Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Здійснення політики українізації на Миколаївщині (1920-1930 рр.)

Здійснення політики українізації на Миколаївщині (1920-1930 рр.)

Назва:
Здійснення політики українізації на Миколаївщині (1920-1930 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,20 KB
Завантажень:
153
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Здійснення політики українізації на Миколаївщині (1920-1930 рр.)
(за матеріалами газети "Красный Николаев")
Останнім часом у пресі, на радіо й телебаченні гостро проходили дискусії з проблем функціонування української мови. В жовтні 1989 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон Української РСР про мови, який надав українській мові статус державної. Одночасно гарантувалися умови рівноправного розвитку та використання в республіці мов народів інших національностей. Російську мову визнано мовою міжнаціонального спілкування народів СРСР. Сьогодні державний статус української мови закріплено основним законом нашої держави - Конституцією, яку було прийнято 28 червня 1996 року. Стаття 10 розділу 1 говорить: "Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України". В статтях 11 та 12 також говориться: "Держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури... Україна дбає про задоволення науково-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави" [1].
У зв'язку з цим значний інтерес викликають питання, пов'язані з проведенням українізації в 20-30 роках, коли на офіційному рівні, тобто за допомогою декретів та розпоряджень уряду, в державних та громадських установах і організаціях у галузі культури запроваджувалась українська мова. В українській історіографії ця проблема розроблялась недостатньо. Однак, ще у 20-і роки про неї говорили українські партії та державні діячі. Зокрема, П.П.Постишев на ХІ київській окрпартконференції в листопаді 1925 року сказав: "Українізацію не можна розуміти як тільки вивчення української мови. Ні, ми мусимо розуміти її як оволодіння всією українською культурою" [2].
І дійсно, українізація являла собою цілеспрямовану політику більшовиків, яка передбачала залучення корінного населення республіки до державного і господарського будівництва, врахування національних факторів при комплектуванні партійного та державного апарату, громадських організацій, запровадження у всіх установах української мови: організацію мережі шкіл, вищих навчальних закладів, видавничої справи на українській мові, вивчення національних обрядів і звичаїв населення, соціально-політичних і побутових умов України, партійне керівництво розвитком української радянської культури.
Деякі питання українізації вже розроблено як вітчизняними, так і закордонними істориками. Писали про українізацію ще в 20-х роках. Інтерес до цієї проблеми відновився у 80-х рр. Публікація Б.В.Чирка торкалась національної, політики більшовиків та проблем націонал-ухильництва в Україні періоду 20-30
рр. [3].
У статті Лозицького [4] на основі архівних джерел досліджується діяльність ЦК КП(б)У і уряду України по запровадженню української мови в державних установах і громадських організаціях республіки в 20-30 рр., показується значення проведеної українізації.
У 90-і рр. С.І.Бурлака, О.Кучерюк, В.М.Даниленко, В.А.Чехович та ін. [5]. продовжили дослідження питань українізації, зосередивши увагу не лише на успіхах, а й на причинах, які не дозволили її довести до логічного кінця.
Із закордонних публікацій з даної проблеми можна виділити книги Мирослава Семчишина, С.Ніколішина та ін. [6]. Вищезгадані історики розглядають процес українізації в загальноукраїнському масштабі. Тому важливо звернути увагу на відмінності цього процесу в окремих регіонах країни. Зробимо спробу висвітлити особливості проведення політики українізації на Миколаївщині.
Серйозна робота з українізації на Півдні починається в кінці 1924 р. На початку 1925 р. у Миколаєві було створено спеціальну окружну комісію з українізації на чолі з інспектором Бондаренком, на підприємствах - місцеві комісії, до складу яких входили керівник підприємства (голова) та представники місцевого комітету, ком'ячейки та відповідальні спеціалісти. Подібну роботу проводила також окружна інспектура народної освіти на чолі зі старшим окрінспектором І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Здійснення політики українізації на Миколаївщині (1920-1930 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок