Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Про періодизацію історії нового часу

Про періодизацію історії нового часу

Назва:
Про періодизацію історії нового часу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,96 KB
Завантажень:
184
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Про періодизацію історії нового часу


Професійні історики добре знають, яким складним є питання періодизації історичного процесу. Тому, перш ніж розглянути проблему періодизації історії нового часу, хотів би поставити дещо провокаційне запитання: “А чи потрібна періодизація у викладанні історії взагалі?”
Свого часу я спеціально вивчав програми й підручники з всесвітньої історії, за якими вчаться в школах, коледжах, університетах США, Канади, Великої Британії. У мене склалося враження, що проблеми, які ми сьогодні обговорюємо, не завдають головного болю нашим зарубіжним колегам, тобто викладачам історії й авторам відповідних підручників і посібників, з якими мені довелося ознайомитися. І зрозуміло чому, адже в основу викладання там покладено зовсім інший принцип, ніж у нас, а саме: всесвітня історія викладається як історія людської цивілізації (чи цивілізацій) або як історія суспільства (наприклад, історія західного суспільства). При цьому автори згаданих підручників оперують поняттями, подібними до тих, якими послуговуємося й ми: “античність”, “Середньовіччя”, “Новий час” тощо. Але використовують їх, як на мене, досить довільно, не підпорядковуючи чіткій схемі, певній періодизації, єдиній методології.
На Заході є чимало гарних підручників, з яких можна щось запозичити. Проте від більшості підручників особисто в мене залишилося двоїсте враження. З одного боку, вони насичені багатьма фактами, ілюстраціями, цікавими картами та діаграмами, з іншого, їм явно бракує аналітичного елементу, тих методологічних засад, на підставі яких і складається цілісне уявлення про історичний процес як такий. Можливо, я помиляюсь, але видається, що, вивчаючи історію за такими підручниками, учні та студенти матимуть досить поверхове, точніше “мозаїчне” уявлення про історію людства. В цьому відношенні наші колишні вітчизняні підручники, в тому числі радянського періоду (навіть не зважаючи на притаманну їм заідеологізованість, догматизм певних суджень і оцінок), виглядали набагато краще, бо дозволяли читачеві упорядкувати масу фактів, дат, подій, скласти цілісне уявлення про історичний процес, зрозуміти його закономірності, глибинні тенденції, особливості того чи іншого етапу, з'ясувати причинно-наслідкові зв'язки між різними явищами. І значною мірою це було можливим тому, що історичні явища й процеси розглядалися крізь призму певної періодизації. Тому, на мою думку, для кращого розуміння минулого, для справді наукового вивчення історії періодизація потрібна й корисна.
Другий момент – щодо критеріїв періодизації. На сьогодні найбільш поширеними залишаються два підходи до періодизації – формаційний (в основу якого покладено певний спосіб виробництва) і цивілізаційний (основою якого є певний рівень матеріальної й духовної культури суспільства). Однак зауважимо, що суспільно-економічна формація – поняття доволі абстрактне, яке, так би мовити, “в чистому вигляді” ніколи не існувало. Справді, в Європі періоду раннього середньовіччя феодальні відносини до певної міри співіснували з патріархальним укладом, а пізніше – з капіталістичним. Або інший приклад – історія Китаю, яку жоден серйозний сходознавець навіть у радянський період не наважувався віднести до якої-небудь формації. З іншого боку, якщо вивчати окремі цивілізації (локальні, за визначенням А.Тойнбі), що само по собі цілком виправдано й цікаво, то знов-таки буде важко сформувати цілісне уявлення про перебіг і зміст історичного процесу як такого, бо при такому підході він розпадається на окремі фрагменти, які співіснували (або не співіснували) в просторі та часі. Натомість зрозумілими категоріями є такі поняття, як “антична цивілізація”, “середньовічна цивілізація”, “індустріальна цивілізація”, які логічно сполучаються з такими періодами всесвітньої історії, як Стародавній світ, Середні віки, Новий час або, іншими словами, органічно “вписуються” в ці періоди.
Проблема, яка є предметом нашого розгляду, має два аспекти: по-перше, це хронологічні межі даного періоду всесвітньої історії, по-друге, його внутрішня періодизація.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Про періодизацію історії нового часу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок