Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Регіональна преса першої половини XIX ст. як джерело вивчення розвитку освіти в південних губерніях України

Регіональна преса першої половини XIX ст. як джерело вивчення розвитку освіти в південних губерніях України

Назва:
Регіональна преса першої половини XIX ст. як джерело вивчення розвитку освіти в південних губерніях України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,64 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 070: 37(477.7) "18"
Гребцова І.С., Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова
Регіональна преса першої половини XIX ст. як джерело вивчення розвитку освіти в південних
губерніях України
У статті розкриті інформаційні можливості преси південних губерній України першої половини XIX ст. як історичного джерела для вивчення розвитку освіти в регіоні, виявлена основна спрямованість публікацій, проаналізовані найбільш значущі матеріали з даної проблеми.
The article reveals information potential of the press of the Southern governments of Ukraine in the early half of the XIX century as historical source for the research of education development in that region. The author reveals the main trend in publications and analyses the most important aspects of this problem.Однією з проблем, що знаходилася у центрі уваги регіональної преси в першій половині XIX ст., була проблема розвитку освіти. У той же час аналіз публікацій регіональної періодики з даної проблеми ще не знайшов висвітлення в дослідницькій літературі. Мета даної статті - розкрити можливості губернської преси як джерела для вивчення розвитку освіти в південних губерніях України.
При дослідженні поставленої проблеми комплексний аналіз матеріалів регіональної преси поєднувався з контент-аналізом, що дало змогу виявити весь масив статей і кореспонденцій, в яких у тому або іншому контексті розглядається проблема розвитку освіти. Виявилося, що 94% публікацій відображають дві найважливіші проблеми, критерієм для виділення яких служить спрямованість змісту тексту-джерела: 1) висвітлення історії заснування і діяльності Одеського учбового округу і окремих учбових закладів;
2) відображення в пресі полеміки з питання реформування системи освіти в Росії на межі 5060-х рр. XIX ст. Найкращому розумінню джерела, як відомо, сприяє автентичність його відтворення, в зв'язку з чим в статті текст джерела цитується мовою оригіналу.
Ініціаторами постановки проблеми розвитку освіти в пресі виступали викладачі і випускники Рішельєвського ліцею - найпрестижнішого учбового закладу в краї. У ньому концентрувались високоосвічені кадри професури, що тяжіли до видавничої справи і пропаганди наукових знань зі сторінок преси: М.Розберг, В.Григор'єв, К.Зеленецький, О.Богдановський, О.Геор- гієвський, І.Міхневич, М.Мурзакевич, І. Сока- льський. Багато з випускників ліцею стали згодом видавцями і співробітниками регіональної преси: О. і М.Тройницькі, Ф.Домбровський, Д.Картамишев, Д.Карейша, М.Фумеллі та інші.
Рішельєвський ліцей, який мав помітний вплив на розвиток видавничої справи в регіоні, в свою чергу сам постійно знаходився в епіцентрі уваги регіональної преси. Ще восени 1832 р. "Одесский вестник" вмістив на своїх сторінках "Краткое обозрение происшествий в одесском Ришельевском лицее и в подведомственных ему учебных заведениях с 1 августа 1830 г. по 1 августа 1832 г.", в якому охарактеризував діяльність ліцею і мережі учбових закладів краю. У публікації констатувалось також заснування в липні 1830 р. Одеського учбового округу, який очолив Н.Ф.Покровський [1]. Знов до цієї теми газета звернулась в листопаді 1835 р., опублікувавши "Обозрение состояния Одесского учебного округа в 1834/1835 академическом году". У публікації зазначалось, що в Одеський учбовий округ входили підвідомчі Міністерству народної освіти учбові заклади: Катеринославської, Херсонської, Таврійської губерній і Бессарабської області. В окрузі, за даними газети, в цей період діяли 6 гімназій: Одеська (при Рішельєв- ському ліцеї), Катеринославська, Сімферопольська, Херсонська, Кишинівська і Таганрозька. Крім того, в учбовому округу нараховувалось 26 повітових і 25 приходських училищ, а також 26 чоловічих та жіночих приватних пансіонів [2]. У всіх учбових закладах Новоросійського краю і Бессарабії навчались 4835 чоловік, з яких одна третина припадала на Одесу [3]. З цього часу подібні огляди стали постійними для "Одесского вестника".
З кінця 30-х рр. XIX ст., коли довідковий щорічник "Новороссийский календарь" був переданий Рішельєвському ліцею, матеріали про розвиток освіти стали важливою складовою частиною цього видання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Регіональна преса першої половини XIX ст. як джерело вивчення розвитку освіти в південних губерніях України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок