Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> “Комуністичний” фактор українсько-єврейських взаємин у західній Україні (1935-1939 рр.)

“Комуністичний” фактор українсько-єврейських взаємин у західній Україні (1935-1939 рр.)

Назва:
“Комуністичний” фактор українсько-єврейських взаємин у західній Україні (1935-1939 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,04 KB
Завантажень:
478
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
“Комуністичний” фактор українсько-єврейських взаємин у західній Україні (1935-1939 рр.)


У широкому діапазоні компонентів, що визначали сутність українсько-єврейських взаємин міжвоєнного періоду, помітне місце займає політичний аспект. Його детермінантом стало обвинувачення євреїв у симпатіях до ліворадикальних ідей, що в умовах другої половини 1930-х рр. було однією з причин загострення взаємин двох націй. З’ясування причин цього явища сприяє повнішій реконструкції українсько-єврейських взаємостосунків напередодні Другої світової війни.
Означена проблема, як і діалог двох націй у другій половині 1930-х рр. у Західній Україні загалом, залишається актуальною. Опубліковані останніми роками праці Я.Хонігсмана та М.Шестопала, торкаються, але не розкривають її. Так, Я.Хонігсман обмежується загальними міркуваннями про ставлення до євреїв ОУН Хонигсман Я. Катастрофа еврейства Западной Украины. – Львов, 1998. – С. 76., а дослідження М.Шестопала не охоплює просторів Західної України Шестопал М. Євреї на Україні (Історична довідка). – К., 1999. – С. 121-149.. Однак рецепція образу єврея-комуніста у суспільно-політичному житті на українських землях, що протягом міжвоєнного періоду перебували у складі Польщі, його значення у діалозі двох націй залишаються поза увагою науковців.
Важливим завданням є з’ясування причин формування однієї з конфліктних площин українсько-єврейських взаємин, аналіз сутності монохромно-лівацького образу євреїв у громадсько-політичних настроях титульної нації, єврейської візії антикомуністичної акції, методів реалізації останньої та наслідків її проведення у контексті формування взаємостосунків двох націй у Західній Україні.
Прагнення до державної соборності та національної єдності зумовили перманентні рефлексії суспільно-політичних процесів в УСРР у громадсько-політичному житті титульної нації Західної України. Проявом їх було радянофільство у Галичині та прокомуністичні симпатії на північно-західних українських землях. Такій дихотомії у громадсько-політичних настроях сприяв світогляд українців Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя, які, за оцінкою сучасника, “тут (у Польщі. – Авт.) бачили чужий, там (на Великій Україні. – Авт.) – свій світ” Новий час. – 1933. – 3 серпня. – С. 1.. Тим часом завдяки міцним національно-державницьким ідеями, що панували в Галичині, комуністи у цьому регіоні опинилися обабіч національного табору, хоч в останньому протягом другої половини 1920-х рр. і спостерігалися симпатії до УСРР.
Зі зникненням радянофільських симпатій у середовищі галицьких державників, яке супроводжувалося переоцінкою світоглядних цінностей громадськості на північно-західних українських землях, прибічники комуністичних ідей у Західній Україні все частіше асоціювалися з інонаціональним середовищем, найчастіше – з євреями.
Суспільно-політичні процеси в УРСР, зокрема згортання українізації, репресії другої половини 1930-х рр., особливо голодомор 1932-1933 рр., призвели до зростання антикомуністичних настроїв серед титульної нації Західної України. Вихід її представників з лав КПЗУ, стверджує Я.Грицак, призвів до того, що у 1930-х вона зберегла впливи лише серед польського та єврейського населення Грицак Я.Й. Історія України: формування модерної української нації XIX – XX ст. – К., 2000. – С. 196-197..
Особливо гостре неприйняття комунізму виявили партії правого крила українського національного табору, які у спектрі причин “європейського розкладу і кризи” вагоме місце відводили ігноруванню національними ідеалами Шлях нації. – 1935. – Ч. 1. – С. 5.. Для них каталізатором протиставлення політичному лівацтву виступали не лише реалії в УСРР, а й сама парадигма комунізму. Як стверджував М.Сціборський, соціалізм і комунізм не тільки заперечили субстанцію нації, а й спробували замінити її “бездержавно-інтернаціональною організацією суспільства й космополітичною нівеляцією всього людства” Сціборський М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: “Комуністичний” фактор українсько-єврейських взаємин у західній Україні (1935-1939 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок