Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Система освіти в дореволюційній Україні та спроби впровадження української мови у навчальних закладах (кінець XIX - початок XX ст.)

Система освіти в дореволюційній Україні та спроби впровадження української мови у навчальних закладах (кінець XIX - початок XX ст.)

Назва:
Система освіти в дореволюційній Україні та спроби впровадження української мови у навчальних закладах (кінець XIX - початок XX ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,42 KB
Завантажень:
193
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 37 (091) (477)
Морозова О.С,, Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Система освіти в дореволюційній Україні та спроби впровадження української мови у навчальних закладах (кінець XIX - початок XX ст.)
У статті досліджені проблеми розвитку освіти України як частини загальноросійської освітньої систем в кінці XIX - на початку XX століття. Показана антинародна політика царату, а також реакція на неї українського населення. Автор доходить висновку, що політика російського самодержавства нанесла непоправні збитки культурному розвитку української нації.
In the article the problems of development of the educational system of Ukraine, as a part of Russian educational system at the end of the XIX-th century and the beginning of the XX-th century are examined The antinational policy of tsarist and also the reaction of Ukrainian people on it are showed. The author comes to the conclusion, that the policy of the Russian autocracy had brought irreparable damages to the cultural development of Ukrainian nation.Становлення Української держави неможливе без національної школи і освіти. В свою чергу будівництво нової української школи, виховання національно свідомого, духовно багатого підростаючого покоління молодої Української держави неможливі без ґрунтовного і об'єктивного вивчення педагогічного минулого українського народу. Критичний аналіз історико-педагогічної спадщини дозволить не повторювати помилок і прорахунків, а максимально скористатись кращими надбаннями.
Нині як в Росії, так і в Україні розпочате всебічне вивчення історії рідної школи, освіти на основі науковості, об'єктивності, неупередженості. Однак історія розвитку національної школи і освіти кінця XIX - початку XX ст. поки що вивчається фрагментарно. Це дослідження Н.В.Полякової [1], П.І.Дроб'язко [2], М.С.Поліщук [3] та ін. Тому автор статті ставить собі за мету зробити історичний аналіз системи освіти на українських землях, які входили до складу Російської імперії, та показати спроби запровадження української мови у навчальних закладах України.
Початкова освіта в Україні була представлена великою кількістю учбових закладів, які належали різним відомствам. Найбільш розповсюдженим типом початкової школи були сільські однокласні та двокласні училища Міністерства Народної Освіти з трирічним та п'ятирічним курсом навчання, які фінансувалися в основному місцевими земствами, сільський® громадами та приватними особами. Обов'язкові предмети вивчення: Закон Божий, російська мова з чистописанням, арифметика - в однокласник училищах та разом з тим історія, географія, природознавство, церковний спів та креслення - в двокласних. У містах функціонували трикласні міські училища з шестирічним курсом навчання. Тут вивчалися читання і письмо, Закон Божий, російська мова, арифметика, практична геометрія, а також креслення, читання. З 1 липня 1912 р. міські училища перетворювались у вищі навчальні училища з чотирирічним курсом навчання, в учбовий план яких входили алгебра, геометрія, фізика, малювання, спів, креслення та гімнастика [4].
Однак ці школи охоплювали порівняно невеликий відсоток дітей шкільного віку. За переписом 1897 р. в Україні на 100 чоловік населення припадало тільки 13 грамотних, і якщо кількість неграмотних для всього населення Росії становила 76,7%, то для України - 83,6% [5]. Як зазначали представники української народної партії, "українських і польських селян штучно охороняють від грамотності" [6]. Особливо критичний стан освіти був на Правобережній Україні, де відсоток грамотних становив 9% [7].
У віданні Святішого Синоду були церковно- приходські школи - однокласні з трирічним та двокласні з чотирирічним курсом навчання. В них вивчалися: Закон Божий, церковний спів, читання церковної та світської літератури та письмо, арифметичні дії. В двокласних школах викладалися ще й початкові відомості з історії церкви та батьківщини [8]. Вчителями в них були місцеві священики, а також випускники духовних учбових закладів. Крім того, Синоду належали школи грамоти з дворічним курсом навчання, які не мали статусу повноцінного навчального закладу [9].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Система освіти в дореволюційній Україні та спроби впровадження української мови у навчальних закладах (кінець XIX - початок XX ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок