Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Аграрне питання в політиці центральної ради

Аграрне питання в політиці центральної ради

Назва:
Аграрне питання в політиці центральної ради
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,59 KB
Завантажень:
261
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Аграрне питання в політиці центральної ради


Національно-визвольний рух українців 1917–1921 рр. – Українська національно-демократична революція та боротьба за збереження державної незалежності – це героїчна і водночас трагічна сторінка нашої історії. 90 років минуло з тих пір. Зі здобуттям Україною незалежності виникли можливості інакше поглянути на події тих драматичних років, глибоко проаналізувати причини трагедії українського народу, оцінити умови, за яких розгорталася боротьба, зрозуміти, чи мала вона шанси на успіх. В сучасній українській історичній науці проблеми, пов’язані з Українською національно-демократичною революцією, розглядаються в роботах О.П. Реєнта, О.С. Рубльова, О. Субтельного [2; 3]. Головними причинами поразки Центральної Ради ці та інші видатні вчені вважають неспроможність побудувати міцний державний апарат і боєздатну армію. Однак не менш важливого значення напередодні та під час революції в Наддніпрянській Україні набули соціальні питання, особливо – аграрне питання. Останньому в українській історіографії зазначених вище подій, на наш погляд, приділяється недостатньо уваги. Зокрема, недооцінюється роль аграрного фактору в поразці Української революції. В цій доповіді ми спробуємо висвітлити основні аспекти аграрної політики Центральної Ради, співставити плани та задуми її діячів стосовно аграрного питання з практичною реалізацією цих проектів і визначити, як пов’язані результати вирішення аграрного питання з кінцевою поразкою Центральної Ради.
На початку XX ст. селяни становили більшість населення України (понад 75%). Реформа 1861 р., незважаючи на всі її позитивні аспекти, кардинально не полегшила становища селян. Після реформи залишилось чимало пережитків феодального ладу: “відрізки”, збереження відробіткової системи. Але найголовніше – скасування кріпацтва проходило в інтересах поміщиків за рахунок селян. Революція 1905–1907 рр. показала неспроможність і небажання російського царизму йти на будь-які поступки народним масам. Столипінська реформа призвела до руйнування селянської общини та ще більше поглибила майнове розшарування селян. Але вона не була доведена до кінця. До того ж дуже великою часткою земель все ще володіли поміщики.
Таким чином, перед Першою світовою війною аграрне питання залишалося невирішеним. Більше того, воно було одним з найгостріших. Отже, будь-яка політична сила, що в 1917–1921 рр. претендувала на лідерство в Україні, повинна була обов’язково рахуватися з інтересами селянства.
Навесні 1917 р. Україну охопила хвиля патріотичного піднесення. Центральна Рада від самого дня її заснування (4 (17 за н. ст.) березня 1917 р.) одержала підтримку більшості українського населення, про що свідчать рішення першого селянського, першого та другого військових з’їздів, а також Українського національного конгресу (6–8 (19–21) квітня 1917 р.). Необхідність глибоких суспільних перетворень була очевидною, і практично всі верстви населення України покладали на Центральну Раду великі надії. На превеликий жаль, ці надії (особливо – надії селян) в більшості своїй не виправдалися.
Аграрне питання постало на порядку денному аж через 8 місяців після утворення Центральної Ради! І постало вже в умовах смертельної загрози, що нависла над українською автономією після Жовтневого перевороту в Петрограді. Третій Універсал Центральної Ради, прийнятий 7 (20) листопада 1917 р., проголошував скасування права власності на землі поміщицьких та ін. нетрудових господарств. “Віднині на території Української Народної Республіки існуюче право власності на землі поміщицькі та інші землі нетрудових господарств сільськогосподарського значення, а також на удільні, монастирські, кабінетські та церковні землі – касується… Землі ті є власність всього трудового народу і мають перейти до нього без викупу”[4, с. 39]. Але наступні рішення Центральної Ради та Генерального Секретаріату звели значення цього положення на нівець.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Аграрне питання в політиці центральної ради

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок