Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Історичний портрет Олекси Довбуша

Історичний портрет Олекси Довбуша

Назва:
Історичний портрет Олекси Довбуша
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,83 KB
Завантажень:
228
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Історичний портрет Олекси Довбуша.
Хто був недавно князем і владикою тих гір, орлом того воздуха, оленем тих борів, паном тих панів аж ген по Дністрові води? Довбуш! Перед ким дрожали смілі І сильні, корилися горді? Перед Довбушем!
Іван Франко
У сузір'ї національних героїв України яскраво сяє об-раз неповторного лицаря — Олекси Довбуша. Карпатське опришківство залишило помітний слід в Історії україн-ського народу. Ще й досі на Прикарпатті, Закарпатті й Буковині знаходимо печери, скелі, річки, долини, які на-род пов'язує з борцями проти кріпацтва — опришками та їх прославленими ватажками, що боролися за визволення поневоленого селянства..
Вивчаючи архівні документи, вчені досить чітко визначили соціальне походження Дов-буша. Вони писали, що батько Олекси — Василь Довбуш «сидів у 1739 р. з жінкою й дорослими дітьми у Печеніжині комірником у тамошнього ґазди Гаврила Твердюка і не мав зовсім нічого, лише трохи овець. Ті вівці пас на полонинах Олекса Жолоб зі своїми вівцями і чередою громади Марківки».
А Олекса та Іван Довбуші пасли на полонинах батькові вівці разом з вівцями селян Марківки, а вівці були «ці-лим маєтком їх батька, нічого іншого він не мав».
Про бідняцьке походження Олекси Довбуша перекон-ливо засвідчують історичні факти. Так, у Станіславі в 1739 р. добре знайомий родини Довбушів пастух Олекса Жолоб на запитання суддів відповідав, що «старий Добош мешкає в мого господаря Твердюка в комірному». В судових актах записано, що 26 липня 1739 р. перед Станіславською судовою лавою «був ставлений і питаний господар іменем Гаврило Твердюк, у котрого в комірному мешкає Василь Добош».
Отже, Василь Довбуш належав до найбіднішої верстви сільського населення — комірників, які не мали навіть своєї хати і змушені були тіснитися в найнятій комірці. Єдиним засобом існування, як засвідчують очевидці, бу-ли для родини Довбуша декілька овець, що паслися в че-реді Марковецької громади на гірських полонинах. Цю череду доглядав пастух, котрого селяни винаймали на рік за домовлену плату. Таким пастухом влітку 1739 р. був якийсь Олекса Жолоб, йому на зміну виходив Василь Довбуш, котрий також наймався у громади за пастуха і часто перебував на полонинах.
Довгий час не вдавалося встановити точний рік народ-ження Олекси Довбуша. Тільки на основі даних академіка М. Грушевського з'ясовано, що Довбуш народився в 1700р. Без сумніву, дитинство Олекса провів у злиднях. Малим хлопчиком не однієї весни піднімався Довбуш з батьком на полонини пасти вівці. Вже тоді він був свідком шах-райства, насильства й знущання з боку орендарів, котрі в гонитві за прибутками не зупинялися ні перед чим.
З судових матеріалів відомо, що Олекса мав брата Івана та дружину, котра стала учасницею походів 1741—1745 рр. Вона, правдопо-дібно, у 1741 р. перебувала в опришківському загоні, про це свідчить те, що на суді шляхта запитувала одного з побратимів Олекси, «де є жінка Довбуша».
Перш ніж розглядати діяльність ватажка опришків, не-обхідно звернути увагу на саме прізвище «Довбуш», Ад-же в історичних джерелах, усній народній творчості та ін-ших матеріалах воно звучить по-різному. Ще в 1840 р. К. Вуйціцький писав, що «названий був Добош для того, що його батько мав бути у війську добошем», тобто ба-рабанщиком. Такої думки дотримувалися й інші дослідники, хоч їх припущення не підкріплені жодними фак-тами.
Єдиними захисниками поневолених селян були тоді оп-ришки, звані в народі «чорними хлопцями». Про сміли-вих, дужих і справедливих опришків уже тоді народжу-валися перекази, легенди. Молодий Олекса, без сумніву, не лише чув від селян і гірських пастухів про опришків, а й міг бачити їх, зустрічати на полонинах, де вони часто зупинялися, щоб відпочити й добути від пастухів доклад-ні звістки про «шляхетський світ».
Олекса Довбуш, не маючи великого майна, за прик-ладом багатьох інших селян, розорених шляхтою, залишив батька, матір і пішов в опришки, щоб боротися за селян-ську правду. «Зібрався собі Олекса, — говориться в на-родному переказі, — і пішов розбивати тих панів, що хло-пам кривду робили.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Історичний портрет Олекси Довбуша

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок