Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Становлення християнства на території Київської Русі

Становлення християнства на території Київської Русі

Назва:
Становлення християнства на території Київської Русі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,06 KB
Завантажень:
506
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Становлення християнства на території Київської Русі


У 9 ст. у Сх. Європі склалася могутня держава, яка об’єднала східних слов’ян і їх найближчих сусідів – Київська Русь. Міжнародний авторитет цієї держави зростав з кожним роком, налагоджувались контакти з навколишніми країнами, процвітала торгівля. В той же час великі держави не бажали рахуватися з новоявленим сильним сусідом через відданість населення Русі язичницьким культам. Поступово язичництво – прогресивна для епохи воєнної демократії релігія – стала гальмуючим фактором у розвитку середньовічної держави феодального типу, яка потребувала жорсткої централізації соціальних інститутів, об’єднання під рукою єдиного правителя. Язичництво не забезпечувало формування відносин феодальної підлеглості і беззаперечного підкорення, навпаки, часто воно штовхало волелюбний народ на виступи проти влади, яка зазіхала на родовий устрій та особисту свободу.
На певному етапі язичництво перестало забезпечувати достатні темпи розвитку торгівлі та культурного обміну з християнськими й ісламськими країнами. Язичницький світогляд того часу відбивав своєрідний договір людини з силами Природи – богами. В цій ідеологічній базі не було місця соціальній і майновій нерівності, притаманних феодальним відносинам. Представники владної верхівки поступово перетворювались на великих землевласників, і їх вже не влаштовували старі традиційні норми, які вимагали від слов’ян праці на своїй землі, накопичення майна для продовження існування в потойбічному світі. Уявлення про “потойбічний світ”, як і весь язичницький світогляд в цілому, вимагали від слов’янина, крім мужності, чесності та працелюбності, ще й визнання особистої свободи як вищої цінності, неприйняття будь-якої форми рабства, чи то духовної, чи економічної. Все це вступало в протиріччя з ходом історичного процесу. Отже, старі традиції потребували суттєвих змін, прийняття однієї зі світових релігій стало історичною необхідністю. Це давало можливість деякою мірою урівняти Київську Русь з іншими європейськими державами.
Першими християнами на усі стали слов’янські купці – зміна віри значно сприяла розвитку їх торгівлі, чим вони часто і користувались, приймаючи нову віру по декілька раз. На радощах торгові партнери-християни віддавали новонаверненому купцю свій товар за півціни. Поступово християнство проникає в середовище бояр, князевих дружинників. Як відомо, християнство у 944 році прийняла княгиня Ольга, однак син її – Святослав тик і залишився язичником, через що між ними постійно виникали конфлікти.
Серйозно питання вибору нової релігії для своєї держави постало перед князем Володимиром. Із самого початку був відхилений іудаїзм, а от з магометанством, католицизмом та православ'ям київські посли знайомились досить докладно: “Ходили ми спершу в Болгари і подивилися, як вони поклоняються в храмі, тобто в мечеті, стоячи без пояса. Отож, поклонившись, сяде кожен і глядить сюди й туди, як навіжений, і нема радості в них, сама печаль і сморід великий, і недобрий є закон їхній. І прийшли ми в Німці, і бачили, як вони службу правили, а краси ж не бачили ніякої. І прийшли ми тоді в Греки. І повели нас туди, де ото вони служать богові своєму, і не знали ми, чи на небі були, чи на землі. Бо нема на землі такого видовища або краси такої, — не вміємо ми й сказати. Тільки те відаємо, що напевно бог їхній перебуває з людьми і служба їх єсть краща, ніж в усіх землях". Безсумнівно, князю та його оточенню імпонувала ідея влади від бога та богообраності християнської імперії. Крім того, православні ієрархи не претендували на панування в суспільстві, на верховенство над світською владою. Такі взаємовідносини держави і церкви відповідали особливостям давньоруського суспільства на рубежі І—II тис. н. е., тому візантійське православ'я знайшло підтримку соціальної верхівки Київської Русі.
Питання було вирішеним. Залишалося розв’язати останню проблему: прийняття християнства від Візантії згідно із заведеною традицією, поставило б Русь у залежність від імперії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Становлення християнства на території Київської Русі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок