Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати безкоштовно: Буковина у 1921-1923 рр.

Буковина у 1921-1923 рр. / сторінка 7

Назва:
Буковина у 1921-1923 рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,02 KB
Завантажень:
238
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
). У 1927 р. виступила з націонал-цараністичної партії частина українців: Леонтій Івасюк, Андриян Мигасюк, Василь Лукинюкі Юрій Шпитко; у червневих виборах вони йшли з ліберальною партією. Першого вибирають послом до камери, але він не захищав українських інтересів. Спроба української народної партії виставити своїх кандидатів, В.Ясеницького і А.Кирилова на авересканському спискові – закінчилася невдачею. Так само зазнав поразки і кандидат від націонал-цараністичної партії, К.Кракалія, якого перед самими виборами (червень 1927 р.) заарештували ліберали за "протидержавну діяльність".
Незалежно і всупереч заходам та деклараціям лояльності легальних україських політичних діячив розвивався стихійний рух спротиву українства проти румунської окупації. Він охоплював різні відтінки українського життя, але найсильнішим був серед колишніх українських старшин, які повернули з визвольних змагань, та серед гімназійностудентської молоді Буковини.
"Буковинський курінь" в Коломиї, організований із біженців із Буковини на початку 1919 р., мав, між іншим, на меті утримувати зв'язок з українським підпіллям на Буковині, постачати йому вишколених військовиків і в сприятливих умовах – допомогти в повстанні. Зв'язковим між "Буковинським куренем" і Буковиною був сотник микола Зав'янський. Під час нелегального переходу кордону в квітні 1919 р. його заарештовано і поставлено під військовий суд за протидержавну діяльність та роззброєння румунської протикордонної стежі. Тільки завдяки інтервенції Української військової місії його було звільнено і примусово вислано з Буковини 2-го листопада 1919 р. через прикордонний пункт коло Атаків. Сотникові М.Зав'янському доручили буковинські представники відозву до головного отамана Симона Петлюри, в якій прохали допомоги для їхньої боротьби проти румунів.
Румуни почали рекрутувати українців до війська вже в 1919 р. Велика частина новобранців опинилася в 113-му і 114-му полках піхоти, що стаціонували на Буковині. В листопаді 1919 р. більшість українських вояків, розібравши зброю. покинула обидва полки, відстрілюючись від переслідувавших їх румунів. У цьому повстанні, що мало свій центр у касарнях на Кучурівській вулиці у Чернівцях, забито кількох румунських старшин, були також спроби пробитись через Хотинщину на Наддніпрянщину. Подібні повстання відбулися і серед українських вояків, які перебували у Сучаві і Радівцях. За допомогою румунської кавалерії ці повстання були криваво придушені: повстанців судили воєнні суди. Як повідомляли учасники, в цьому військовому спротиві загинуло чи було закатовано 150 українських вояків. Це військове повстання було слабко підготовлене і вибухнуло передчасно. Всіх невдоволених стихійно єднала ненависть до румунських драконських порядків у війську.
Однією з форм саботажної акції проти румунської окупації було ухилення українців від примусової військової служби. Втеча з румунського війська мала місце не тільки через жорстоке переслідування українців; вона, в першу чергу, була протестом проти румунської окупації.Український поет Юрій Пентелейчук, відомий під ім'ям Остап Вільшина, тричі дезертирував із румунського війська. аж доки каторга румунських в'язниць не перервала в 1924 р. його молоде життя.
Той же Остап Вільшина організував на початку 1919 р. таємний літературний гурток, який, крім праці серед молоді, провадив також революційно-політичну діяльність. У 1922-1923 рр. цей гурток видава у Чернівцях літературно-науковий журнал "Промінь", в якому співпрацювали визначні українці з-поза Буковини.
Окрему ділянку активного спротиву румунській окупації творила студентсько-гімназійна молодь. ІЇ революційна діяльність мала за мету протестувати проти румуншення українського шкільництва і витворити активний спротив денаціоналізації української молоді по гімназіях, в університеті. В 1922 р. українські гімназисти, серед яких визначилися Зота, Т.Городиський та інші, повиривали українською гімназією в Чернівцях дубки, посаджені румунами на згадку про прилучення Буковини до Румунії.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Буковина у 1921-1923 рр.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок