Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> "Червоні кутки" в контексті ідеологічної діяльності профспілок (середина 50-х - середина 60-х pp. XX ст.)

"Червоні кутки" в контексті ідеологічної діяльності профспілок (середина 50-х - середина 60-х pp. XX ст.)

Назва:
"Червоні кутки" в контексті ідеологічної діяльності профспілок (середина 50-х - середина 60-х pp. XX ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,44 KB
Завантажень:
500
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94(477):94(47).0S4.9:331.105.44
Концур В.В., Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов
"Червоні кутки" в контексті ідеологічної діяльності профспілок (середина 50-х - середина 60-х pp. XX ст.)
Статтю присвячено дослідженню однієї з форм діяльності профспілок України під час хру- щовської "відлиги" - "червоних кутків". На основі архівних млатеріалів та документів розглядається 'їхроль в ідеологічній та організаційній роботі профспілок на виробництві. Автор доводить, що "відлига " була латентною формлою тоталітаризму.
The present article centers on one of the forms of Ukrainian trade-unions' activity - "Red Corners" - during the period which is known as "the Thaw". Using archival material and documents the author studies the role of "Red Comers" in the ideological and organizational activity of trade-unions in industry. The author of the present work proves that "the Thaw" was a latent form of the totalitarian systemСтановлення та розвиток молодої Української держави викликав широкі демократичні перетворення, які охопили всі ланки політичної системи, включаючи й професійні спілки. Однак, незважаючи на принципову зміну їх функціональних завдань, вони так і не стали активними захисниками інтересів широких верств трудівників. Серед причин цього стану особливо виокремлюється сила традиції, прихованої в суті їх попередників - тоталітарних профспілок, які знаходились у повному підпорядкуванні правлячої партії.
Сказане диктує необхідність нагального всебічного вивчення історії цієї масової організації. Це рівною мірою стосується всіх напрямків її діяльності, і особливо ідеологічної, як абсолютно не притаманної профспілкам у їх класичному, а не радянському призначенні. Дослідженню даного аспекту діяльності масової організації присвячена значна кількість літератури, виданої як у радянські часи, так і на пострадянському науковому просторі [1].
Однак на сьогоднішній день практично не дослідженою залишається така специфічна ланка ідеологічної роботи профспілок, як діяльність "червоних кутків", дослідженню якої, власне, й присвячено цю статтю. Її хронологічні межі охоплюють часи хрущовської "відлиги".
Історія "червоних кутків" бере початок з часів становлення радянської влади. Перші з них були створені у робітничих колективах ще в 1917 р. за ініціативою партійних та профспілкових активістів підприємств Петрограда, Москви, Іванова, Самари, Катеринбурга та інших індустріальних центрів країни. Вони розташовувались безпосередньо у цехах, у них зберігалися рево- люціині та трудові реліквії тощо. Діяли вони під час перерви та після трудових змін. Тут обговорювались найважливіші політичні події, проводились оперативні збори партосередків та членів профспілкових організацій [2]. Участь профспілок у цьому процесі повністю відповідала ленінській вказівці про те, що профспілкові працівники повинні бути завжди в робочому середовищі, знати запити і потреби робітників, щоб вміти вчасно відчувати зміни в настрої мас, а також заслужити їхню довіру [3].
Виступаючи важливими центрами масово- політичної та інформаційно-пропагандистської роботи в перші роки радянської влади, "червоні кутки" значно втратили своє першочергове значення в роки сталінізму. У документах ВЦРПС вони лише подекуди згадувалися разом з іншими виховними закладами профспілок, як, наприклад, в "Інструкції з виборів правлінь клубів, будинків та палаців культури, рад "червоних кутків", бібліотечних рад", затвердженій Секретаріатом ВЦРПС 21 квітня 1951 р. [4]. Той факт, що "червоним куткам" не надавалося значної уваги в ідеологічній системі сталінської моделі тоталітаризму, пояснюється, на наш погляд, специфікою функціонування останньої, коли влада покладалася більше на примус, натиск та покарання, ніж на переконання чи заохочення, хай навіть і ідеологічно заданих.
Принципові корективи вніс XX з'їзд КПРС, який поклав початок доби так званої "відлиги". Це знайшло свій вияв у спробах демократизації всіх сфер суспільного життя. За цих умов змушені були змістити акценти своєї діяльності і профспілки, зосередившись на використанні свого основного методу впливу на робітничі маси - методу переконання, що об'єктивно підвищувало й роль "червоних кутків".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: "Червоні кутки" в контексті ідеологічної діяльності профспілок (середина 50-х - середина 60-х pp. XX ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок