Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> МЕТЕОРОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМСТВ СТЕПОВОГО ПОБУЖЖЯ

МЕТЕОРОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМСТВ СТЕПОВОГО ПОБУЖЖЯ

Назва:
МЕТЕОРОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМСТВ СТЕПОВОГО ПОБУЖЖЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,69 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94:551.501(477.5)
О. В. Волос
МЕТЕОРОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМСТВ СТЕПОВОГО ПОБУЖЖЯ
В історичному аспекті автор розглядає процес становлення земської метеорологічної служби в Степовому Побужжі. Підкреслює велике значення метеорологічних досліджень для розвитку сільського господарства в регіоні. Висвітлюється внесок О. В. Клоссовського та Г.Я. Близніна у розвиток мережі метеорологічних станцій на Півдні України.
Ключові слова: земство, метеорологічна служба, метеорологічні станції, Степове Побужжя, О. В. Клоссовський, Г.Я. Близнін.
В умовах глобального потепління на початку ХХІ століття роль постійних метеорологічних спостережень та аналітичних досліджень кліматичних змін має визначальне значення як в цілому, так і в окремих сферах життєдіяльності людини, особливо в сільськогосподарському секторі. Досвід попередніх поколінь, напрацювання відомих у минулому науковців-метеорологів - ентузіастів своєї справи, є основою для подальшого вдосконалення вивчення погоди сьогодні.
Історія становлення метеорологічної служби на теренах українських земель розглядається переважно через призму становлення науково-дослідницької справи в галузі сільського господарства та інколи як самостійна наукова діяльність окремих метеорологічних станцій при вищих навчальних закладах.
Дана стаття обумовлена необхідністю вивчення історії становлення та розвитку однієї з складових метеорологічної системи - земських метеорологічних спостережень, які відігравали значну роль у розвитку сільськогосподарської науки в Україні. На прикладі Херсонської губернії можна прослідкувати доволі активну земську діяльність у цій сфері та тісну співпрацю земств з метеорологічною станцією Новоросійського університету та Миколаївською обсерваторією, проаналізувати процеси становлення земської метеорологічної служби в Степовому Побужжі та її значення для піднесення розвитку сільського господарства в регіоні.
Історіографію становлення та розвитку метеорологічної служби в Степовому Побужжі можна умовно поділити на періоди: перший - 20-ті роки ХіХ ст. - до 1917 року; другий - радянська доба; третій - часи незалежної України, а також історіографічна література сучасних науковців за кордоном (Молдова, Росія).
Аналіз періоду заснування й розвитку (20-ті роки ХІХ ст. - початок ХХ ст.) української метеорологічної мережі та зокрема на півдні України є недостатньо систематизованим, і потребує більш глибшого вивчення. Загальні історичні відомості про розвиток метеорологічних спостережень у Російській імперії подані в працях К.С. Веселовського, Г.І. Вільда, О.В. Клоссовського, О.І. Воєйкова [1]. З розширенням мережі метеорологічної служби наприкінці ХІХ століття зросла кількість публікацій різного характеру метеорологічних досліджень, що мали переважно регіональну специфіку. Які на сьогодні не є детально проаналізовані та узагальнені. Серед регіонів на українських теренах, де метеорологічні спостереження та дослідження велися активно, слід зазначити Степове Побужжя.
За радянських часів увага науковців, краєзнавців-дослідників переважно була звернута на висвітлення внеску окремих вчених у процес становлення та розвиток метеорології як науки та значенні окремих наукових установ у цьому процесі [2].
Слід зазначити, що серед сучасних історичних розвідок, увага дослідників більше звернена на історію та науково-дослідницьку діяльність різного плану товариств, установ. Метеорологічні спостереження та дослідження не виокремлюються, а подаються як складова діяльності таких підрозділів [3].
Серед сучасних праць в галузі історії дослідної справи, що опубліковані за кордоном, слід завважити на двотомне видання науковця з Росії О.Ю. Єліної та дослідження В.П. Пономарьова з Придністров'я [4].
Аналіз літератури дозволив ознайомитися з науково-дослідною діяльністю установ, товариств, органів місцевого самоврядування, окремих науковців на різних етапах організації метеорологічної служби. В результаті чого було виявлено той факт, що наукові дослідження до 1917 року мають переважно несистемний, фрагментарний характер.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: МЕТЕОРОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМСТВ СТЕПОВОГО ПОБУЖЖЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок