Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> «Шістедесятництво. Дисидентський рух. І. Драч, Д. Павличко, Б. Олійник, В. Стус, І. Калинець, І. Світличний»

«Шістедесятництво. Дисидентський рух. І. Драч, Д. Павличко, Б. Олійник, В. Стус, І. Калинець, І. Світличний»

Назва:
«Шістедесятництво. Дисидентський рух. І. Драч, Д. Павличко, Б. Олійник, В. Стус, І. Калинець, І. Світличний»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,21 KB
Завантажень:
106
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
 
«Шістедесятництво. Дисидентський рух. І. Драч, Д. Павличко, Б. Олійник, В. Стус, І. Калинець, І. Світличний»
У 1953 році помер Йосип Сталін. А в 1956 році на XX з'їзді партії Микита Хрущов виступив із доповіддю «Про культ особи і його наслідки», засудивши злодіяння Сталіна і цим розпочавши період так званої хрущовської відлиги. Є.Сверстюк, один із найяскравіших представників цього покоління, його філософ і літописець, так характеризував головний, світоглядно-психологічний, переворот, що настав: «...люди раптом прокинулись від падіння страшного ідола і кинулись до пробоїни в стіні, де він упав. Цілі ідеологічні загони було кинуто на заліплення пробоїни. Однак одиниці кинулись її розширювати. З цього почалися шістдесятники — ті, яким засвітилась істина і які вже не захотіли зректися чи відступитися від украденого світла». З'явилася надія. Надія на громадянську свободу. Першими відчули й усвідомили цю свободу — інтелігенти. Ще в 1953 році вийшла дебютна книга Д. Павличка «Любов і ненависть», а в 1957 році Л. Костенко «Проміння землі» — митців, які стали немовби передвісниками шістдесятництва, а згодом на рівних влилися у цей рух. У 1961 році з'являється низка нових творів: М. Вінграновського «З книги першої, ще не виданої», вірші лікаря В. Коротича «Бетховен», І. Драча «Ніж у сонці. Феєрична трагедія в двох частинах», «Зелена радість конвалій» Є. Гуцала, публікації В. Симоненка, В. Стуса, Григора Тютюнника, Б. Олійника, Р. Іваничука... Молоді таланти намагалися позбутися нагляду і тиску КДБ, вони збиралися, зокрема, на київській квартирі І. Світличного, яка на початку 60-х pоків стала своєрідним центром національної культури. Наступного, 1962 року, вийшли у світ перші поетичні збірки М. Вінграновського («Атомні прелюди»), В. Симоненка («Тиша і грім»), І. Драча («Соняшник»), Б. Олійника («Б'ють у крицю ковалі»), книги малої прози В. Дрозда («Люблю сині зорі») та Є. Гуцала («Люди серед людей»). Ця хвиля творчої свободи явила Україні й світові плеяду митців, імена яких на той час були незнайомими і новими, а тепер є славою і гордістю нації. Саме їх стали називати шістдесятниками. Хоча, на думку Максима Рильського, охрестили їх дещо поспішно й невдало, та термін «шістдесятники» так і зостався в історії. Реакція на свідоме новаторство двадцятип'ятилітніх «порушників супокою» була різною. Діапазон оцінок їх дебютних публікацій — від захопленого схвалення до категоричного осуду. Щойно читацька публіка трохи отямилася від перших вражень, розгорілися дискусії на вічні теми: батьки і діти, традиції чи новаторство. На М. Вінграновського, В. Коротича та особливо І. Драча посипався град звинувачень у навмисній незрозумілості, затуманеності поетичного мислення, силуваній оригінальності... Та в цій запальній полеміці пролунали й інші голоси — на захист новаторів 60-х стали посивілі новатори 20-х: П. Тичина й М. Рильський, трохи молодший від них А. Малишко.
Започатковане насамперед поетами, шістдесятництво невдовзі набуло масштабу універсального соціокультурного феномену. На літературній ниві в центрі цього руху були такі митці: поети (Д. Павличко, Л. Костенко, В.Симоненко, І. Драч, М. Вінграновський, В. Коротич, Б. Олійник, В. Стус, І. Калинець); прозаїки (Григір Тютюнник, Є. Гуцало, В. Дрозд, В.
Шевчук, Р. Іваничук, Н. Бічуя); майстри художнього перекладу (зі старших — М. Лукаш, Г. Кочур, з молодших — А. Перепадя й А. Содомора); літературні критики (І. Світличний, І, Дзюба, Є. Сверстюк, М. Коцюбинська) та багато інших.
Спочатку, як свідчить літературознавець Олексій Зарецький, шістдесятники «здебільшого були лояльні радянські громадяни, які мали, як на порівняно молодих, досить високий соціальний статус — члени творчих спілок, аспіранти, науковці, їхні твори виставлялися та друкувались. Але зіткнення шістдесятників з системою було неминучим. Назрівав відкритий конфлікт із режимом. Тим паче, що на той час шістдесятництво вже гуртувалося не тільки довкола приватних осередків, але й в офіційно зареєстрованих громадсько-культурних організаціях — зі статутом, керівництвом, плановими заходами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: «Шістедесятництво. Дисидентський рух. І. Драч, Д. Павличко, Б. Олійник, В. Стус, І. Калинець, І. Світличний»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок