Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Вплив творчості Михайла Драгоманова на формування правових поглядів В`ячеслава Липинського (До питання про неперервність процесу розвитку української правової думки)

Вплив творчості Михайла Драгоманова на формування правових поглядів В`ячеслава Липинського (До питання про неперервність процесу розвитку української правової думки)

Назва:
Вплив творчості Михайла Драгоманова на формування правових поглядів В`ячеслава Липинського (До питання про неперервність процесу розвитку української правової думки)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,14 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вплив творчості Михайла Драгоманова на формування правових поглядів В`ячеслава Липинського (До питання про неперервність процесу розвитку української правової думки)


В Акті проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. підкреслено, що створення Української держави є продовженням тисячолітньої традиції державотворення на Україні [1]. Державотворча традиція нерозривно пов`язана з процесом розвитку української правової думки, який, хоч і з певними часовими прогалинами, що викликалися несприятливими історичними обставинами, протікав неперервно й органічно. Тобто, для еволюції української правової думки характерна, перш за все, наступність – кожен наступний етап, кожен мислитель, який торкався у своїх працях тих чи інших правових проблем, спирався на здобутки попередників, доповнюючи та змінюючи ці проблеми відповідно до вимог часу. Неперервність даного процесу підтверджується й тим, що для всіх його етапів, усіх учасників можна виділити такі характерні ознаки: 1) спільність мети та ідеалу – політичне й національне визволення; 2) синтез досягнень зарубіжної суспільно-політичної та державно-правової думки з українськими національними та історичними традиціями й особливостями; 3) при всій відмінності поглядів на форми державного устрою та форми правління, що пояснюється існуючими в певний період політичними реаліями, – гуманістичне спрямування права, його роль у регулюванні суспільних відносин.
Виходячи зі сказаного, можна стверджувати, що велике значення у формуванні правових поглядів В. Липинського мала політична та правова творчість Михайла Драгоманова. Це твердження може видаватись дивним, особливо з огляду на те, що Драгоманов постійно і небезуспішно зараховувався до соціалістів [2], а Липинський як монархіст жодних симпатій до соціалізму не відчував. Проте, на нашу думку, зараховувати Драгоманова до якогось політико-ідеологічного напрямку, як показує ряд діаметрально протилежних оцінок його політичного світогляду, справа безнадійна і неперспективна. Мав рацію Л. Цегельський, називаючи Драгоманова "розумом України" [3], бо той своєю творчістю замінив цілий ряд мислителів різного напрямку, які б з`явилися при нормальних умовах державного існування українського народу. Тому створене Драгомановим, до суті, є фундаментом, на котрому базується увесь дальший розвиток новітньої української політичної (у всіх її напрямках) та правової думки.
Слід також мати на увазі, що коли говорять про вплив, не йдеться про домінування. Правова теорія Липинського є абсолютно оригінальною і самостійною, разом з тим вона не є випадковим і чужим для української правової думки, більше того – органічно вписується в неї, доповнюючи та розвиваючи її. Аналізуючи правові погляди Липинського і порівнюючи їх з поглядами Драгоманова, неважко помітити їх взаємодоповнення. Саме це відзначав, наприклад, один із сучасників Липинського, коли писав: "Починаючи від 1920 року друкує він у збірнику "Хліборобська Україна" свої "Листи до братів-хліборобів" і в сих "Листах..." з нечуваною у нас по Драгоманову сміливістю й широтою думки, глибиною критичного аналізу, а притім кров`ю серця та соком нервів напоєною любов`ю до рідного народу – розкриває причини нашого теперішнього лихоліття й вказує нові шляхи до визволення з нашої неволі" [4]. Так, якщо Драгоманов головну увагу приділяв проблемі правового закріплення прав і свобод людини, їх гарантованості та реальності, оскільки в той час більша частина України, перебуваючи у складі Російської імперії, була практично позбавлена правового регулювання статусу особи, а відсутність політичної свободи робила неможливим будь-який рух за політичне чи національне визволення правовими методами, Липинський головну увагу приділяє проблемам державного будівництва, створення самостійної Української держави, але при цьому не тільки не відкидає прав і свобод людини, а навпаки – підкреслює їх значення для будівництва та розвитку держави, необхідність законодавчого закріплення і гарантованості політичної свободи для всіх громадян.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Вплив творчості Михайла Драгоманова на формування правових поглядів В`ячеслава Липинського (До питання про неперервність процесу розвитку української правової думки)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок