Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ЗМІНИ В СКЛАДІ СТУДЕНТСТВА НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (КІНЕЦЬ ХІХ СТ. - 1914 Р.)

ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ЗМІНИ В СКЛАДІ СТУДЕНТСТВА НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (КІНЕЦЬ ХІХ СТ. - 1914 Р.)

Назва:
ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ЗМІНИ В СКЛАДІ СТУДЕНТСТВА НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (КІНЕЦЬ ХІХ СТ. - 1914 Р.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,46 KB
Завантажень:
299
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
А. М. Чортенко
ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ЗМІНИ В СКЛАДІ СТУДЕНТСТВА НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (КІНЕЦЬ ХІХ СТ. - 1914 Р.)
Зміни, які відбулися в національному і політичному житті українських земель в складі Росії наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст., значним чином пов'язані із процесами, що відбувалися в суспільстві, в його класах і групах. Аналіз цих процесів більш глибоко і системно розкриває причини, механізми та сутність цих змін. Одним із таких впливових суспільних чинників даного періоду виступає студентство - найактивніша, найрадикальніша, найпрогресивніша група. Саме воно у багатьох випадках ставало рушійною силою в активізації та діяльності національного політичного руху.
Перші спроби охарактеризувати дані процеси в середині студентства з'явилися ще в кінці ХІХ ст., чим було покладено початок історіографічної бази. Але у більшості випадків дослідники концентрували свою уваги на студентських заворушеннях, участі в антиурядових рухах [1; 2]. Згодом актуальною стала проблема участі студентів у структурах РСДРП, а процеси всередині студіюючої молоді оцінювались через призму марксистських схем бачення історичного процесу [3; 4]. З'являються монографічні дослідження, присвячені окремим галузям вищої освіти чи певним вищим навчальним закладам [5-9].
Останнім часом спостерігається пожвавлення студентської проблематики. Досліджуються питання його революційної активності [10], впливу на процес формування національної інтелігенції [11], вивчаються проблеми молодіжного руху у ХХ ст. [12]. Значний внесок у вивчення процесу демократизації контингенту українського студентства кінця ХІХ - початку ХХ ст. зробило дисертаційне дослідження Н.Левицької, в якому робиться спроба проаналізувати формування та становище студентів Наддніпрянщини [14]. Однак і на сьогоднішній момент залишаються маловивченими соціальні причини політичної активізації студентства саме на зламі ХІХ і ХХ століть.
Виходячи із стану вивчення проблеми, автор ставить таке дослідницьке завдання: у загальних рисах виявити та охарактеризувати основні якісні та кількісні зміни, що відбувалися на зламі ХІХ і ХХ століть у процесі формуванні контингенту українського студентства Наддніпрянщини, що вплинули на його політичну активність.
Перший університет у Наддніпрянській Україні відкрився на Слобожанщині - в Харкові 1805 р. Ініціатором цієї справи був місцевий громадський діяч В. Каразін, що стало першим прецедентом громадського втручання у справи розвитку вищої школи. Дещо пізніше, 1834 р., на базі закритого Кам'янецького ліцею заснували Київський університет святого Володимира. І лише 1864 р. було прийнято рішення про відкриття в Одесі Новоросійського університету [14, с.379-381].
Крім університетів, у другій половині XIX століття - 1914 р. в Україні виникли інші спеціальні вузи - 1872 р. Ніжинський історико-філологічний князя Безбородька інститут (педагогічний), 1873 р. - Харківський ветеринарний інститут, 1885 р. - Харківський технологічний інститут, 1898 р. - Київський політехнічний інститут, 1899 р. - Катеринославське вище гірниче училище (за статусом вуз) [15, с.2], 1899 р. - Ветеринарний інститут у Катеринославі, 1903 р. - Вищі жіночі педагогічні курси, 1908 р. - Жіночий медичний інститут та Комерційний інститут у Києві, 1910 р. - Жіночий медичний інститут у Харкові та інші [16, с.448-449].
Отже, в другій половині XIX століття - 1914 р. в Наддніпрянській Україні діяла досить розгалужена система освіти. За своїм рівнем вона, звичайно, відставала від Західної Європи, але цілком відбивала рівень соціально-економічного розвитку царської Росії.
Контингент студентів наддніпрянських вищих навчальних закладів формувався, головним чином, за рахунок вихідців з українських губерній та сусідніх - Воронезької, Курської, Пензенської, Тамбовської, Бессарабської, області Війська Донського. В Одеському університеті здобували освіту багато молодих людей з Південно-Східних слов'янських країн, кавказького регіону [15, с.2].
Загальна кількість студентів наддніпрянських вузів на початку XX ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ЗМІНИ В СКЛАДІ СТУДЕНТСТВА НАДДНІПРЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ (КІНЕЦЬ ХІХ СТ. - 1914 Р.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок