Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Українська інтелігенція

Українська інтелігенція

Назва:
Українська інтелігенція
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,16 KB
Завантажень:
387
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Українська інтелігенція
Рідна земля. Яке щастя, що вона є, що гріє нас своїм теплом. Славна Україна своїми неозорими ланами, тихими зеленими гаями, повноводними ріками, вишневими садками.
Та найбільше і найцінніше її багатство - люди: хлібороби, косарі, робітники, воїни. Одні сіють хліб, інші прикрашають рідну землю будівлями, треті захищають її від ворогів, а четверті примножують культуру рідного народу і. самі того не усвідомлюючи, виховують свідомість нації. Це почесне нелегке завдання випало інтелігенції, зокрема письменникам
Уярмлені нації самою долею приречені мати своїх месій в образі поетів, аби звиродніти духовно, не канути в безодню віків. У російській і австро-угорській тюрмах народів Україна спромоглася народити собі і Кобзаря, і Каменяра, Лесю Українку. Саме з їхніми іменами, їхньою творчою спадщиною насамперед пов'язані усі відродження української культури, науки, громадської думки, відродження історичної свідомості й національної гідності народу.
Сувора і тяжка була доля нашої України. Билася вона в тяжких путах, мов народжена для сміливого польоту орлиця. І в найскрутніші для неї дні не полишали її діти, яких вона наділила розумом, душею, тонкою і чуйною. Вони возвеличували рідне слово, не давали йому канути в небуття:
О слово рідне! Будь мечем моїм!
Ні, сонце стань! вгорі спинися,
Осяй мій край і розлитися
Дощами судними над ним,
О.Олесь. «О слово рідне Орле скутий!»
Письменники, актори, історики, співаки возвеличували рідну землю талантом своїм, підтримували в найтяжчі хвилини. Дмитро Яворницький, брати Тобілевичі, Михайло Драгоманов, Михайло Грушевський, Марія Заньковецька, Соломія Крушельницька, Микола Лисенко та інші били на сполох з приводу майже цілковитої русифікації на сході, полонізації або онімечення Украйни на заході. Вийшовши з народних надр, вони кликали інтелектуальні сили нації йти в народ і там шукати джерела для боротьби за національне відродження, «щоб українство жило власним і повним життям».
Саме їхній приклад, їхня самопожертва і непримиренна позиція будили свідомість народу, кликали його до боротьби за державність.
Любов до Вітчизни — це не тільки найпрекрасніше з усіх почуттів. Це означає нічого не шкодувати в ім'я рідної землі. От і не шкодувала інтелігенція в ім'я цієї святої любові ні творчої наснаги, ні здоров'я, ні самого життя.
Революція розкидала багатьох її представників по чужих краях, але й там не полишала їх думка бачити свою Україну вільною державою, тужили за нею серце і душа.
Їх не пускали цілих 75 років навіть у гості. Лесині та Франкові онуки й родичі не могли переступити дідівський поріг, уклонитися могилам своїх славних предків.
Дорогою на Голгофу був для української інтелігенції період становлення Радянської влади на Україні і особливо 30-ті роки, коли морем крові заплатило Радянське суспільство за злочинні експерименти побудови сталінського соціалізму. Ліквідація куркульства як класу, повальний грабіж селянства, розстріли без суду й слідства, насильна депортація мільйонів хліборобів, виморювання селян штучно організованим голодом не могли не озватися в серці інтелігенції і не вилитися зойком, криком і обуренням у її творах.
Рішення можновладців не забарилося: раз і назавжди заткнути пельку потенційним мазепинським кобзарям та каменярам. Як це зробити, досвіду не треба було позичати. Понад п'ятсот письменників репресовано і замордовано в добу сталінщини. Ось тільки деякі імена: Кость Буревій, Григорій Спік, Дмитро Загул, Микола Зеров, Валеріан Підмогильний, Микола Куліш, Євген Плужник, Григорій Косинка. Трагічний реєстр можна продовжувати довго.
Історія людства збризкана кров'ю безлічі виплесків звірячої жорстокості проте на її тисячолітніх перегонах не було такого масового геноциду, яким ознаменувався короткий часовий відтинок будівництва «комуністичного раю» Розгнузданий терор не поминув жодного суспільного класу чи прошарку, та найтяжчого, найнещаднішого знекровлення зазнала українська інтелігенція — інтелектуальний потенціал народу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Українська інтелігенція

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок