Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> МОВНО-ОСВІТНЯ СИТУАЦІЯ В АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ: ТЕНДЕНЦІЇ ОСТАННІХ РОКІВ

МОВНО-ОСВІТНЯ СИТУАЦІЯ В АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ: ТЕНДЕНЦІЇ ОСТАННІХ РОКІВ

Назва:
МОВНО-ОСВІТНЯ СИТУАЦІЯ В АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ: ТЕНДЕНЦІЇ ОСТАННІХ РОКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,51 KB
Завантажень:
282
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94:378(161.2)(477.7)
Л. Л. Ковач
МОВНО-ОСВІТНЯ СИТУАЦІЯ В АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ: ТЕНДЕНЦІЇ ОСТАННІХ РОКІВ
У статті проаналізовано ситуацію в мовно-освітній сфері Автономної Республіки Крим, виявлено проблеми та основні тенденції її розвитку. Показано діяльність державних органів влади України, АРК, громадських та міжнародних організацій у задоволенні мовних та освітніх потреб національних груп Кримської автономії. Подано рекомендації щодо підвищення ефективності державної мовно-освітньої політики в регіоні. Ключові слова: Автономна Республіка Крим, мовна ситуація, освіта, державна мовна політика, національні відносини.
Автономна Республіка Крим (АРК) є особливим регіоном України. Цю особливість визначають: історичні, соціальні та політичні наслідки насильницької депортації кримськотатарського народу і представників інших національностей, їхнє повернення та облаштування на рідних землях, інтеграція в українське суспільство, мовна, культурна, релігійна та етнополітична самоідентифікація населення автономії. Демографічна складова: населення Кримського півострова здавна було і сьогодні залишається багатонаціональним за своїм складом. За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року тут проживає 2024000 осіб, серед яких є представники понад і2б національностей. Разом із цим, поліетнічність автономії відносна, бо частка трьох основних етносів - росіян (1180441 осіб, або 58,3%), українців (492227 осіб, або 24,3%) і кримських татар (243433 осіб, або 12,1%) складає майже 95%. Інші 5% припадають на решту національностей. Проте лише невелику частку з них можна вважати помітними групами національних меншин. До них слід віднести білорусів (29,2 тис. осіб), татар Сибіру і Поволжя (11 тис.), вірмен (8,7 тис.), євреїв (4,5 тис.), азербайджанців (3,7 тис), греків і корейців (по 2,8 тис.), німців (2,5 тис.), болгар (1,8 тис.), караїмів (670 осіб), кримчаків (204 особи) [1].
Особливістю останніх років стало подальше розширення списку національностей суто іммігрантського походження, в основному з числа біженців і колишніх студентів кримських вузів: албанців, арабів, афганців, в'єтнамців, індусів, китайців, курдів, а також появу в етнічній палітрі французів (8 осіб), американців (43), шведів (4), голландців (8) і навіть одного англійця.
Крим єдиний регіон України, де в складі населення переважають росіяни: їхнє співвідношення до українців становить 2,39 до 1. Домінування етнічного російського населення доповнюється культурною та політичною русифікацією представників інших народів, включно з українцями. Значна кількість представників етнічних груп Криму настільки зрусифіковані, що це наклало свій відбиток на їхній мовній самоідентифікації. В першу чергу це стосується білорусів, євреїв, німців та інших. Так, як свідчать дані Всеукраїнського перепису населення 2001 р., російську мову рідною визнало 97% євреїв Криму, 89% німців, 82% білорусів, 79% корейців, 78% болгар. 73% греків та 61% українців. Загалом російську мову вважають рідною 23% неросійського населення регіону. Такі рецидиви тоталітарного мислення, світосприйняття, вважає О. Калакура, залишаються головною перепоною як національного відродження, так і вільного культурно-освітнього розвитку кожної етнічної групи автономії. «Полілінгвізм, двомовність - знання і спілкування державною мовою та мовою більшості оточуючого населення, - зазначає автор, - загалом вважається явищем закономірним, природним, але мовне поглинання малих етнічних груп, нав'язування мови спілкування як рідної веде до розмивання їхньої ідентичності. Якщо б процеси продовжували розвиватися в цьому ключі, то наступним кроком після втрати мовної ідентифікації могла б стати етнічна» [2, с.481].
Об'єктивний аналіз процесів, явищ та подій, що мають місце в мовній та культурно-освітній сфері Кримської автономії має за мету поглибити розуміння етнополітичних процесів, які тут відбуваються, сприяти розробці виваженої державної етнополітики та відповідної нормативно-правової бази спрямованих на вирішення проблем існуючих на півострові.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: МОВНО-ОСВІТНЯ СИТУАЦІЯ В АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ: ТЕНДЕНЦІЇ ОСТАННІХ РОКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок