Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Соціальна трансформація суспільства та проблема світогляду

Соціальна трансформація суспільства та проблема світогляду

Назва:
Соціальна трансформація суспільства та проблема світогляду
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,26 KB
Завантажень:
372
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 140.8(477)
Бойко А.І., Черкаський державний технологічний університет
Соціальна трансформація суспільства та проблема світогляду
У статті подаються аспекти методології дослідження впливу соціальної трансформації на формування світоглядних орієнтацій людини пострадянського простору. Пропонується типологія згаданих процесів, розкриваються фактори і напрямки оптимізації людського світогляду в умовах сучасної української реальності.
The article considers the methodological aspects of the investigation of social transformation influence on the formation of world outlook ofpeople in the post-Soviet period. The typology of the above mentioned processes is suggested as well as factors and directions in the optimization ofpeople's world outlook orientation under the conditions of modern Ukrainian reality are revealed.Набуття українським суспільством нової соціальної якості відбувається в процесі соціально-культурної трансформації, яка передбачає зміни не тільки в економічній сфері, але, що сьогодні чи не більш актуальне, зміни у формуванні світоглядних орієнтирів. Процес трансформації викликає закономірні зміни, що обумовлені цілою низкою факторів, які детермінуються змінами в соціумі як процесом. Можливість дослідження та виявлення таких закономірностей наблизить українське суспільство до сталого світоглядного поля, а вивільнена соціальна енергія знайде своє застосування на виробничому ґрунті.
За останні роки дослідження поняття соціальної трансформації набуло наукового поширення. Визначалися сумарні риси процесу трансформації, аналізувався емпіричний матеріал пострадянських держав та держав Західної Європи.
Серед наукового доробку вивчення поняття і терміна "трансформація" варто зазначити дослідження В.В.Шамрай, В.С.Стьопіна, В.І.Толстих, М.І.Лапіна, Л.О.Бєляєва [1]. Серед українських науковців ця проблематика вивчалась В.І.Воловиком, В.Г.Кременем [2]. Смисложиттєві, світоглядні парадигми життєдіяльності особи є предметом наукових пошуків таких вчених, як Л.Н.Коган, В.С.Сержантов, Н.І.Соболєва [3].
Проте варто зазначити, що невирішеною залишається проблема дослідження трансформації як процесу з урахуванням особливостей саме українського менталітету, що несе на собі відбиток пострадянського світогляду, та виявлення закономірностей та напрямку (результату) формування нових світоглядних орієнтацій в умовах трансформації суспільства. Дана стаття ставить за мету окреслити основні закономірності розвитку трансформації соціуму та їх вплив на формування світогляду українців як суто національного феномена.
Поняття "трансформація" відображає певний момент у розвитку сущого, що характеризується переходом від накопичення певних ознак нового до руйнування старих засад, становленням якісно нового стану предмета. Трансформація як момент розвитку предмета відображає перехідний стан від того, чого вже немає, до того, чого ще немає, але що має чи може бути. Соціальна трансформація - це період становлення нових соціальних форм, утвердження нових принципів соціального устрою та виникнення нових соціальних інститутів. Поняття "соціальна трансформація" відображає перехід у розвитку суспільства, коли становлення, утвердження нових соціальних принципів співіснують з ще активно функціонуючими колишніми соціальними формами. Трансформація суспільства - це процес зміни соціуму, що не визначається цілковито перетворюючою, свідомою діяльністю людини. Значним за обсягом є потік процесів, що не контролюються, по суті стихійних, що розгортають свій зміст всупереч або паралельно з діяльністю соціального суб'єкта. Соціальна трансформація зумовлюється соціальними потрясіннями, революціями, реформаторською діяльністю історичної особи, активністю тих чи інших соціальних спільнот. Для суспільства період трансформації означає перервність, відхилення, руйнування існуючої соціальної традиції. Трансформація не завжди характеризується прямолінійністю, її розвиток може здійснюватися в будь-якому напрямку, як в річищі прогресу, так і регресу. Варто зазначити, що у сучасному суспільствознавстві не існує сталої теорії трансформації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціальна трансформація суспільства та проблема світогляду

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок