Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ВИНИКНЕННЯ РУСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. КОМУ МИ ЦИМ ЗОБОВ'ЯЗАНІ

ВИНИКНЕННЯ РУСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. КОМУ МИ ЦИМ ЗОБОВ'ЯЗАНІ

Назва:
ВИНИКНЕННЯ РУСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. КОМУ МИ ЦИМ ЗОБОВ'ЯЗАНІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,67 KB
Завантажень:
99
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
ВИНИКНЕННЯ РУСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. КОМУ МИ ЦИМ ЗОБОВ'ЯЗАНІ
В заголовку "Повісті минулих літ" літописець Нестор поставив декілька запитань:
"Отькуду єсть пошьла Русьская земля? Кьто в Кьієвє нача пьрвєє кьняжіті? І отькуду Русьская земля стала єсть?".
А на думку Б. Рибакова і Л. Гумільова, в кінці V—першій половині VI ст. в Європі відбувається три взаємопов'язаних події. Вони безпо-середньо співвідносились з Київською Руссю і стали відповідями на запитання Нестора.
Першим був початок великого розселення слов'ян на південь, за Дунай, на Балканський півострів. Слов'янам вдалось відвоювати і заселити майже половину Візантійської імперії. Правда, це вже аж в IX ст. Тоді ж частина слов'ян перебралась навіть в Малу Азію. Причому колоністи йшли як з західного ареалу слов'янства, з боку склавінів, так і з східного, з боку антів. Величезний за своїми розмірами рух слов'ян на Дунай і в Подунав'я, в межиріччя Вісли і Одера змінив всю етнічну і політичну карту Європи. Крім того, було суттєво видозмінено історичний процес і на основній слов'янській території.
Другою важливою подією було заснування Києва на Дніпрі. Літопис передає стародавню легенду про трьох братів — Кия, Щека і Хорива та сестру їх Либідь. Вони побудували місто на Дніпрі в землі полян і нарекли його ім'ям старшого брата. Цей переказ був відомим ще з незапам'ятних часів вже і за життя Нестора. А оскільки Київ в той час суперничав з Новгородом, то літописці останнього вмістили в літопис легенду про Кия за 854 р. Це не відповідає дійсності, тому що в розпорядженні вчених сьогодні є незаперечні свідоцтва більш раннього часу виникнення переказу про заснування Києва в землі полян.
Одним з таких свідоцтв була і залишається "Історія Тарона" двох вірменських авторів — Зеноба Глака і Івана Маміконяна, написана у VIII ст. Автори включили в свою історію переказ про трьох братів — Куара, Мелтея і Хоревана, які побудували в якійсь країні Палуні місто. У вірменському запису співпадають з руською літописною і основа, і подробиці. Тут і мисливські угіддя, і місто на горі, і язичницькі святилища. Виявляється, що в тому ж VIII ст. арабський полководець Мерван воював з хазарами і йому вдалося дістатись "слов'янської ріки", тобто Дону. Там він захопив в полон 20 тисяч слов'янських сімей. Полонені були виведені в Закавказзя і розташовані по сусідству з Вірменією. Отже, переказ про заснування Київа трьома братами в землі полян був складений слов'янами приблизно в кінці VII — на початку VIII ст.
А М.Ю. Брайчевський стверджує, що Кий з братами і сестрою жив в кінці VI або на початку VII ст. Саме до цього часу відносяться вісті візантійських джерел про літописного Кия: в другій редакції "Чудес Дмитра Солунського", у Феофана Сповідника, у патріарха Никифора та у Іонни з Нікіу.
А завдяки вдалим розкопкам на початку і в другій половині XX ст. археологів Д. Мілєєва, Т. Мовчановського, М. Каргера і П. Тол очка знайдено залишки городища, про яке говориться в літописному переказі — "город Кия". Тобто була знайдена історична основа літописного переказу. Так фольклорна згадка про трьох братів і їх сестру та спорудження ними першого київського городища стала історичним фактом.
Показовим є стратегічне значення розташування Києва. Всі найбільші річки дніпровського басейну сходились до Києва. Басейн цих рік охоплював землі, де мешкали древляни, дреговичі, кривичі, радимичі і сіверяни. Загальна площа їх території складала біля чверті мільйона квадратних кілометрів. Шляхами сполучення в ті часи були в основному, ріки. А всі вони в місцях розселення слов'ян впадали в Дніпро вище Києва. Тому весь цей величезний простір, звідкіля слов'яни мігрували на південь або ходили на війну з сусідами, контролювався київськими князями.
Тоді як союз дулібів розпався в VI ст. під ударами аварів, інші слов'янські союзи племен вціліли і вели запеклу боротьбу з кочівниками за виживання. Очевидно, що такими були — союз племен русі (басейн ріки Рось) і союз племен полян (Київ і Чернігів). Об'єднавшись, ці два союзи стали згодом основою Руської держави.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ВИНИКНЕННЯ РУСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. КОМУ МИ ЦИМ ЗОБОВ'ЯЗАНІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок