Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Старожитності Січової Покровської церкви в колекції Нікопольського краєзнавчого музею

Старожитності Січової Покровської церкви в колекції Нікопольського краєзнавчого музею

Назва:
Старожитності Січової Покровської церкви в колекції Нікопольського краєзнавчого музею
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,89 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Старожитності Січової Покровської церкви в колекції Нікопольського краєзнавчого музею


Запорозькі козаки були віруючими людьми і суворо дотримувались православ'я. З 1734 року і до кінця існування Нової Січі у межах вольностей Війська Запорізького діяли 44 церкви.
Церковний інтер'єр та внутрішнє убранство відображали ставлення запорожців до церкви.
Кожен помираючий козак, якщо мав при собі хрестик, іконку або був пожалований царською медаллю, неодмінно відписував все це церкві.
За народним звичаєм мореходці, поранені та хворі козаки любили робити обіти і в разі спасіння від небезпеки, вдачі, або одужання приносили в дарунок церкві срібні хрестики, чарки, бляшанки з зображенням святих та інше. Тому запорозькі церкви завжди мали багате убранство. Найбагатшою з них була Покровська Січова церква.
Покровська запорозька церква, яка була на останній Новій Січі оздоблювалась за рахунок Коша і особистих вкладів запорожців.
Своїм внутрішнім оздобленням та коштовностями Покровська Січова церква могла позмагатися з ризницею Києво-Печерської лаври.
У середині церкви глядача вражав багатоярусний іконостас з церковними вратами "в косую сажень" відлитими з чистого срібла та позолоченими.
Ікони горіли золотим оздобленням і були написані кращими візантійскими та українськими художниками. Ризи були ковані золотом. Книги були обкладені масивним сріблом з коштовним камінням. Після зруйнування останньої Нової Січі частина церковного одягу, книг, хоругвів була подарована Потьомкіним соборній церкві в м. Миколаєві, а частина ризниці завжди зберігалась при князі і була знайдена в його будинку після його смерті.
Про це пише історик Скальковський в своїй "Історії Нової Січі" Після знищення Запорозької Січі і зруйнування Січової церкви частина її майна за розпорядженням губернатора Новоросійського краю М.Д. Язикова була перенесена в Нікопольску Свято-Покровську церкву завдяки клопотанням її ктиторів братів Івана і Якова Шиянів.
Опис цих церковних речей дає Д.І. Яворницький в роботі " Запорожье в останках старини і преданиях народа" т.II, а також нікопольський священик протоєрей Іоан Карелін в "Записках Одесского общества истории и древностей".
Як свідчить опис церковних старожитностей Нікопольського музею за 1919 -кінець 20-тих років вони були передані у середині 20-тих років з Нікопольської Свято-Покровської церкви,що належала до УАПЦ, у краєзнавчий музей.
Найдавніший запорозький експонат музею -хрест з Микитинської Січової церкви. Хрест залізний кований. Угорі зображення сонця, унизу - перевернутий півмісяць.
Зображення символічні: сонце - символ християнської православної віри запорозьких козаків, півмісяць-символ мусульманської віри ворогів запорожців - турків та татар.
Унікальним є аналой з Олешківської Січі (підставка для читання ґванегелія),подарований запорожцям константинопольским патріархом під час їх перебування у підданстві Туреччини.
Аналой виготовлений з дерева,що на арабській мові називається "абонос"-чорне дерево. Інкрустований черепахою, слонячою кісткою, річковим перламутром. Д.І. Яворницький пише, що цей аналой належить аж до часів відомого проповідника Іоана Златоуста.
До унікальних старожитностей з Покровської Січової церкви належить ікона з кипарисовим хрестом. Ікона являє тип ікони-старотеки,сховище хреста. Основа ікони срібна овальна пластина (таблиця) в центрі. Таблиця і хрест двусторонні, розраховані на круговий огляд.Ікона розташована в різному золоченому кіоті, який має форму портретної рами із внутрішнім овальним вирізом. Кіот подвійний двусторонній. Ікона вкладна, датована 1747 р. про що свідчить різний напис по периметру овала із зворотнього боку.
Текст вкладного напису:
" Сія Таблица До Храму Покрова сооружена коштом всего войска Запорожского а старанієм ктітора Павла за Атамана Кошевого Павла Козілецького 1747 году," Шрифт напису-кириличний.
Вкладний кипарисовий хрест оздоблений барельєфною різьбою, складений. На чільному боці хреста - зображення (Розпяття Господнє) на перекладинах в медальонах - сюжети страстей Христових: моління про чашу, несіня хреста, чаша Господня з Богоматір'ю та Іоаном.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Старожитності Січової Покровської церкви в колекції Нікопольського краєзнавчого музею

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок