Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ДМИТРО СТОЛИПІН ТА ІДЕЯ ХУТІРСЬКОГО РОЗСЕЛЕННЯ

ДМИТРО СТОЛИПІН ТА ІДЕЯ ХУТІРСЬКОГО РОЗСЕЛЕННЯ

Назва:
ДМИТРО СТОЛИПІН ТА ІДЕЯ ХУТІРСЬКОГО РОЗСЕЛЕННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,14 KB
Завантажень:
275
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
О.М. Приймак
ДМИТРО СТОЛИПІН ТА ІДЕЯ ХУТІРСЬКОГО РОЗСЕЛЕННЯ
Останнім часом у системі історичних знань все більшої ваги набувають спеціальні допоміжні дисципліни. Особливе місце серед останніх належить біографістиці, предметом дослідження якої є життєвий шлях та діяльність видатних історичних постатей, державотворців, діячів науки, культури, літератури, мистецтва, тощо. Життя та творчість окремих визначних осіб минулого стали об'єктом численних дисертацій і монографій.
Разом з тим завдання біографістики полягає не лише у поглибленні та популяризації знань про широковідомих особистостей. Ця наукова дисципліна має на меті ще й повернення забутих і відкриття невідомих імен нашої історії. І саме останні завдання мають на сьогодні пріоритетне значення. Їх розв'язання дозволяє не лише ввести до наукового обігу якісно нову інформацію, а й подивитися на окрему історичну епоху крізь призму особистості.
При цьому слід додати, що вага біографічних досліджень зростає, коли вивченню підлягає життєвий шлях людини, яка в минулому займалася проблемами не лише загальнодержавного чи галузевого, а й регіонального рівня. Такою постаттю, до деякої міри, є й Дмитро Аркадійович Столипін.
В історичній науці особі цього економіста, соціолога та популяризатора аграрної культури не приділено майже ніякої уваги.
Уперше про Дмитра Аркадійовича дослідники згадують на початку ХХ століття. Його ім'я в той час з'явилося поряд з іменем двоюрідного небожа - міністра внутрішніх справ Петра Аркадійовича Столипіна. Інформація ця стисла, а іноді й упереджена. Так, наприклад, представник народницької течії в російській історіографії Н.П. Качоровський в контексті критики аграрної реформи 1906-1917 рр., висловився, згадуючи Дмитра Аркадійовича, що "Хутороманія є спадковою хворобою в родині Столипіних" [1.-C.29]. Інший дослідник, А. Ізгоєв, у нарисі про П.А. Столипіна вже без емоцій, але так само стисло визначив: "... найбільш вагому свою ідею - про необхідність переходу від общинної до індивідуальної земельної власності герой запозичив з родинних переказів" [2.-C.16]. Більш детальна інформація про Дмитра Столипіна міститься у словнику В. Даля. У другому томі його, поряд з біографічними відомостями, знаходимо наступні характеристики об' єкта дослідження даної статті: "Економіст, письменник, прихильник позитивної філософії Огюста Конта, .займався розробкою аграрних питань, . критикував сільську общину, протиставленням якої вважав хутірське господарство" [3.-C.231].
За часів існування Радянського Союзу діяльність Д.А. Столипіна залишилася поза увагою науковців-істориків. Лише з розбудовою ринкових відносин та запровадженням аграрних реформ в державах пострадянського простору ім'я його знов з'явилось на сторінках наукових видань.
Так, наприклад, у 1992 р. вийшло друком дослідження російського історика П.Н. Зирянова "Петро Столипін. Політичний портрет". У вступній частині цієї монографії автор наводить інформацію про генеалогію реформатора. В контексті останньої містяться й відомості про Дмитра Аркадійовича: ". займався впорядкуванням побуту селян,. але останні мало слухали філософа, й тому він знайшов корінь зла - общинний устрій"[4.-С.6]. "Як противагу общині, - писав П.Н. Зирянов, - Д.А. Столипін винайшов хутірську систему, яку запроваджував у своїх численних маєтностях. Але після смерті Дмитра Аркадійовича створені ним орендні хутори розподвлися" [4.-C.7].
Ім'я двоюрідного дядька реформатора згадує ще один російський дослідник - Л.В. Теляк. У дорадянській історіографії Столипінської аграрної реформи він виокремив етап передреформений. Серед представників останнього - популяризаторів аграрної культури М.А. Каришева, А. Постнікова та інших автор згадав й Д.А. Столипіна [5.-C.27].
Ім'я останнього згадане в монографії професора А.І. Карагодіна "Історія Запорізького краю (1770-1917)", що вийшла у світ в 1998 році. Поряд з іншими аспектами історико-краєзнавчого характеру дослідник торкнувся питання ролі Бердянського повіту в реалізації Столипінської аграрної політики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ДМИТРО СТОЛИПІН ТА ІДЕЯ ХУТІРСЬКОГО РОЗСЕЛЕННЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок