Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Нова економічна політика в історичних дослідженнях ХХ-ХХІ ст.

Нова економічна політика в історичних дослідженнях ХХ-ХХІ ст.

Назва:
Нова економічна політика в історичних дослідженнях ХХ-ХХІ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,82 KB
Завантажень:
475
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
УДК 930.2Миколаївський навчально-науковий центр Одеського національного університету
Нова економічна політика в історичних дослідженнях
ХХ-ХХІ ст.
У запропонованій статті розглядаються проблеми сучасної української історіографії періоду непу. Автор пропонує власну точку зору на шляхи і методи класифікації історичних праць.
Котляр Ю.В..
ім. І.І.Мечникова
The article is connected with the problems of modern historiography of Ukraine in the NEP period. The author proposes his own point of view concerning the ways and the methods of the classification of historical work.20-ті роки XX ст. - унікальний період в історії України. Економічні перетворення, особливо в аграрній сфері, які проводили в той час більшовики, стали предметом досліджень багатьох поколінь істориків. Тема завжди була і залишається актуальною. Підвищений інтерес до проблеми нової економічної політики викликаний, на наш погляд, тим, що на початку 20-х pp. стався перехід від одного типу господарювання до іншого, який вступив у протиріччя з комуністичною доктриною, однак забезпечив збереження політичної влади РКП(б). З досліджуваних питань було і є чимало публікацій, однак в історіографічному плані проблема ще не розглядалась, тому автор даної статті робить своїм завданням дати критичний огляд новітньої літератури з питань нової економічної політики в Україні.
Новий етап дослідження теми розпочався в умовах проголошення незалежності України у 1991 р. і триває до наших днів. У цей час з'явилися ґрунтовні узагальнюючі праці з історії
України, до наукового обігу були введені нові джерела та використані нетрадиційні підходи.
Звільнення від пут ідеології, розширення джерельної бази, перевидання праць політиків та економістів 20-х pp. спонукали дослідників 90 -х pp. до переосмислення процесу формування концептуальних засад нової економічної політики. Першим, хто з нових методологічних засад спробував переглянути економічну політику більшовиків у 20-ті pp., був відомий український історик С.Кульчицький. У статті "Нова економічна політика: уроки для сьогодення" [1] він зробив спробу переосмислити теорію і практику непу в Україні, виходячи із завдань реформування сучасної економіки. Новим у висвітленні непу був акцент на ринку як основному змісті нової економічної політики. Чи не вперше доведено, що неп як політика визначався поступово під тиском реалій життя. Вчений показав процес зміни моделей економіки: воєнно-комуністичної в період громадянської війни на ринкову - в часи непу, а ринкової - на директивну наприкінці 20 -х років, визначив його причини, методи управління економікою, характерні для кожної моделі. У своїх наступних працях С.Куль-чицький висвітлював різні аспекти непу. Так, у монографії "Ціна великого перелому" [2] розглянуто питання згортання непу. Його причини вчений пов'язує із створенням ленінської концепції кооперування селянства і початком колективізації, ліквідацією госпрозрахунку як основного принципу діяльності промисловості, зі встановленням валютної монополії держави та обов'язкових планових завдань хлібоздачі з розкладкою на селі. У статті "Між двома війнами (1921-1941 РР-)" [3] С.Кульчицький виклав причини зміни економічної політики радянської влади на початку 20-х pp., розкрив процес формування непу і реалізації його в Україні, показав вплив на нову економічну політику індустріалізації та колективізації.
Певним підсумком досліджень непу С.Кульчицьким стала монографія "УСРР в добу нової економічної політики (1921-1928 pp.)" [4]. Автор піднімає і розкриває питання взаємозв'язку нового економічного курсу радянської влади і політичних трансформацій у суспільстві і державі. Він показує процес утворення СРСР, проблеми внутрішньої політичної боротьби в Україні і в Радянському Союзі, стан партійно- радянського апарату, каральних органів держави. Вчений вводить у науковий обіг поняття "державна партія" для визначення результату зрощування державних і партійних органів у 20-ті pp.
Майже в усіх своїх працях першої половини 90-х pp. С.Кульчицький приділяє увагу ролі В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Нова економічна політика в історичних дослідженнях ХХ-ХХІ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок