Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА В ПОМІЩИЦЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ ПІСЛЯ СКАСУВАННЯ КРІПОСНОГО ПРАВА (1861-1917 РР.)

ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА В ПОМІЩИЦЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ ПІСЛЯ СКАСУВАННЯ КРІПОСНОГО ПРАВА (1861-1917 РР.)

Назва:
ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА В ПОМІЩИЦЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ ПІСЛЯ СКАСУВАННЯ КРІПОСНОГО ПРАВА (1861-1917 РР.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,69 KB
Завантажень:
426
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
С. В. Макарець
ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА В ПОМІЩИЦЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ ПІСЛЯ СКАСУВАННЯ КРІПОСНОГО ПРАВА (1861-1917 РР.)
Проголошення незалежності України й утвердження ринкових відносин на її території після 1991 р. зумовили підвищення інтересу громадськості до проблем, пов'язаних з особливістю підприємницької діяльності сільськогосподарських товаровиробників в умовах вільного підприємництва.
Як відомо, скасування кріпосного права у нашій країні започаткувало нову епоху не лише в контексті розширення прав і свобод так званих непривілейованих станів, але й в умовах функціонування великих поміщицьких господарств, які змушені були організовувати свою діяльність на принципово інших, ніж це було раніше, засадах. Загострення конкурентної боротьби на внутрішньому і світових ринках наприкінці ХІХ ст. ставило перед безпосередніми товаровиробниками невідкладні завдання щодо підвищення продуктивності праці як необхідної умови ефективного господарювання.
Метою даного повідомлення є з'ясування особливостей господарської діяльності поміщиків Полтавської, Харківської і Чернігівської губерній у сфері виробництва продукції рослинництва. В історико-економічній літературі це питання висвітлене лише в загальних рисах. Із точки зору історіографії мова може йти виключно про публікації А.М.Авраменка [1] і, особливо, Н.Р.Темірової, яка у 2003 р. захистила докторську дисертацію, присвячену соціально-економічній еволюції поміщицтва України у 1861-1917 рр. [2]. Авторка дослідила зміни, які відбулися в поміщицькому землеволодінні Наддніпрянської України [3], застосування оренди на поміщицьких землях [4], організацію управління [5], матеріально-технічне забезпечення [6], застосування іпотеки [7] та ряд інших питань, пов'язаних із функціонуванням поміщицьких господарств у другій половині ХІХ та на початку ХХ ст. Проте у вищезгаданих публікаціях найчастіше аналізуються питання, пов'язані з оцінкою ефективності поміщицького господарства в межах усієї України, тоді як регіональний аспект відображений лише в окремих статтях Н. Темірової, присвячених, як правило, губерніям Правобережної [8] або Південної [9,10] України. Що ж стосується Лівобережжя, в опублікованих працях відповідної інформації майже немає.
Оцінюючи здобутки української історіографії з даного питання, звертаємо увагу на факт наявності протилежних оцінок щодо значення поміщицьких господарств у ринковій трансформації аграрного сектору економіки України після скасування кріпосного права. У своїх публікаціях Н.Темірова заперечує традиційну для радянської і пострадянської історіографії [11-14] точку зору щодо поступового зменшення ролі поміщиків у виробництві зерна і зернобобових культур: „А звідки ж тоді експорт зерна?" - запитує вона своїх опонентів [15, с.80]. На думку автора цих рядків, вивчення особливостей організації сільськогосподарського виробництва в поміщицьких господарствах Лівобережної України сприятиме обґрунтуванню тієї чи іншої оцінки їх значення в економічному розвиткові як України вцілому, так і її окремих регіонів зокрема. Саме це і є метою даного повідомлення.
Територія Лівобережної України, яка до 1917 р. перебувала у складі Російської імперії, мала цілий ряд особливостей економічного і соціально-політичного характеру. Це був край, який відзначався широким розповсюдженням дрібного дворянського землеволодіння, що тим чи іншим чином впливало на умови функціонування поміщицьких господарств. Це, по-перше. По-друге, Лівобережжя, на території якого понад століття існувала така специфічна територіально-адміністративна одиниця як Гетьманщина, було єдиним регіоном України, де аж до краху царизму в ході лютневої революції 1917 р. існувала численна соціальна група населення, яку тогочасне законодавство класифікувало терміном „малоросійське козацтво" [16]. По-третє, на території Лівобережної України в ході скасування
кріпосного права поміщики відрізали у своїх колишніх кріпосних селян найбільше, порівняно з іншими регіонами імперії, сільськогосподарських угідь, серед яких рілля складала левову частку [17, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА В ПОМІЩИЦЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ ПІСЛЯ СКАСУВАННЯ КРІПОСНОГО ПРАВА (1861-1917 РР.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок