Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТАВЛЕННЯ ЦАРСЬКОЇ ПРОКУРАТУРИ ТА СУДУ ЩОДО ДІЯЛЬНОСТІ ЧЛЕНІВ УСДРП ЧЕРНІГІВЩИНИ В УМОВАХ ПЕРШОЇ РОСІЙСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

СТАВЛЕННЯ ЦАРСЬКОЇ ПРОКУРАТУРИ ТА СУДУ ЩОДО ДІЯЛЬНОСТІ ЧЛЕНІВ УСДРП ЧЕРНІГІВЩИНИ В УМОВАХ ПЕРШОЇ РОСІЙСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Назва:
СТАВЛЕННЯ ЦАРСЬКОЇ ПРОКУРАТУРИ ТА СУДУ ЩОДО ДІЯЛЬНОСТІ ЧЛЕНІВ УСДРП ЧЕРНІГІВЩИНИ В УМОВАХ ПЕРШОЇ РОСІЙСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,18 KB
Завантажень:
361
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
О.П. Сарнацький
СТАВЛЕННЯ ЦАРСЬКОЇ ПРОКУРАТУРИ ТА СУДУ ЩОДО ДІЯЛЬНОСТІ ЧЛЕНІВ УСДРП ЧЕРНІГІВЩИНИ В УМОВАХ ПЕРШОЇ РОСІЙСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ
Дослідження проблем, пов'язаних із суспільно-політичним життям та національно- визвольним рухом у Наддніпрянській Україні наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст., є найбільш привабливим в сучасній вітчизняній історичній науці. До них можна віднести і питання, котрі пов'язані з появою і діяльністю українських політичних партій, які на той час очолювали національно-визвольний рух в Україні. В сучасних дослідженнях з цієї проблеми можна виділити публікації та роботи таких авторів, як І. Курас, Ф. Турченко, Т. Геращенко [1; 2; 3], Ю. Лавров [4], В. Колесник, О. Рафальський і О. Тимошенко [5], В. Головченко [6], Р. Вєтров та С. Донченко [7], А. Павко [8; 9], В. Стрілець [10], в наукових розробках яких висвітлюються різноманітні аспекти діяльності українських партій та їх лідерів, починаючи від ліберально- демократичного напрямку і закінчуючи націонал-радикальним.
Практично всі сучасні дослідження, які висвітлюють появу і діяльність цих партій на початку ХХ ст. на Наддніпрянщині, різною мірою торкаються утисків їх з боку поліції та жандармерії.
Але дії царської поліції і жандармів проти українских політичних партій є лише часткою більш вагомої проблеми, а саме - ставлення самодержавної влади до діяльності останніх. Однією із складових цієї цікавої і мало вивченої проблеми є ставлення прокуратури та судової влади самодержавства до названих партій. В дослідженнях вищеназваних авторів вона не знайшла майже ніякого висвітлення.
Такі автори, як О. Ярмиш [11; 12; 13], А.Чайковський і М. Щербак [14], в наукових розробках яких показані дії протилежного політичного табору (тобто самодержавства) проти українського національно-визвольного руху і тих, хто його очолював, діяльність судової влади та прокуратури, розглядають в більшості випадків у загальнотеоретичному плані, і лише епізодично саме в площині протидії вищеназваним партіям.
Архівні джерела надають нам можливість більш детально показати "роботу" судової влади та прокуратури саме в цьому напрямку. Тому в статті, що пропонується, зроблено спробу за допомогою архівних джерел висвітлити лише один з епізодів дій влади щодо революційної діяльності членів УСДРП на Чернігівщині в роки першої російської революції.
Скориставшись зі спаду революційного натиску царизм перейшов у контрнаступ і розпочав у так званих "малоросійських губерніях" значну кількість політичних судових процесів над членами українських політичних партій та учасниками революційних виступів з метою їх покарання.
14 липня 1906 р. помічник конотопського повітового справника, отримавши агентурні свідчення від своїх агентів про те, що Степан Здрастуй, який мешкав у м. Конотопі в будинку свого батька, займається друкуванням прокламацій злочинного змісту та належить до "Конотопської організації УСДРП", прибув у цей будинок у супроводі двох городових, жандармського унтер-офіцера та понятих. У будинку, крім С. Здрастуя, були два його товариші - козак Д. Кірей та міщанин С. Гнойовий, що сиділи за столом та займались підготовкою до друку за допомогою 2-х гектографів, що знаходилися у цій кімнаті, прокламацій від імені Конотопської організації УСДРП. Тому всі троє й були заарештовані [15.-Ф.318.-Оп.1.-Т.2.- Спр.1711.-Арк.2].
На цьому ж місці жандармом та поліцейськими були знайдені: 1) прокламація від імені УСДРП "Товарищи работники! Дума разогнана" із закликом об'єднуватися для майбутньої революції; 2) один екземпляр подібної прокламації, який був написаний олівцем; 3) гектографована програма УСДРП; 4) два транспорти; 5) стопи чистого паперу для друку; 6) на підлозі шматки підготовлених до друкування прокламацій того ж змісту, що були розірвані та зім'яті Гнойовим та Здрастуєм під час появи в кімнаті поліції [15.-Ф.318.-Оп.1.-Т.2.-Спр.1711.-
Потім, під час обшуку у сараї при домі Здрастуя, а також під час трусів в квартирах С. Гнойового та Д. Кірея було знайдено:
В сараї С. Здрастуя під сундуком - 28 напіваркушів гектографованого малоросійсько- російського словника, який був озаглавлений "Український словник";
В квартирі С.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: СТАВЛЕННЯ ЦАРСЬКОЇ ПРОКУРАТУРИ ТА СУДУ ЩОДО ДІЯЛЬНОСТІ ЧЛЕНІВ УСДРП ЧЕРНІГІВЩИНИ В УМОВАХ ПЕРШОЇ РОСІЙСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок