Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Україна в роки "воєнного комунізму" і нової економічної політики. Входження України до СРСР

Україна в роки "воєнного комунізму" і нової економічної політики. Входження України до СРСР

Назва:
Україна в роки "воєнного комунізму" і нової економічної політики. Входження України до СРСР
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,06 KB
Завантажень:
548
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.4


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Україна в роки "воєнного комунізму" і нової економічної політики. Входження України до СРСР


План
1. Україна в роки "воєнного комунізму" і нової економічної політики.
2. Входження України до СРСР. 
3. Список літератури


Україна в роки "воєнного комунізму" і нової економічної політики.
Внаслідок поразки національної революції та громадянської війни становище України було надзвичайно складним. Під час військових подій та епідемій загинуло близько 1,5 млн людей. Характерною ознакою економічного життя стало згортання виробництва, яке за собою потягло нестачу продовольства, палива, а також безробіття.
Таке становище було спричинене і політикою більшовиків, які намагалися встановити так званий соціалістичний лад, перетворивши народи колишньої царської Росії, в тому числі й український, в об'єкт небаченого за масштабом і жорстокістю експерименту. З метою виконання більшовицької програми, а також для забезпечення продовольством Червоної армії та населення промислових центрів навесні 1919 р. на території України було введено сувору економічну політику під назвою "воєнного комунізму". Ця політика передбачала націоналізацію всієї землі, промислових підприємств, торгівлі, примусову трудову мобілізацію, централізований розподіл продуктів і товарів. Центральне місце в політиці "воєнного комунізму" займала "продрозкладка" — експропріація зерна в селян. Надлишки сільськогосподарської продукції, насамперед хліб, треба було повністю звозити в пункти і здавати державі.
Більшовики створили в українських селах комітети незаможних селян (комнезами). їх члени, маючи перевагу при розподілі землі, були звільнені від податків. З їхньою допомогою матеріальна база заможних селян була вкрай підірвана. Велика кількість селянства зовсім припинила виробництво. Поряд із зменшенням виробництва продуктів харчування південні райони охопила посуха, внаслідок чого становище в цих регіонах стало катастрофічним. Почався голод. З осені 1921 р. радянські органи визнали це як факт. Всередині країни та за кордоном була організована масова кампанія допомоги тим, хто голодував. Але їх ставало все більше: на кінець 1922 р. (за офіційними, далеко не повними даними) — 6,6 млн осіб або 25 % жителів України. 13,5 млн пудів українського хліба було продано за кордон.
Політична криза охопила майже всі галузі України. Навіть у Росії почало зростати незадоволення політикою більшовиків серед селян і робітників. Найдраматичнішим був виступ донедавна палких прихильників більшовицької партії — моряків Кронштадта. Вони підняли прапор повстання проти "самодержавства комісарів", за владу рад без більшовиків, проти політики уряду щодо селян та робітників. Хоча Червона армія й Чека (ЧК — черезвычайная комиссия. — Ред.) нещадно придушували ці повстання (15 тис. захисників Кронштадта було знищено без суду й слідства), В* Ленін та його партія були змушені визнати провал політики "воєнного комунізму" і прийняти рішення змінити більшовицьку тактику.
Мабуть, тому на X з'їзді РКП(б) 1921 р. В. Ленін висунув ідею про небхідність прийняття нової економічної політики (НЕПу), яка передбачала здійснення комплексу заходів перехідного періоду. Основним завданням НЕПу було заспокоїти селянські маси, забезпечити їм стимули до збільшення виробництва продуктів. З цією метою продрозкладку замінили помірним продподатком, після сплати якого селянин мав право продавати рештки продукції на вільному ринку, встановлюючи свої ціни. Бідніше селянство взагалі не мало сплачувати податку. Значну частину земельного фонду країни розподіляли між селянами. Були дозволені певна лібералізація і децентралізація економіки. НЕП ліквідував контроль уряду над внутрішньою торгівлею, віддав у оренду дрібні та частково середні підприємства, сприяв розвитку кооперації, певною мірою заохочував іноземні капіталовкладення, що сприяло розвиткові приватної ініціативи й економічного життя загалом. Проте ленінська партія погоджувалася лише на тимчасовий компроміс з підприємництвом і не збиралася відмовлятися від мрії створити соціалістичну економіку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Україна в роки "воєнного комунізму" і нової економічної політики. Входження України до СРСР

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок