Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ФАКТОРИ ЗМІНИ ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ХVІІІ-ХІХ СТ.

ФАКТОРИ ЗМІНИ ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ХVІІІ-ХІХ СТ.

Назва:
ФАКТОРИ ЗМІНИ ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ХVІІІ-ХІХ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,34 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 94:332.1(477.6)"17/18"
Л. М. Кулакевич, О. О. Петрушин
ФАКТОРИ ЗМІНИ ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ХVІІІ-ХІХ СТ.
У культурі економіки відображаються загальні процеси,які впливають і на соціально-політичний тип країни. В цьому відношенні Південь України мав велике значення. Якщо в 17 ст. економічна і соціальна мапа України була під мілітарним впливом козаччини, то в 18-19 ст. змінюються методи і характер управління під впливом економічних,торгових і комерційних зрушень на всій території України.
Ключові слова: етнічна спільнота, соціально-економічна карта, ринок, толерантність, приватне володіння.
На жаль, так склалося, що в офіційній економічній географії, історії економіки, історії політики не приділяється належної уваги так званому „немілітарному дискурсу", який, на нашу думку, значно розширив би значення зв'язків між різноманітними економічними процесами і те, наскільки торгівля та обмін впливали на політику держави і на формування етнопсихологічних рис народу. На тлі різноманітних інертних концепцій історії України показовими в цьому плані є дослідження Н. Яковенко [1], які системно аналізували не тільки історичні події, але й досліджували матеріально-культурні артефакти. Але в загальному масиві досліджень явно не вистачає того, що свого часу академік Д.С. Ліхачов назвав „тонкими дослідженнями" [2]. Такі розвідки дали б можливість зрозуміти, як формувалися різні етнокультурні групи і вибудовувались міжкультурні контакти, а також досліджувати причини можливих конфліктів; та формувались толерантні відносини між різними етносами. Ігнорування так званих незначних явищ в історії призводить, на нашу думку, до викривлення історичної картини в цілому.
Незаперечним є той факт, що цивілізації торували свої шляхи не тільки шаблею, але й через ремісництво, торгівлю, обмін. До середини ХІХ ст. Південь-Схід України географічно і кліматично був співвідносний з укладом життя і відповідав основним економічним нормам - торгівля, сільське господарство, вівчарство, промисли, що відзначав ще Яворницький [3].
До відкриття покладів високоякісної залізної руди на Саксагані та покладів високоякісного вугілля на Сході Південь-Схід України „дрімав". Впродовж віків український Степ, будучи місцем проживання різних етносів (скіфів, трипільців, хозарів, половців). Упродовж століть були наторовані торгівельні шляхи - Чорнобаївський, Кагарлицький, Чорний, Муравський, які проходили на межі Лісостеп-Степ.
Можна тільки уявити, як склалися б відносини України та сусідньою Портою і Шляхтою, але після приєднання Півдня до Російської Імперії вибудовується нова структура зв'язків Південь - Степ - Імперія.
З геополітичної точки зору з'являються сильні гравці на теренах Європи: Росія, Польща, Порта, Швеція, під впливом яких і опиняється Україна. Якщо згадати історію політичного устрою України від Литовської доби до Люблінської унії, то можна відзначити відносне погіршення демократичних інституцій, а це всі параметри життя українців - зменшення загальної активності життя, ерозія інститутів влади (судочинство, самоуправління). Польські інституції в цьому відношенні мало відрізнялись від російських, у своєму прагненні до гомогенності українського суспільства, дифузії всіх соціальних структур, що взагалі було неприйнятним для українців, ступінь автономії українського державотворення знижується відповідно до залежності від Речі Посполитої та Московського уряду. З одного боку, Річ Посполита нав'язує адміністративні форми, прямовані на полонізацію, з іншого боку відбувається інтенсивний процес московізації, відповідно до геополітичних інтенцій Росії. Географічно і політично місце України співпадало з европейськими намірами. Можна згадати, що за Литовської доби більшість міст мало Магдебурзьке право, сільські громади ґрунтувались на самоуправлінні, самоврядування працювало повною мірою. Торгівельні відносини мало залежали від держави і їх розвиток був лише відносним стосовно державних інтенцій, значною мірою залежали від ринкових відносин. Шляхи України продовжували виконувати інфраструктурну роль, пов'язуючи Московію, Польщу, Крим і Західну Європу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ФАКТОРИ ЗМІНИ ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІВДНЯ УКРАЇНИ УПРОДОВЖ ХVІІІ-ХІХ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок