Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПОЛІТИКА РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ЩОДО ПРИВАТНОЇ ДРІБНОЇ ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В РОКИ НЕПУ (НА ПРИКЛАДІ МОСКВИ)

ПОЛІТИКА РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ЩОДО ПРИВАТНОЇ ДРІБНОЇ ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В РОКИ НЕПУ (НА ПРИКЛАДІ МОСКВИ)

Назва:
ПОЛІТИКА РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ЩОДО ПРИВАТНОЇ ДРІБНОЇ ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В РОКИ НЕПУ (НА ПРИКЛАДІ МОСКВИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,71 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
І.В. Ткаченко
ПОЛІТИКА РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ЩОДО ПРИВАТНОЇ ДРІБНОЇ ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В РОКИ НЕПУ
(НА ПРИКЛАДІ МОСКВИ)
Сучасні проблеми розвитку промисловості України спонукають звертатись до вивчення історії функціонування різних організаційно-правових форм даної галузі. Невід'ємною складовою господарства в різні історичні періоди було дрібне виробництво. Воно не зникло з розвитком великої індустрії, а продовжувало існувати і виконувати свої функції: створювати додаткові робочі місця, формувати і підтримувати конкурентне середовище тощо.
Зацікавленість даною сферою економічної діяльності пояснюється тим фактом, що в сучасній Україні дрібне підприємництво розвинуте недостатньо. Його внесок у створення ВВП становить лише 13-15%, того часу як у розвинутих країнах - 60-80% [1.-2003.-№°11.-С.86]. Тому вивчення досвіду використання дрібного виробництва у подоланні економічних проблем є на сьогодні досить актуальним. Прикладом використання дрібного підприємництва у промисловості була нова економічна політика. Особливий інтерес викликають процеси відновлення й функціонування дрібної та кустарно-ремісничої промисловості Москви як специфічної господарської одиниці країни.
У періодичних виданнях 20-х рр. висвітлювались нагальні проблеми розвитку дрібної та кустарно-ремісничої промисловості. Публікації газет "Экономическая жизнь" [2] і "Торгово- промышленная газета" [3] містили багату на фактичний матеріал інформацію з даної проблеми. Основні тенденції розвитку даної галузі промисловості в роки непу знайшли відбиття в численних статтях, які подавались у журналах "Вестник промысловой кооперации" [4], "Плановое хозяйство" [5], "Экономическое обозрение" [6] та "Экономическое строительство" [7]. У них представлено матеріал, який стосується загальносоюзних процесів і тих, що мали місце в дрібній і кустарно- ремісничій промисловості Московської губернії та Москви в роки непу.
Проблемам розвитку приватного капіталу присвячені праці дослідників 20-х рр. А.А. Рибникова [8], І.Г. Мінгуліна [9]. Вони фрагментарно наводять дані про розвиток даної галузі промисловості Москви. Особливий інтерес представляли наукові розвідки сучасних російських дослідників В.Г. Афанасьєва [10.-С.46-56], І.А. Козлова [11.-С.61-85], В.Б. Жиромської [12], Л.М. Лютова [13]. Вони, вивчаючи різні аспекти непу, значну увагу приділили процесам, що відбувались у приватному секторі дрібної та кустарно-ремісничої промисловості країни, використовуючи також дані по Москві.
Автор статті ставить за мету на прикладі Москви показати політику радянської держави щодо приватного сектору дрібного виробництва, спрямовану на поступове витіснення його з економіки країни. Джерельною базою даної статті є документи правлячої партії та уряду країни, статистичні дані ЦСУ СРСР, результати перепису населення 1926 р. і матеріали з фондів Центрального муніципального архіву Москви (далі ЦМАМ) [14], використання яких сприяє більш ґрунтовному вивченню проблеми.
Наявність великої кількості дрібних підприємств була особливістю російської промисловості на початку ХХ століття. Як і інші галузі, дрібна промисловість зазнала негативних впливів за роки Першої світової та громадянської воєн, але ступінь її руйнування був меншим у порівнянні з великою. Так у 1920 р. продукція кустарної промисловості країни становила близько половини загального виробництва [10.-1990.-№ 6.-С. 48].
У структурі промисловості Москви дрібні та кустарно-ремісничі підприємства напередодні впровадження непу становили також значну частку. У доповіді на Президії Московської міської Ради народного господарства про стан цієї галузі промисловості міста в 1920 р. відзначалось, що падіння виробництва на державних фабриках спричинило відродження старих дрібних підприємств і створило сприятливий ґрунт для виникнення нових [14.-Ф.2036.-Оп.1.-Спр.47.-Арк.1]. Слід зазначити, що дрібна промисловість була переважно приватною. На кінець 1920 р. частка приватника у валовій продукції дрібної промисловості країни становила 70% [11.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ПОЛІТИКА РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ЩОДО ПРИВАТНОЇ ДРІБНОЇ ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В РОКИ НЕПУ (НА ПРИКЛАДІ МОСКВИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок