Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Щастя і трагедія Василя Кука

Щастя і трагедія Василя Кука

Назва:
Щастя і трагедія Василя Кука
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,50 KB
Завантажень:
208
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Щастя і трагедія Василя Кука


Чи багато було в історії українського народу випадків, щоб неприхильна доля наша вберегла для наступних поколінь одного з найвизначніших організаторів Визвольної боротьби українського народу?
Уявімо на хвилину серед нас Клима Савура, Ярослава Старуха, Степана Хріна, Романа Шухевича... Як заіскрилась би наша історія в розповідях цих левів. Скільки пригадалось би героїчних імен, скільки лицарських біографій було б відтворено. Скільки підстав для гордості виявилося?! Скільки таємного стало б явним. Тому й особливо наполегливо та ретельно полювали за цими півбогами, в яких сконденсувалась українська міць і слава...
Хтось із них мав упасти першим, хтось мав попастися у російські тенети останнім. Керівник збройного опору початку 1950-х років Василь Кук потрапив у пастку одним з останніх. Від травня 1937 р. до травня 1954 р. він працював у підпіллі. 17 років! Важко навіть уявити, як такий тривалий час можна перебувати у підпіллі. І не просто ховатися, а творити українську підпільну твердиню, підпільну українську армію, підпільну українську державу.
Провідний спеціаліст Державного архіву СБУ Дмитро Вєдєнєєв, який мав можливість ознайомитися з “кримінальною” справою на Василя Кука, в розмові зі мною сказав із повагою, що полковник Кук-Коваль – “видатний конспіратор”, рівного якому в керівництві ОУН не було. Казав, що це визнавав і Роман Шухевич. До характеристики Василя Кука можна додати, що він був не тільки видатним конспіратором, але й видатним українським організатором, ідеологом терористичної акції, пропагандистом українського слова, що “душу і діло рве до бою”.
Проти польських окупантів
Велику роль у становленні Василя Кука як українського військового і громадського діяча відіграло навчання у Золочівській приватній класичній гімназії, директором якої був український патріот, о. Микола Хмельовський, колишній капелан УГА, а вчителями – учасники Українських визвольних змагань: старшини УСС, УГА, Армії УНР.
“У 1928/29 шкільному році, – пише в “Автобіографії” Василь Кук, – я став членом Юнацтва ОУН, наступного року – провідником Юнацтва ОУН у Золочівській гімназії та у повіті. З 1930 року був членом Золочівської повітової екзекутиви (Проводу) ОУН... Я був референтом юнацтва і одночасно організаційним референтом... В 1931/32 рр. я мав прямий зв’язок у м. Львові з членами Крайової екзекутиви (КЕ) ОУН Дмитром Мироном, Ярославом Стецьком, Ярославом Старухом... За дорученнями КЕ ОУН я часто виконував кур’єрські завдання: перевозив зброю та вибухові матеріали з Кракова до Львова (з краківської лабораторії Ярослава Карпинця та Миколи Климишина). Доставляв нелегальну літературу на Волинь... У тому часі, мене, ще гімназиста, декілька разів затримувала польська поліція, але після двох діб арешту за браком доказів відпускали... У 1933 р. мене було ув’язнено на півроку в золочівську тюрму за поширювання листівок ОУН.
У вересні мене звільнили, а в жовтні цього ж року знову арештували й у 1934 році разом із братом Ілярієм засудили за саботажеві антипольські акції на два роки тюрми. Боронив нас адвокат Степан Шухевич. Відбували ми тюремне ув’язнення у Золочеві та у м. Радомі. Звільнили нас у 1936 році у зв’язку з амністією після смерті Юзефа Пілсудського, голови польської держави.
У 1936 році я знову очолив ОУН на Золочівщині...”1
У травні 1937 р. двадцятичотирирічний Василь Кук змушений був перейти на нелегальне становище. З того часу він “став професійним революціонером-підпільником, озброєним револьвером та гранатами”. Василь Кук “проводив масові, нічні ідеологічно-політичні вишколи робітництва й ремісництва на околицях міста Львова”.2 З осені 1937 року його підпільна діяльність проходила на землях Підгаєччини.
“Та найважливішим, головним моїм завданням, – пише Василь Кук, – було організувати підпільну друкарню Крайового проводу ОУН. І така друкарня була заснована у селі Угринові... Тут друкувались відозви Крайового проводу ОУН, вишкільні матеріали, брошури тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Щастя і трагедія Василя Кука

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок