Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> "Чорна рада". Художнє осмислення історичного минулого. Реалістичне і романтичне у зображенні подій 1663 р

"Чорна рада". Художнє осмислення історичного минулого. Реалістичне і романтичне у зображенні подій 1663 р

Назва:
"Чорна рада". Художнє осмислення історичного минулого. Реалістичне і романтичне у зображенні подій 1663 р
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,50 KB
Завантажень:
330
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат з історії України
на тему:
"Чорна рада". Художнє осмислення історичного минулого. Реалістичне і романтичне у зображенні подій 1663 р (конспект уроку)


Мета: розкрити правдивість відтворення історичною колориту епохи та станової психології окремих суспільних верств; через виразне читання і характеристику персонажів передати яскравість та багатство мови твору; ознайомити учнів з оцінкою роману в критиці; виховувати в учнів повагу до історичного минулого України.
Обладнання: книжки, карта України XVII ст., плакат з висловлюванням Т. Шевченка про роман.
Тип уроку: урок-мандрівка.
ХІД УРОКУ
І. Вступне слово вчителя—
На сьогоднішньому уроці ми здійснимо з вами мандрівку сторінками роману «Чорна Рада», познайомимось із героями. У проведенні уроку мені будуть допомагати: путівник, історик, письменник, оповідачі, козак, кобзар, літературні критики.
На уроці ви повинні не просто слухати, а й працювати. Ви маєте скласти план уроку або складний, або простий. Як забажаєте. Наприкінці уроку ми обговоримо, порівняємо ваші плани, підіб'ємо підсумки уроку.
Спочатку зробимо екскурс у нашу вітчизняну історію, дізнаємось про складний період з історії України. В цьому нам допоможе вчений-історик.
Вчений-історик. Діялося це незабаром після возз'єднання України з Росією. На Україні розгорнулась складна політична боротьба за владу, що і призвела до Чорної ради в Ніжині 1663 року, на якій було скинуто тимчасового гетьмана Сомка й обрано гетьманом Івана Брюховецького. На раді, крім козацької старшини, були також запорожці, селяни, міщани («чернь»), тому її і названо чорною радою.
Після смерті Богдана Хмельницького (1657 р.) загострюється боротьба за гетьманування. Претендентами на гетьманську булаву виступають представники різних політичних орієнтацій.
На Правобережній Україні боротьбу за гетьманування веде представник польсько-шляхетської орієнтації Павло Тетеря. На лівобережній Україні козацька старшина висунула на гетьмана переяславською полковника Якима Сомка — брата першої дружини Б. Хмельницького. На старшинській раді в Козельці Сомка обрано наказним (тимчасовим) гетьманом. Але царський уряд не затвердив цього обрання.
Сомко дотримувався програми об'єднання Правобережної і Лівобережної України в тісному союзі з Росією і намагався приборкати народні рухи. Він утверджував феодальне землеволодіння, домагаючись на цій основі розширення автономних прав. Цим було незадоволене міщанство та низові верстви козацтва. Вони висунули на гетьмана кандидатуру підтриманого царським урядом кошового отамана Івана Брюховецького, який демагогічно, на словах проголошував себе прихильником народних мас. На Чорній раді він був обраний гетьманом. Після цього Брюховецький скарав на смерть Сомка і його прихильників, а сам ще рішучіше своїх попередників провадив політику козацької старшини.
Під час цих подій по Україні ширилися повстанські рухи незадоволеного селянства. У них значну роль відіграли міські ремісники, дрібне міщанство.
Ці антифеодальні рухи були спрямовані проти заможної старшини і її ставлеників — гетьманів, що утверджували основи феодальної економічної системи. Ворогування між окремими групами козацької верхівки, боротьба між претендентами на гетьманську булаву відзначалося характерними дія епохи феодалізму ознаками міжусобиць і ворогування феодалів.
Путівник. Почнемо нашу у мандрівку. Хочу вас попередити, що герої роману діють у незвичайних ситуаціях, постають на тлі широких суспільних процесів, і різних подій. Починаємо мандрівку з перших сторінок роману.
II. Мандрівка сторінками роману
Оповідач. На початку роману постає козацький хутір Хмарище і життя його власника Череваня.
«А те Хмарище було скрите гаями, справді наче хмарами. Кругом обняла його річка з зеленими плавами, лозами і очеретами. Через річку йшла до воріт гребелька. А ворота в Череваня не прості, а державськії». Черевань брав участь у походах Хмельницького, розбагатів і відійшов від політичних справ. Далі інтересів свого хутора з старосвітським побутом не сягає він своїми думками та помислами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: "Чорна рада". Художнє осмислення історичного минулого. Реалістичне і романтичне у зображенні подій 1663 р

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок