Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СПЕЦИФІКА ЕТНІЧНОГО СКЛАДУ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ КІНЦЯ ХІХ СТ.

СПЕЦИФІКА ЕТНІЧНОГО СКЛАДУ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ КІНЦЯ ХІХ СТ.

Назва:
СПЕЦИФІКА ЕТНІЧНОГО СКЛАДУ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ КІНЦЯ ХІХ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,17 KB
Завантажень:
299
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 94 (477.7)"18/19"
В. М. Константінова
СПЕЦИФІКА ЕТНІЧНОГО СКЛАДУ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ КІНЦЯ ХІХ СТ.
У статті аналізуються матеріали Першого загального перепису населення, що стосуються такої важливої складової Російської імперії, якою була Херсонська губернія. Особлива увага приділена підрахункам відсоткового представництва різних етнічних груп у складі населення міст і повітів, співвідношенню чоловічого і жіночого населення в різних етносах, представлених у містах, конфесійній приналежності представників різних мовних груп. Використання статистичних джерел дає можливість побачити детальну, і в той же час цілісну картину етнічного складу населення міст губернії. Ключові слова: міське населення, етнос, статистика
Одним із важливих чинників, який впливав на характер урбанізаційних процесів на півдні України як у XVIII - ХІХ, так і у ХХ століттях, був чинник етнічний. Етнічна строкатість через цілий комплекс причин стала своєрідною "візитівкою" як регіону в цілому, так і його адміністративно-територіальних складових, найбільшими з яких тривалий час залишались губернії. Не стала виключенням і губернія Херсонська, у тому числі і стосовно етнічного складу міського населення, про що член Центрального Статистичного Комітету І.Т. Антонович у "Короткому огляді цифрових даних Першого перепису населення Херсонської губернії" писав, що міське населення тут має "такий строкатий характер, який не зустрічається в жодній з внутрішніх російських губерній" [1, с.VlII]. Нажаль, більшість дослідників, які пишуть про другу половину ХіХ - початок ХХ ст., обмежується самою констатацією факту поліетнічності Херсонщини або ж оперує даними щодо етнічного складу окремих населених пунктів чи щодо чисельності того чи іншого етносу в губернії. Статистичні джерела, в тому числі й опубліковані, часто використовуються вельми вибірково, епізодично, що не дає можливості побачити детальну, і в той же час загальну і цілісну картину етнічного складу населення губернії і тим більше - населення міського. Доволі недостатньо використовуються інформативні можливості навіть того самого тому Першого загального перепису населення Російської імперії 1897 р., цитату з вступної статті якого ми навели вище.
Не можна сказати, що матеріали Перепису ігноруються дослідниками, які звертаються до тих чи інших аспектів історії міст півдня України кінця Х!Х ст. Втім, у переважній більшості наукових статей, які містять посилання на це джерело, наводяться лише 2 - 3 цифри, одержані з нього. Ширше матеріали Перепису використані в доволі нечисленних дисертаційних працях (авторства В.В. Дмитрієва, Н.О. Котової, Л.Л. Левченко, А.Х. Маргулова, О.М. Марченка, С.Б. Надибської), присвячених історії міст Південної Укра - їни [2-7]. Варто відмітити, що не кожна з цих робіт включає дані саме про Херсонську губернію. Тож головне завдання нашої розвідки як раз і полягає в систематизації тих матеріалів Перепису, які стосуються етнічного складу населення міст Херсонщини.
Дуже важливо, що у самому Переписі відповідні дані розпорошені поміж іншими а головне - подані переважно в абсолютних цифрах, що ускладнює визначення частки того чи іншого етносу в складі міського населення як губернії в цілому, так і її складових. Етнічна карта регіону стає набагато краще зрозумілою, якщо перевести абсолютні показники у відсотки.
Складність із визначенням за даними Перепису етнічного складу населення губернії, як і імперії в цілому, полягає в тому, що національна приналежність при проведенні перепису визначалась лише на підставі даних про рідну мову. Тож за мовною ознакою населення губернії, міст і повітів розподілялось так [1, с.90-95].
Аналізуючи відповідні абсолютні показники, І.Т. Антонович зробив наступні спостереження: серед населення губернії перше місце посідають українці, за ними слідують росіяни, євреї, молдавани (румуни), німці та поляки, інші ж народи "зустрічаються в дуже обмеженій кількості". При цьому українці мешкають як в повітах, таку і в містах "повсюди", особливо у східних повітах - Олександрійському, Єлисаветградсь- кому та Херсонському, а росіяни - переважно в містах, відносячись переважно до "торгового класу населення".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: СПЕЦИФІКА ЕТНІЧНОГО СКЛАДУ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ КІНЦЯ ХІХ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок