Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЇ ВЕЛИКОГО ДНІПРА ТА ЇЇ МІСЦЕ В РОЗВИТКОВІ ГІДРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ (20-30-ті рр. ХХ ст.)

СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЇ ВЕЛИКОГО ДНІПРА ТА ЇЇ МІСЦЕ В РОЗВИТКОВІ ГІДРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ (20-30-ті рр. ХХ ст.)

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЇ ВЕЛИКОГО ДНІПРА ТА ЇЇ МІСЦЕ В РОЗВИТКОВІ ГІДРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ (20-30-ті рр. ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,54 KB
Завантажень:
130
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Н.В. Горло
СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЇ ВЕЛИКОГО ДНІПРА ТА ЇЇ МІСЦЕ В РОЗВИТКОВІ ГІДРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ (20-30-ті рр. ХХ ст.)
Ідея Великого Дніпра, або ж ідея комплексного використання водних ресурсів його басейну, має багату передісторію. Становлення ідеї відбувалося поступово, протягом довгого часу, поки всі її складові частини не оформилися в єдину завершену концепцію в 30-х рр. ХХ століття. Ядро ідеї Великого Дніпра склала транспортна проблема, яка сформувалася найпершою. Довгий час Дніпро використовували тільки для потреб судноплавства. Транспортне питання загострювалося існуванням порогів в нижній течії Дніпра, і всі проекти гідротехнічних споруд, які з'являлися в царській Росії, стосувалися в основному покращення судноплавних умов на цій ділянці. З 1796 по 1905 рр. в Міністерство шляхів сполучення було представлено дев'ять таких проектів [1.-С.5]. Проте проведені в кінці ХУШ-ХІХ ст. різнопланові роботи по подоланню транспортної проблеми не дали бажаних результатів. Тим часом енергія вод Дніпра залишалася невикористаною, енергетичної проблеми як такої навіть не існувало. Злам стався на початку ХХ ст., коли Міністерство шляхів сполучення, розглянувши кілька проектів про можливість з'єднання Чорного і Балтійського морів, вказало на необхідність подальшої розробки питань використання Дніпра з тим, що всі попередні проекти "повинні бути переглянуті неодмінно в зв'язку з використанням гідравлічної сили падіння води в порогах, які мають величезне економічне значення" [2.-С.18]. Для розв' язання комплексної транспортно-енергетичної проблеми в період з 1905 по 1917 рр. було запропоновано одинадцять проектів [1.-С.5]. З часом складовою частиною проблеми комплексного використання водних ресурсів Дніпра стало зрошення. Зрозуміло, що потреба в енергетичному освоєнні Дніпра та в зрошенні посушливих земель виникла не в один момент, а формувалася протягом довгих десятиліть. В царській Росії були здійснені спроби реалізації деяких проектів, але напівміри не могли бути ефективними. Причинами цього були загальна економічна слабкість країни, недостатній рівень техніки та, головним чином, відсутність загальнодержавного інтересу. "Сутність монархічного ладу і приватнокапіталістичні інтереси (затоплювалась приватновласницька земля) заважали вирішенню великої, державного значення, проблеми використання Дніпра" [2.-С.21].
В державному масштабі питання комплексного використання водних ресурсів Дніпра почали вирішувати після 1917 р. У державному плані електрифікації Росії, затвердженому VD! Всеросійським з'їздом Рад у грудні 1920 р., були позначені основи комплексного використання водних ресурсів, де, зокрема, важливе місце посідали питання використання водної енергії передусім для потреб гідроенергетики, але водночас наголошувалося на необхідності всебічного застосування гідротехнічних об'єктів з тим, щоб вартість цих споруд могла бути розкладена на ряд взаємопов'язаних галузей, користувачів водних ресурсів (гідроенергетика, судноплавство, зрошення, водокористування тощо). Передбачалося спорудити двадцять теплових і десять гідроенергетичних електростанцій, з них тільки одна гідроелектростанція розміщувалася на Дніпрі - біля м. Олександрівська. З того часу все водогосподарське будівництво в країні здійснювалося за принципами, закладеними в плані електрифікації Росії, бо при такому підході до використання водних ресурсів підвищувалась сумарна економічна ефективність всіх складових частин водогосподарського комплексу.
Першим кроком по використанню водних ресурсів Дніпра стало спорудження Дніпрогес. Дніпровська ГЕС ім. В.І. Леніна була зведена в такому районі, де наявність порогів не могла викликати сумніву відносно першочергового значення цього будівництва, а тому її спорудження могло бути здійснене без розробки схеми комплексного використання Дніпра. Однак потреба в створенні такої схеми була очевидною. Цьому сприяв той факт, що ще в 20-х рр. ХХ століття науковці- гідроенергетики почали створювати схему комплексного використання водних ресурсів Нижнього Дніпра, який тоді обмежували ділянкою від Запоріжжя і до гирла.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЇ ВЕЛИКОГО ДНІПРА ТА ЇЇ МІСЦЕ В РОЗВИТКОВІ ГІДРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ (20-30-ті рр. ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок