Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПІВДЕННІ ЯХТ-КЛУБИ В КІНЦІ XIX - НА ПОЧАТКУ XX СТ.

ПІВДЕННІ ЯХТ-КЛУБИ В КІНЦІ XIX - НА ПОЧАТКУ XX СТ.

Назва:
ПІВДЕННІ ЯХТ-КЛУБИ В КІНЦІ XIX - НА ПОЧАТКУ XX СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,86 KB
Завантажень:
268
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
О. В. Кульчицька
ПІВДЕННІ ЯХТ-КЛУБИ В КІНЦІ XIX - НА ПОЧАТКУ XX СТ.
Протягом ХІХ-ХХ століть були організовані яхт-клуби в багатьох державах світу. Цей процес не обминув і південні землі України. Будівництво військових вітрильних кораблів підштовхувало морських офіцерів Чорноморського флоту до занять на веслувальних і вітрильних човнах.
Нажаль це питання в історичній науці належить до числа маловивчених, хоча певні напрацю- вання все таки існують. Так, розвитку та діяльності окремих яхт-клубів присвятили свої публікації і праці Б.Аров, М.Б.Козир, А.Ф.Кисельов, А.Скачек [1-3]. Цікавий матеріал з історії існування миколаївського яхт-клубу зібрав М.Терновский [4-5]. Однак вказані дослідники зупинилися лише на краєзнавчому аспекті, виклавши основні віхи виникнення, становлення та розвитку яхт-клубів окремих міст Півдня України. Проте, згадана проблема потребує більш широкого, принаймні регіонального висвітлення, на що й звернула увагу автор даної статті.
Аналіз Статутів досліджуваних об'єднань кінця XIX - початку XX ст., затверджених морським міністерством Росії та їх звітів за різні роки дають підставу стверджувати, що південні яхт-клуби належали до громадських організацій фізкультурно-спортивного типу. Склад керівних органів яхт- клубів, що діяли на Півдні України наприкінці XIX - на початку XX століть, був схожий на той, який існував у товариствах Російської імперії. Очолював товариство голова ради або правління. Кількість товаришів (заступників) голови коливалась від 1 до 3. Всі посади в основному були виборні, робота велась на звичайному ентузіазмі і не оплачувалась. Зазвичай до ради або правління товариства, крім голови, заступників і членів ради, входили скарбник і секретар. Існували ці не державні утворення виключно за рахунок одноразових та щорічних внесків дійсних членів яхт-клубу, та жертвувань благодійників.
Перший на півдні яхт-клуб виник в Одесі 12 вересня 1875 р. Його командором був контр- адмірал М.М.Чихачов, який пізніше управляв морським міністерством. До списку членів- засновників входило ЗО чоловік, серед яких були такі поважні особи, як Одеський градоначальник М.І.Бухарін, міський голова М.О.Новосельський, відомий громадський діяч і меценат Г.Г.Маразлі, генеральний консул Великобританії Г.Е.Станлей, віце-консул Великобританії В.Г.Гент, предводитель дворянства Херсонської губернії колекціонер і благодійник І.І.Курис [3, с.5].
При відкритті яхт-клубу в його розпорядженні було лише 4 яхти, проте з розвитком його діяльності зростала як кількість членів, так і кількість суден. Так, у 1897 р. товариство нараховувало у своєму середовищі 9 почесних, 75 дійсних і 3 членів-змагальників. Серед суден у цьому ж році було 13 яхт, 1 парове судно, 6 веслових, 10 двійок, гічок і катерів при яхтах. 14 квітня 1895р. при Чорноморському яхт-клубі почав діяти вітрильний гурток, призначення якого полягало в користуванні невеликими суднами та вдосконаленні їх управління при незначних витратах [14, с.3]. Поступово кількість суден, що належали Чорноморському яхт-клубу зростала. Вже у 1907 р. йому належало 83 судна, серед яких 19 вітрильних, 3 моторних, 41 гребне, в тому числі 20 суден, підпорядкованих вітрильному гуртку [14, с.43].
Аналогічний клуб у Миколаєві виник 1888 року, його членами стали понад 50 осіб. Ініціатива створення яхт-клубу належить ад'ютанту головного командора Чорноморського флоту та портів Є.М.Голікову [2, с.40]. Згідно зі Статутом, миколаївський яхт-клуб об'єднував навколо себе бажаючих займатися плаванням на веслових, вітрильних і парових суднах, мав сприяти поліпшенню їх будівництва, проводив змагання. Стати членами клубу могли лише представники заможних родин, люди з бездоганною репутацією. Бажаючі вступити до цієї організації повинні були отримати рекомендації двох членів товариства. На найближчому засіданні комітету клубу розглядалися заяви кандидатів і шляхом таємного голосування приймалося відповідне рішення [15, с.3, 6 ].
Основні зусилля південних яхт-клубів спрямовувалися на проведення перегонів. Перші вітрильні перегони в Миколаєві були проведені 7 травня 1898 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ПІВДЕННІ ЯХТ-КЛУБИ В КІНЦІ XIX - НА ПОЧАТКУ XX СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок