Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Боротьба князя Данила Романовича (Галицького) за австрійську спадщину

Боротьба князя Данила Романовича (Галицького) за австрійську спадщину

Назва:
Боротьба князя Данила Романовича (Галицького) за австрійську спадщину
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,71 KB
Завантажень:
292
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Боротьба князя Данила Романовича (Галицького) за австрійську спадщину


Маловідомою сторінкою нашої історії є боротьба князя Данила Романовича, якого часто в літературі іменують Галицьким, та його сина Романа за т.з. австрійську спадщину. Ця боротьба була яскравим свідченням того, що волинські та галицькі князі виступали активними гравцями в тогочасній європейській політиці. Зокрема, таким гравцем був батько Данила, Роман Мстиславович [1].
Коли Данило в 1246 р. став союзником і водночас данником хана Батия [2], він убезпечив східні кордони своєї держави. Більше того, князь міг розраховувати на збройну підтримку татар. А в той час татарський чинник відігравав одну з першорядних ролей у європейській політиці. Татари здійснили не лише завоювання окремих князівств Русі, а й вчинили напади на території Польщі, Угорщини. Їхні загони доходили до німецьких земель. Римські папи, зокрема, Інокентій ІУ, виношували ідею хрестового походу проти татар. Навіть була запроваджена спеціальна щоденна молитва за спасіння християнських народів від цих «варварів» [3].
Тепер, коли Данило ввійшов у союзні відносини з татарами, центральноєвропейським правителям та римському папі довелося з ним рахуватися. Свідченням цього є хоча б те, що угорський король Бела ІУ пропонував Данилові одружити свого сина Лева з його дочкою Констанцією. Хоча раніше, коли Данило звертався до нього з такою пропозицією, він цього робити не хотів. Галицько-Волинський літопис так описує цю подію: «У той же рік прислав король угорський [Бела] вісника, кажучи [Данилові]: «Візьми дочку мою за сина свого Льва», – боявся бо він того, тому що той був уже в Татарах [і] побідою подолав Ростислава [Михайловича] і угрів його. Але [Данило], порадившися з братом своїм, слову його не пойняв віри, бо колись він змінив був його, пообіцявши оддати дочку свою [Констанцію]» [4]. Тоді ж римська курія направляє сім послань якомусь руському князю (очевидно, Данилу Романовичу), сподіваючись, що він визнає зверхність папи [5].
Якраз цього 1246 р., коли відбувалися описувані події, загинув у битві з угорськими військами бездітний австрійський герцог Фрідріх ІІ Войовничий із роду Бабенбергів. Із ним згасла чоловіча лінія цієї династії [6].
Цікаво відзначити, що Галицько-Волинський літопис дає своє трактування цих подій: «…після того вбивства герцога, тобто Фрідріха, – бившись, він одолів короля угорського [Белу], але був убитий своїми боярами в бою, – настав тоді роздор межи сильними людьми за честь, [і] за волость убитого герцога, і за землю Рагузьку, і за землю Штірську» [7]. Звідси випливало, що герцога Фрідріха вбили свої ж васали. Про це мовчать інші джерела. Можливо, в даному випадку Галицько-Волинський літопис відкриває нам невідому сторінку історії.
Звісно, у Фрідріха було чимало ворогів – і зовнішніх, і внутрішніх, які бажали йому смерті. Не виключено, що це вбивство організували правителі, що могли претендувати на австрійську спадщину, наприклад, той самий Бела ІУ, який воював із Фрідріхом. У ситуації, коли існувала невизначеність щодо наступника, закономірно, мала розпочатися боротьба за австрійську спадщину. У цю боротьбу й втрутився Бела ІУ, намагаючись залучити до цієї справи князя Данила.
У Галицько-Волинському літописі йдеться про те, що до Бели ІУ приїхали німецькі посли, бажаючи залагодити австрійське питання. І ось являється Данило зі своїм військом. Німці захоплено дивляться на руських воїнів. Ті мають «оружжя татарське» – коні в шоломах-личинах, накриті попонами шкіряними, а люди Данила були одягнуті в лати. «…і велике було сяйво полків його од оружжя, що виблискувало». Літописець із захватом писав, як величався князь перед послами німецькими: «…кінь під ним був диву подобен і сідло позолочене, і стріли, і шабля золотом оздоблені [були] та іншими прикрасами, що аж дивно, а жупан із золототканого єдвабу грецького і широким золотим мереживом обшитий, і чоботи зелені козлові, обшиті золотом» [8].
За Австрію тоді вели війну Чехія та Угорщина.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Боротьба князя Данила Романовича (Галицького) за австрійську спадщину

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок