Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Визвольна війна українського народу

Визвольна війна українського народу

Назва:
Визвольна війна українського народу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,81 KB
Завантажень:
289
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Лекція
Тема 1.5 Визвольна війна українського народу.


Мета: дати студентам знання стосовно причин Визвольної війни, початку і розгортання війни;
Література:
Бойко О. Д. Історія України – К., 1999
Грушевський М. Очерки истории украинского народа – К., 1991
3. Голобуцький В. Запорозьке козацтво – К., 1994
4. Довідник з історії України. – Т. 1, 2 – К., 1993, 1995
5. Історія України в особах IX-XVIII ст. – К., 1993
6. Крип’якевич І. Історія України – Львів, 1992
7. Рибалка І. Історія України – К., 1991
8. Смолій В. А., Степанков В. С. Богдан Хмельницький – К., 1995
9. ? // ? Українська державна ідея – К., 1997
10. ? // ? Українська національна революція 1647-1676 рр
11. Яворницький Д. Історія запорозьких козаків – К., 1991
Тип: лекція
Хід лекції.
План.
Україна напередодні війни. Причини, характер та рушійні сили.
Розгортання військових дій 1648-1654 рр.
Формування української держави.
1. У середині XVII ст. в українських землях народний гнів вибухнув з такою силою, що кардинально змінив не лише хід національної історії, а й суттєво вплинув на геополітичний чинник всієї Європи. Ця подія була глибоко закономірною, а не випадковим явищем: спрацював цілий набір факторів, які зробили широкомасштабний народний виступ можливим і необхідним.
Які ж причини робили необхідним початок національно-визвольної боротьби?
У цей час надзвичайно ускладнилася соціально-економічна ситуація в українських землях. Після виснажливої для Західної Європи 30-літньої війни саме Річ Посполита стає одним з важливих експортерів хліба. Основний польський порт Гданськ від 1583 до 1648 рр. у 2,5 рази збільшив відвантаження зерна. Орієнтація на внутрішній та зовнішній ринок, а не на задоволення власних потреб суттєво вплинули на структуру поміщицьких господарів. В основі цієї трансформації лежали два взаємопов’язані процеси – зміцнення феодальної власності та посилення кріпацтва.
Польські та колонізовані українські феодали, намагаючись максимально збільшити свої прибутки, йшли шляхом посилення експлуатації селянства. Саме тому помітно зростає панщина, особливо в районах сполучених із зовнішнім ринком (Східна Галичина і Волинь ? 5-6 днів на тиждень). Водночас невпинно зростали натуральні та грошові податки. Влада пана над селянами була безмежна.
Фільварково-панщинна система водночас гальмувала розвиток простої капіталістичної кооперації та початкових форм мануфактурного виробництва. Потерпали українські селяни і від здачі феодалами своїх маєтків в оренду. Лише в 1616 р. майже 70% маєтків на Україні орендувались єврейськими підприємцями. Так автор „Дискурсу...” засвідчував: „Мусимо і те визнати, що велику ненависть зміцнювали й поширювали великі податки, надзвичайні побори, оренди, монополії, рогове, копитове і тому подібні обтяження...”. У складній ситуації було і міщанство - обмежувалось використання Магдебурзького права, уряд призначав війтів; конкуренція шляхти і міщан у сфері виробництва. В політичному та економічному житті все більшу силу отримують поляки і євреї, а українські міщани витіснялись.
Виникнення непримиримого протиріччя між козацькими господарством і панським. Антагоністичність між соціальною організацією козацького устрою та існуючими середньо вивченими відносинами.
Окрім того козацтво перебрало на себе функції політичного народу. Це проявилось в наступному:
? на півдні Київського воєводства витворено зародки національної державності;
? на початку 30-х рр. козацтво переходить у стан політичного народу, що добивався не лише зрівняння з шляхтою, а й визнання національно-релігійних інтересів;
? в політичній програмі започатковується розвиток державних ідей у формі надання певного політичного статусу козацькому регіону;
? існування соціальної волі добиватись виконання програми.
Вагоме політичне значення, встановив П. Сас, відіграла політична міфологема козацтва в українській книжності початку 20-х рр. XVII ст. оскільки об’єктивно урівнювала бездержавний український народ з іншими народами світу і вводила Військо Запорізьке в контексті духовного і політичного життя українського народу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Визвольна війна українського народу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок