Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ОСНОВНІ ФОРМИ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КУПЕЦТВА ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТОЛІТТЯ

ОСНОВНІ ФОРМИ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КУПЕЦТВА ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТОЛІТТЯ

Назва:
ОСНОВНІ ФОРМИ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КУПЕЦТВА ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,46 KB
Завантажень:
443
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94:339.1-058.232.5(477.6)"18"
Г. А. Сигида
ОСНОВНІ ФОРМИ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КУПЕЦТВА ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТОЛІТТЯ
У статті зроблена спроба аналізу торговельної діяльності купецтва Південної України першої половини ХІХ століття. Основна увага приділяється традиційним формам торгівлі (ярмарковій, транзитній, зовнішній), що визначали економічне зростання зазначеного регіону. Упродовж першої половини ХІХ століття розвивається і стаціонарна торгівля у південноукраїнських містах. У цей час ярмаркова, транзитна і зовнішня торгівля трансформуються і набувають більш значних масштабів. Автор зауважує на перевагу купців-іноземців (греків, італійців, пізніше євреїв) у сфері зовнішньої торгівлі. Ключові слова: купецтво, ярмарки, зовнішня і транзитна торгівля, стаціонарна торгівля.
Ще з прадавніх часів українська територія була перехрестям не лише міграційних, а й торговельних шляхів, які здавна використовувалися купцями Заходу й Сходу. До часу залучення Півдня України до економічної системи господарювання Російської імперії на її території вже склалася певна торговельна мережа (доволі нестабільна, але цілком традиційна для цього регіону).
З кінця ХVШ століття низка імперських заходів, а саме: руйнування Запорозької Січі (1775 р.), російсько-турецькі війни (1768-1774 рр., 1787-1792 рр.) та підписання мирних договорів (Кючук- Кайнарджийського, Ясського, Бухарестського), призвела до інкорпорації південноукраїнського регіону в загальну ринкову систему Російської імперії. Саме в умовах нищення традиційних торговельних зв'язків, форм і напрямків та привнесення, а часом й насадження, нових централізованих та контрольованих форм торгівлі відбувалася діяльність південноукраїнського купецтва упродовж першої половини ХІХ століття.
Транзитна, зовнішня та ярмаркова торгівля - традиційні форми діяльності купецтва зазначеного регіону, а стаціонарна торгівля, яка цілком пов'язана із появою й розвитком міст, стає новим різновидом торговельної діяльності.
Українська ярмаркова торгівля стала об'єктом дослідження ще в середині ХІХ століття. У 1853 році Географічне Товариство відрядило особливу експедицію, яка тривала увесь наступний рік. Результатом дослідження була праця, що вийшла друком у 1858 році й стала бібліографічною рідкістю - «Исследование о торговле на украинских ярмарках» І.С. Аксакова. Чи не вперше автор знайомить зацікавлених з таким яскравим самобутнім соціально-економічним явищем як український ярмарок, художньо змальовує характери головних діячів цього торговельного руху [1, с.20-25]. До описаних ярмарків досліджуваного регіону в Аксакова належить Георгіївський ярмарок (м. Єлизаветград) Херсонської губернії.
Автор не висвітлює особливості південноукраїнського ярмаркового дійства, оскільки за мету поставлено виявлення специфіки усіх малоросійських ярмарків загалом, з'ясування їхнього історичного походження та порівняльна характеристика великоросів та малоросів у торговельних справах [1, с.42]. Однак детальний опис автором ярмаркової торгівлі дозволяє сучаснику уявити собі масштаби та механізм дії українських ярмарків, подає список товарів та кількість грошей, що оберталися в цьому щорічному ярмарковому колі [1, с.43-45].
І.С. Аксаков пояснював перевагу завезеного з Росії товару над вивезеним з ярмарків до Росії тим, що торгівля масовим місцевим товаром (тютюн, сало, худоба) відбувалася вже великою мірою не на ярмарках. Вельми цінним для нас зауваженням є вказівка на спрямованість збуту товарів і ярмаркової діяльності в цілому на Південь до кордонів Бессарабії та в південно-західному напрямку [1, с.45-46].
Усі наступні дослідження соціально-економічного розвитку краю певною мірою висвітлювали ярмаркову торгівлю. Серед них роботи М. Дружиніна, М. Рубінштейна, І. Гуржія, К. Новицького, П. Хромова [2]. Автори виявляють спільну позицію, згідно з якою «ярмарок - найбільш типове явище внутрішнього ринку України», причому його кількісне зростання пояснювалось збільшенням ринку в цілому.
Велику кількість ярмарків в Україні дослідниця М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ОСНОВНІ ФОРМИ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КУПЕЦТВА ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок