. 48].
Передові професори і студенти Університету св. Володимира проводили значну культурно- просвітницьку роботу серед населення Києва. Наприклад, вечорами в університеті читались провідними вченими безплатні публічні лекції з різних галузей науки, які охоче відвідувались жителями міста "...в университете св. Владимира с 1 ноября 1864 г. по 1 мая 1865 г., читаются бесплатно, для всех состояний, публичные лекции: практической механики - ординарным профессором Рахманиновым по средам от 6 до 8 часов вечера в находящемся в здании университета механическом кабинете; и технологии - экстраординарным профессором Чугаевичем по вторникам от 6 до 8 часов вечера в технологической лаборатории." [2, с. 2]. "Публічні лекції, - пізніше згадував один з вихованців Київського університету, - мали повний і заслужений успіх, і за читання їх не можна не висловити великої подяки професорам нашого університету; не можна не дякувати їх за те світло і інтерес до науки, які вони вносили в інтелігентське громадське середовище, що так жадібно у той час цікавилось науковими питаннями з предметів природознавства..." [3, с. 55]. Крім безплатних, читались і платні публічні лекції. Виручені за них кошти передавались на допомогу голодуючим, незабезпеченим студентам, на навчальні заклади тощо.
Читання публічних лекцій були поширені також в Харківському і Новоросійському університетах. В 60-80-х рр. ХІХ ст. у Харкові було поширено читання публічних лекцій з історії, літератури, природознавчого напряму, кошти від яких шли на користь товариства розповсюдження грамотності. При Новоросійському університеті щорічно читалося по-декілька узагальнюючих публічних курсів з історії, історії літератури, фізики та ін. В 1873 р. читались лекції на користь голодуючих Самарської губернії, в 1875-1876 рр. - на користь населення Герцеговини. За період з 1866 по 1890 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НАУКОВОЇ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ - НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок