Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Василь Кучабський: концепція українсько – польських взаємин з консервативної перспективи

Василь Кучабський: концепція українсько – польських взаємин з консервативної перспективи

Назва:
Василь Кучабський: концепція українсько – польських взаємин з консервативної перспективи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,38 KB
Завантажень:
454
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Василь Кучабський: концепція українсько – польських взаємин з консервативної перспективи


Після Ризького договору 1921 р., що закріпив поділ українських земель між радянською Росією і Другою Річчю Посполитою, проблема стосунків України з цими державами набула особливої актуальності. Важливого значення науковому осмисленню українсько –польських взаємин, від яких значною мірою залежала доля української державності, надавав Василь Кучабський. Найповніше цю проблему висвітлено в його праці "Отверта відповідь польському консерватистові", що вийшла у Львові 1932 року. Розвідка стала першим серйозним узагальненням великого досвіду українсько – польських взаємин, що охоплювало період від XIV ст.
Василь Кучабський був цілком свідомий складності і відповідальності окресленої теми. Як він сам відзначав: “Погляди на українсько – польські відносини, які нині панують серед цих обидвох народів, є настільки викривлені десятками літ вічевих агітацій, вони настільки поверхові і плиткі – внаслідок ділання напівосвічених газетярів між цими громадянствами – що вже ж нарешті був би останній час, щоб не збувати польсько – українське питання легкою рукою в одній – двох статях, написаних на коліні, тільки поважними, історичну й актуальну, теоретичну і практичну, духову й матеріальну цілість цього питання охоплюючими працями, в яких громадянства могли хоч чого – небудь нового навчитись”.
“Одверта відповідь польському консерватистові” вирізняється з – поміж інших подібних досліджень грунтовністю викладу, історичною ерудицією і широким політичним світосприйняттям автора. Власне українсько – польські взаємини в роботі висвітлено максимально вичерпно. Дослідження охопило такі важливі аспекти, як полонізація українських земель, польський елемент у Галичині, польська національна демократія і українці, Західно – Українська Республіка у 1918 р., а також питання загальнонаціонального характеру: занепад Галицько – Волинської держави в XIV ст., відносини Заходу з Візантією, політика і культура України. Дослідник остаточно сформулював свою теорію особливих історичних заслуг Галичини та з’ясував їх причини. М. Демкович – Добрянський поставив цю працю В. Кучабського в один ряд із “Листами до братів – хліборобів” В’ячеслава Липинського: “Не може бути двох думок про велике значення “України і Польщі”, як твору публіциста з високою політичною культурою, для піднесення політичної освіти українського громадянства і збагачення політичного українського досвіду, без якого не можна вести здорової і розумної політики”.
Василь Кучабський категорично заперечував твердження польських політиків про нерозривну єдність західноукраїнських і споконвічних польських земель, вказуючи на суттєву різницю між "бажанням" мати ті чи інші кордони і реалізацією цього бажання. Ключем до розв'язання складних проблем українсько-польських відносин він вважав розуміння поляками тієї межі, яка визначає їх статус - переможців України або переможених "українськими енергіями". На думку дослідника, прилучення Галицько – Волинської землі до Польської держави не означало їх злиття в “одну органічну цілість”. Поляки перемогли українців у тому сенсі, що зуміли включити їх землі до своєї держави. Але спробувавши сполучити ці землі в одне ціле зі своїми і перетворити українців на “аполітичну етнографічну масу”, що ніби легко підлягала полонізації, вони зазнали поразки. Глибинною причиною цього фіаско була культурно –світоглядна прірва між представниками двох цівілізацій, що розділяла українців і поляків ще від початків другого тисячоліття: “світом романо – германським і візантійським, греко – слов’янським... Брак спільної духовної мови між обидвома змагаючимися по-між себе народами зв’язував вузол трагічного конфлікту на століття”.
Відтворюючи власну державність у 1918 році, польські політики доводили меншовартість західноукраїнської демократії у порівнянні з польською, її неспроможність створити модерну демократично – парламентську державу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Василь Кучабський: концепція українсько – польських взаємин з консервативної перспективи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок